„Ne bánts, ne árts, istápolj, segíts!” – középpontban az értékteremtő női szerepvállalás

Batthyány-Schmidt Margit az MNU elnöksége mellett Európa legnagyobb mezőgazdasági érdekképviseleti szervezetének, a COPA-COGECA női bizottságának, valamint a WUSME (kis- és középvállalkozások világ szervezete) igazgatóságának tagja. Mindkét szervezetben szakmai és érdekérvényesítő tevékenységet végez annak érdekében, hogy a Kárpát-hazai (elsősorban női és agrárfókuszú) szervezeteket és vállalkozásokat segítse. Diplomáciai tapasztalatára alapozva és kiterjedt kapcsolatrendszere révén folyamatosan azért küzd, hogy országunk, kultúránk, hagyományaink és szellemiségünk hírét vigye a nagyvilágban.

2017-ben indította az MNU a történelmi háttérkutatásokat a Magyar Gazdaasszonyok Egyesület körül, ennek eredményeként 2018-ban indítja útra Zichy Antónia munkásságát folytatva a Zichy Antónia Intézet felállítását.

– Mutassa be a Magyar Női Unió szervezetet, amelynek választott jelmondata: „Ne bánts, ne árts, istápolj, segíts!”!

– Ez a nonprofit szervezet 2013-ban alakult. Az egyesület egyik fő célja, hogy segítséget nyújtson a vidéken élő nőknek, és hidat képezzen az állam, piaci szereplők és civil szervezetek közötti kommunikációban. A fenti hun idézetet azért választottuk az egyesület jelmondatává, mert meggyőződésünk, hogy a jövő fenntartható társadalmának alapjait képezik az olyan értékek, mint a szeretet, a megbecsülés és a gondoskodás. Az MNU küldetésének tartja, hogy népszerűsítse a hagyományőrző és egyben értékteremtő női szerepvállalást, amely ezeket az értékeket képviseli.
A Magyar Női Unió elsősorban a vidéken élő nőkre koncentrál, nekik igyekszik segítséget nyújtani. Tevékenységét a férfiak társadalomban betöltött szerepének, helyének elismerése és méltányolása mellett kívánja folytatni, abban a szellemben, hogy a hagyományos női és férfi szerepek megélése hozzásegítenek a harmonikus családi élet kialakításához.


Hirdetés

– Milyen eseményeket szervezett az egyesület a vidéki nők számára?

– 2015-ben Kecskeméten, 2016-ban Harkányban, 2017-ben Debrecenben, majd 2018-ban Kalocsán rendeztünk nemzetközi konferenciát az agráriumban tevékenykedő hölgyek előtt álló kihívásokról és lehetőségekről. Az idei rendezvények október 16-17-én Kalocsán, majd október 18-19-én Tolnán voltak. Ezúttal az agráriumban dolgozó vidéki hölgyek mellett az úgynevezett CSAKpontok (Család és Karrierpontok) is a fókuszba kerültek, úgy is mint együttműködő partnerek.

Fotó: Vasárnap.hu

– Új fogalom is megjelent az idei témák között, a „tradinnováció”. Mi ennek a kapcsolódása?

– A „tradinnováció” is középpontban volt a konferenciákon, a kapcsolódó kulturális program elemeken és a szünetek közbeni beszélgetéseken. Ez a fogalom és gondolati kapcsolódás számunkra azt jelenti, hogy hogyan lehet a helyi hagyományokból innováció segítségével a mai társadalomnak újra értéket képezni a modern technológiával.

– Milyen módszerekkel, eszközökkel tudják a vidéki nőket támogatni, erősíteni, az országos és nemzetközi kapcsolatrendszerbe bevonni?

– Az egyesület hazai, Kárpát-hazai és nemzetközi együttműködések segítségével, egyfajta híd szerepet kíván betölteni a nők és a döntéshozók közt, annak érdekében, hogy a gazdasági, szociális, foglalkoztatáspolitikai, oktatási, környezetvédelmi, egészségmegőrzési, valamint fogyasztóvédelmi döntések a nők és családok érdekeit és az innovációs megújulást szolgálják.

A nők egyre aktívabbak az agráriumban, és abszolút nincsen semmiféle szégyellnivalónk az Európai Unióhoz képest, bár a fizetésbeli különbségek az agráriumban még mindig jelentősek. Akár 30 százalék is lehet a nemek közötti fizetésbeli különbség. Nem elmaradva az uniós átlagtól, itt még van közösen tennivalónk.

Az MNU kiemelten hisz az alapvető értékek és jó példák népszerűsítésében, így aktívan részt vesz a tudásmegosztásban és a hálózatosodás kialakításában, projektjeiben és rendezvényein pályázati és kapcsolatos tanácsadással, nemzetközi jó gyakorlatokkal támogatja és segíti a vidék fenntartható fejlődésében, a helyi kultúra ápolásában, és a biztonságos élelmiszer-előállításban kiemelten szerepet vállaló nőket. Az évek alatt kiterjedt nemzetközi hálózatrendszert épített ki, amelyen keresztül több ezer, agráriumban, agrár-innovációban és kapcsolatos témákban érdekelt nőt ért el.

Fotó: Vasárnap.hu

– Az emberi jogok érvényesülésének egyik szereplőjeként is ismert az MNU. Milyen formában és fórumokon képviselik ezt a nagyon fontos területet?

– Az unió az Igazságügyi Minisztérium Emberi jogi munkacsoport titkársága által megszervezett Idősek, a Gyermekek, valamint a Nők Jogaiért Felelős Tematikus Munkacsoportok proaktív tagjaként figyelemmel kíséri a vonatkozó emberi jogok érvényesülését, valamint érdekvédelmi civil és szakmai szervezetekkel konzultál a három csoport hatékony jogérvényesítése érdekében. Az MNU aktívan pályázik mind hazai, mind közvetlen brüsszeli forrásokra, annak érdekében, hogy minél több nívós és nemzetközi programot tudjon megvalósítani, amelyeken a résztvevő Kárpát-hazai szervezetek részvételét támogatni tudja. Az MNU az elmúlt években mintegy 100 hazai és nemzetközi rendezvényen vállalt aktív szerepet.

– Milyen kiemelt témák, programok voltak eddigi rendezvényeiken?

– Az utóbbi pár év programjaiból és eredményeiből kiemelem, hogy a MNU sajtónyilvánosan is kiállt az olyan programok mellett, mint a háztáji gazdálkodás és a magyar termékek népszerűsítése, az élelmiszerbiztonság, a környezetvédelem ügye. „Legyen trendi a vidéki!” címmel szakmai előadások, vásárbejárás, divatbemutató, valamint sajt- és borkóstoló szervezésében tevékenykedett. Az ENSZ Vidéki Nők Napjain esetenként több mint 100 főnek rendeztünk nemzetközi konferenciát az agráriumban tevékenykedő hölgyek előtt álló kihívásokról és lehetőségekről. A konferencián a vidékfejlesztés nemzetközi szakértői mellett, tanácsadói workshopokkal és kiállítással is vártuk az érdeklődőket. A Földművelésügyi Minisztériummal megszerveztük 5. alkalommal a Nők, Információ Innováció Digitalizáció kérdéseivel foglalkozó . konferenciát, amely eseményen a nők agrárterületeken betöltött szerepéről, innovatív és vezetői készségeikről és lehetőségeikről volt szó.

– A már említett új magyarországi hálózatban, a CSAKpontokban is megjelent a Magyar Női Unió. Milyen vidéki városokban állítottak fel ilyen kapcsolati és szolgáltatási lehetőséget a vidéki nőknek?

– 2018-ban három Család Karrier Pont felállításában érintett az MNU vidéken, Tolna, Kalocsa városában és Nyugat-Nógrádban, amelyek egymást követően nyíltak. Ezeknek a CSAKpontoknak a célja a kisgyermekes édesanyák munka világába való visszatérésének segítése, a vállalkozásindítás ösztönzése, ha ezt az édesanyák igénylik. A vidéki nők számára hiánypótló ez a lehetőség, mert a legkorszerűbb módszerekkel kaphatnak tanácsokat, képzéseket, programokon való részvételi lehetőségeket, kapcsolati és információs hozzáféréseket.

Fotó: Vasárnap.hu

– Milyen nemzetközi szerepvállalások voltak a szervezet eddigi tevékenységében?

– 2017 márciusa óta workshopok szervezésével részt vetszünk az ENSZ Commission on the Status of Women (CSW) rendezvényén New Yorkban, ahol a világ nőügyi döntéshozói a civilekkel közösen találkoznak, hogy megvitassák az együttműködési lehetőségeket. Az idei MNU ülésén, amelynek fókuszában az innovatív női kezdő vállalkozások támogatása állt, több mint 40 nemzetközi érdeklődő vett részt. Megjegyzem 2018-ban a topik pont a vidéki nők megerősítése volt. 2017 júliusában, a németországi Baden-Württembergben, novemberben pedig Ausztriában, a BPW Danube Net Forumon mutatkoztunk be, hogy hírét vigyük a hazai agráriumban tevékenykedő hölgyeknek. 2018-ban Szlovéniában mutatkozhattunk be. Idén ismét voltunk Szlovéniában, majd Helsinkiben és természetesen a szomszédos országokban. 2017 októberében konzultatív státuszt igényeltünk az ENSZ Gazdasági és Szociális Tanácsánál (UN ECOSOS), melyet 2019 január 22-én megkaptunk.

2018-ban a Külhoni Családok évének keretében a világon 2017. július 1. után született magyar állampolgárságú, illetve magyar igazolvánnyal rendelkező gyermekek után járó Köldökzsinór program keretein belül az anyasági támogatást és a babakötvényt mutattuk be több szomszédos országban. Idén 2019-ben Partiumban és Erdélyben visszük a program bemutatását tovább gyermek műsorokkal együtt.
2018 évben a Kereszténység Európában rendezvénysorozat lebonyolításában vettünk részt, ahol a katolikus, református valamint evangélikus egyházak képviselőivel együtt az Istenhitet, a nemzetet, a családot, az anyaföldet és a kisközösségeket erősítettük.

Várfalvi Marianna

'Fel a tetejéhez' gomb