Világimanap az ökumené jegyében
A kezdeményezés 1870-ben indult azzal a céllal, hogy a világ különböző pontjain élő keresztények megpróbáljanak egy országért összefogni, és ezért az országért imádkozzanak – mondta Fischl Vilmos, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának főtitkára szerdán az M1 aktuális csatorna Ma reggel című műsorában. A női kezdeményezésre létrehozott imanapot először Női Világimanapnak nevezték, s bár mára „csak” világimanapnak hívjuk – hiszen mindenkinek szól –, megszervezése továbbra is a nők feladata.
Ennek értelmében Magyarországon a Magyar Egyházak Ökumenikus Tanácsának Női Bizottsága felügyeli és szervezi ezeket az alkalmakat, illetve fordítja le az egyes imafüzeteket. Arról, hogy adott évben melyik országért imádkozzanak, a Nemzetközi Nőszövetség dönt a jelentkező országok közül.
A Magyar Egyházak Ökumenikus Tanácsa még 1943-ban alakult, jelenleg 11 taggal és további 20 egyház és egyházhoz kötődő szervezet együttműködésével végzi munkáját. Magyarországi egyházaknak és egyházi szervezeteknek biztosít közös fórumot, elsődleges céljának az egyházak közötti közös munka megerősítését és a Jézus Krisztusról való közös bizonyságtételt tekinti – olvasható a MEÖT honlapján.
„Az Ökumenikus Tanács minden évben számos rendezvényt, országos és regionális konferenciát bonyolít le. Ezek közül is kiemelkedő szerepet játszik a márciusi világimanap. A genfi központtal rendelkező Egyházak Világtanácsának (WCC – World Council of Churches) magyarországi nemzeti szervezeteként, és a szintén genfi székhellyel rendelkező Európai Egyházak Konferenciájának (CEC – Conference of European Churches) társult tagjaként részt vesz az Európai Unió és az Európa Tanács mellett működő egyházi képviselet munkájában” – olvashatjuk weboldalukon. Több nemzetközi rendezvény szervezője, a magyar egyházak nemzetközi feladataiban vállal szervező szerepet, és öt kontinens nemzeti tanácsaival és nemzetközi egyházi szervezetekkel ápol széleskörű kapcsolatot.
Az ökumenikus világimanapra minden évben más nemzetek és országok hívei állítanak össze imafüzeteket. Az idei rendezvény tematikáját zimbabwei keresztény nők készítették. A magyarra is lefordított füzeteket és plakátokat sokszorosítás után országszerte elküldik az egyes gyülekezetekbe, de különböző dokumentumok letöltésére is lehetőség nyílik a MEÖT honlapján. Az idei közös imádság mottója János evangéliumának 5. részében olvasható, amikor Jézus a következőt mondja a 38 éve beteg embernek:
„Kelj fel, vedd az ágyadat és járj!”.
Az újszövetségi történet Jézus csodás gyógyítását meséli el. A 38 éve beteg ember azzal a reménytelen gondolattal üldögél a Betesda-tó partján, hogy sosem lesz lehetősége abban meggyógyulnia. Ehhez az emberhez lépett oda Jézus azzal a kérdéssel: „Akarsz-e meggyógyulni?”. A beteg ezután elmondta, hogy mivel nincs senki, aki segítene őt a vízbe beemelni, nem reménykedik a gyógyulásban. Jézus erre pedig azt mondta neki: „Kelj fel, vedd az ágyadat és járj! És azonnal egészséges lett ez az ember, felvette az ágyát, és járt. A mostani esemény „kelj fel és járj” mottója „felszólít minket is, keresztényeket szerte a világban, hogy merjünk változtatni az életünkön” – hangsúlyozta Fischl Vilmos az M1 Ma reggel című műsorában. Elmondta, pénteken az adott ország gasztronómiájával, kultúrájával ismerkedhetnek meg a résztvevők. Az adott ország nemzeti ételeit készítik el a gyülekezetekben, és bemutatják jellemző népviseleteiket.
„Jó az, ha mi Európában élő keresztények imádságban hordozzuk más országban, különösen más kontinensen levő keresztény testvéreinket.
Afrika azért emelkedik ki – különösen Afrika déli része – mert míg Európában csökken a keresztények száma, addig Afrikában nő” – mondta a MEÖT főtitkára a műsorban.
Az adott nemzet vagy ország kulturális bemutatásán túl egy ilyen alkalom az összefogásról is szól, hiszen az ökumené jegyében fognak össze a különböző egyházak, és ünneplik ezt a napot – hangsúlyozta a műsorban a MEÖT főtitkára.
Forrás: M1, MEÖT
Kiemelt képünk forrása a Pixabay.