Rétvári: A családok megerősítése a legjobb drogprevenció


Hirdetés

Rétvári Bence közölte: a legújabb kábítószerek terjedésének megfékezésére hatályba lépett egy új miniszteri rendelet, amely az eddigi 74 mellett 11 új anyaggal bővítette a tiltott pszichoaktív szerek listáját.  

A lista alapján nem magát a kábítószert bünteti a hatóság – már csak azért sem, mert a dizájnerdrogok ilyen módon sokszor nehezen beazonosíthatók – , hanem a törzsképletet, azt a hatóanyagot, amelynek különböző variációi jelennek meg időről időre a drogpiacon. Ily módon már nem is lehet kibújni a büntethetőség alól egy esetleges hatóanyag-módosítással, egy-egy anyag több változata is büntethetővé válik – emelte ki az államtitkár.

Alternatívát kell nyújtani a fiataloknak

Az államtitkár szerint a megelőzés ugyanolyan fontos, mint a szigorú büntetés. Mint a vasárnap.hu munkatársának elmondta, a kormány éppen ezért több milliárd forintból megerősítette az ifjúságsegítők, a gyermekvédelmi szolgálatok rendszerét, illetve pályázati keretből igyekeznek a veszélyeztetett fiatalokat a megelőzésben közreműködő szervezetekkel a saját közegükben, saját körülményeik között, saját élethelyzetükben elérni.

Ez a réteg – emelte ki Rétvári Bence – sok esetben a magányérzet és a céltalanság miatt nyúl a kábítószerhez. Az említett szervezetek olyan alternatívát – új szenvedélyt, így sportot, művészeti tevénkenységet, közösségi programokat – kínálnak, amely kitölti a fiatalokban a magányosság vagy a céltalanság-okozta űrt.

Több milliárd forint jut arra is, hogy elrettentő jelleggel bemutassák azt, hova vezethet a kábítószer fogyasztása, milyen szellemi, fizikai leépülést, vagy sok esetben halál okozhat – és mi az a másik út, amit egy fiatal választhat – fogalmazott.

A család a legjobb gyógyszer

Rétvári Bence szerint a legjobb drogprevenció talán a családok megerősítése, hiszen – emelte ki – az védelmet nyújt, megelőzi, hogy valami túlságosan fájjon, túlságosan hiányozzon, és hogy valaki mindennek elfedéséhez a kábítószerhez nyúljon. Hozzátette: ezért is fontos, hogy a kormány az elmúlt években megduplázta a családok támogatására fordított forrásokat.

Működik az egyedülálló jogi megoldás

Az államtitkár szerda délelőtt az MTI-nek azt mondta: fontos a kábítószer-előállítókkal és -terjesztőkkel szembeni szigorú fellépés, hogy jelentősen visszaszoruljon a kábítószeres visszaélések száma, a fiatalok kevésbé legyenek kitéve a dizájnerdrogok és általában a kábítószerek veszélyének.

2012-ben Magyarország teljesen új jogi megoldással – így a tiltott pszichoaktív szerek folyamatosan bővülő listájával – az elsők között reagált Európában a dizájnerdrogok terjedésére. Mára a lefoglalt mennyiségnek csak 35 százaléka új pszichoaktív anyag, míg 2014-ben a lefoglalt kábítószerek mintegy 70 százaléka volt az.

A célzott prevenciós programok támogatására hárommilliárd forint áll rendelkezésre. A droghasználat megelőzése és visszaszorítása szintén kiemelt célja annak az 1,9 milliárd forintos programnak is, amellyel a gyermekvédelmi szakellátási intézmények működését segítik. A gyermek- és ifjúságpszichiátriai, addiktológiai és mentálhigiénés ellátórendszer infrastrukturális fejlesztése 6 milliárd forintból valósul meg. Az óvodai és iskolai szociális segítő tevékenység fejlesztésére kétmilliárd forint összegű forrást biztosít a kormány – sorolta az államtitkár.

(Fotó: MTI/Kovács Attila)


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb