Módosul az egyiptomi alkotmány – a keresztények nem túl bizakodóak


Hirdetés

Az egyik legszembetűnőbb változtatás az alkotmányban talán az a tétel, amely lefekteti annak lehetőségét, hogy Abdul Fattah al-Sisi elnök 2030-ig még hatalmon maradjon az országban.

Sisi elnök jelenleg a második négyéves ciklusának közepén jár. 2022-ben, egy harmadikra nem is választhatták volna újra, azonban a jelenlegi alkotmánymódosítás a ciklus hosszát hat évre módosítja, valamint lehetőséget teremt arra, hogy egy elnök akár három cikluson át kormányozhasson.

2013-ban Sisi vezette a katonai puccsot, mely Egyiptom első, demokratikusan megválasztott elnökét, Mohammed Morsit megbuktatta. 2014-ben 97%-os támogatottsággal választották meg Sisit elnöknek.

A módosítást bírálók szerint, ha közelebbről megnézzük az új alkotmány megfogalmazását, kiderülhet, hogy a keresztényeket érintő irányelvek leírása – mely biztosítaná az egyenlő bánásmódot és biztonságot a keresztények számára – úgy ahogy van, hiányzik.

Ez azért is vet fel aggályokat, mert a kormány már a jelenlegi, papíron emberi jogokat tisztelő hozzáállása és beállítódása ellenére sem volt képes a keresztényeket megvédeni a szélsőséges iszlamisták erőszakoskodásaitól, felelősségre vonni az elkövetőket; egyáltalán érvényesíteni a keresztények jogait az országban. Az, hogy egy ilyen jelentős mértékben változást hozó alkotmánymódosítás ki sem tér egy százezrek életét befolyásoló tényezőre, joggal vet fel kritikát és kérdéseket.

Egyiptomban él a Közel-Kelet legnagyobb keresztény közössége. Pontos számot nem lehet tudni, ugyanis valamilyen okból kifolyólag Egyiptom államtitokként őrzi ezt.

Varga Gergő Zoltán

Forrás: BBC, ICC
Kép forrása: BBC


Hirdetés

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

'Fel a tetejéhez' gomb