Új Bábel épül köröttünk, de a teremtésnek van gyógyító ereje
Új Bábelt élünk
A magyar művelődéstörténet sohasem szűkölködött olyan szellemi óriásokban, akik valahogy minden gondolkodónál korábban érzékeltek olyan világjelenségeket, amelyek csak jóval később lepték meg az emberiséget: Berzsenyi, Vörösmarty, Madách, Ady… Hosszú a névsor, történelmünk szinte minden évtizedére jutott egy-egy ilyen magyar géniusz.
Immár bizonyosság, hogy az 1920-30-as évek e kiemelkedő személyisége Karinthy Frigyes volt. Számos remekműve mellett témánk szempontjából egyik fontos, de mára sajnálatosan kissé feledésbe veszett „Ki kérdezett?…” című kötetében már a XX. század elején felvetette, hogy célszerű lenne egy új enciklopédiát megalkotni. Idejekorán nevén nevezte, hogy ezekben a modern időkben a szavak mögül elvesztek a valódi jelentések. Ezt akkoriban így fogalmazta meg:
„Új Bábelt élünk, a fogalmak pokoli zűrzavarát. Gyalázatos hazugok megrontották a szavak becsületét”.
Karinthy akkoriban nem kevesebbre vállalkozott, mint a szavak becsületének visszaszerzésére, a ’20-as, ’30-as években itt-ott megjelent írásaiban számos kísérletet tett egy képzeletbeli nagyszótár megalkotására, amit zömében a hangzatos „Címszavak a Nagy Enciklopédiához” alcímmel látott el. E törekvéséről viszonylag kevéssé vett tudomást a korabeli közvélemény, holott gondolati tartalma miatt a csak karcolatokat firkálgató, csupán jó tollú humoristának vélt Karinthy talán egyik legfontosabb munkája volt.
A „Minden másképp van” című esszégyűjteményben minderről még egyértelműbben fogalmaz: „Az irányok és szempontok és érdekek és hitek és hitetlenségek ezerfelé estek a széteső szellemi életben. Egy új Bábelt élünk – a fogalmak pokoli zűrzavarát: mert már azon is csodálkozom, ha az „asztal” szó alatt ugyanazt a fogalmat érti két ember.
Isten, becsület, művészet, haza, ember, nő, világ – hol talál két lelket, akik együtt, egyformán értik és nézik ezeknek a szavaknak a jelentőségét?”
„Új Bábelt élünk”, „fogalmak pokoli zűrzavara”, „gyalázatos hazugok megrontották”, „ezerfelé széteső szellemi élet”, „szavak jelentőségének elvesztése”… Ugye, hogy mindezek valóban mennyire a XX-XXI. századi zivataros, modern idők zarándokainak fájdalmas felismerései? A másik zsenink, József Attila így írt e létélményről:
„Vigyázz, vigyázz, mert megőrült a sátán, / Lapulj a források tiszta fenekére…”.
A sátán négy kedvelt taktikájának egyike a szavak manipulálásával való megtévesztés
Tehát Karinthy, József Attila már idejekorán beszélnek egyféle kínzó élményről, ami talán mindvégig kísérte – kísértette? – az emberiség szellemtörténetét.
Hogy mi lehet ez, erről igazából csak sejtéseink lehetnek. Meglehet, hogy Fr. Louis Cameli: The Devil You Don’t Know (A sátán, akit nem ismersz) című, 2011-ben megjelent munkája adhat némi eligazítást e kérdésben. (E könyv remek összefoglalója itt olvasható.)
Hogy ki ellen kellene „lapulnunk a források tiszta fenekére”, s ki vagy mi lehet ez a megőrült szellemi entitás, ahhoz ad komoly segítséget e munka. Egy meglehetősen sötét, zegzugos labirintusban Ariadné fonalat kaphatunk az emberiség ádáz ellensége taktikájának jobb megismeréséhez. A szerző a sátán négy kedvelt taktikáját címszavakban, röviden így összegzi:
megtévesztés, megosztás, elterelés, elkedvetlenítés.
Mindegyik technika alapos kiismerése egyenként is fontos lenne, de írásunk tárgya szempontjából ezúttal most a legfigyelemreméltóbbat, a megtévesztés mechanizmusait szeretnénk bemutatni. Az alábbiakban idézzük a cikk idevonatkozó rövid részletét:
„Jézus figyelmeztetése szerint a sátán „hazug és a hazugság atyja” (Jn 8,44). Üres ígéretekkel ámítja az embert.
Azt hazudja, hogy boldogabbak leszünk, ha elkövetünk valamilyen bűnt, vagy megtagadjuk az igazságot. Ám bármilyen örömet hoz is a bűn, az öröm csak egy ideig tart, azután elmúlik. Viszont szinte minden bűnös cselekvésből súlyos szenvedések fakadnak. Sokszor tapasztaljuk ezt, mégis felülünk a hitegetésnek.
Megtéveszt azzal is, hogy bonyolítja a dolgokat, különösen a gondolatainkban. Így próbálja elhomályosítani az alapvető igazságot kétes tetteinkkel kapcsolatban. Sugallatára körmönfont kibúvókat keresünk: különféle nehézségeket, kivételeket, esetleges szívfacsaró következményeket hozunk fel annak igazolására, hogy amit teszünk, helyes és jó.
A szavak manipulálásával is megtéveszt. Így lesz a magzat feldarabolása és megölése „reproduktív szabadság”, a paráznaság „együttélés”, a fajtalanság „meleg életstílus”. Ragyogó hitünk ősi bölcsessége így válik „sötétséggé” és „tudatlansággá”, a házasság több ezer éves intézményének újradefiniálása pedig a „házasság szabadságává”.
A sátán csúsztatásai nyomán könnyebben mondjuk, hogy „nem olyan súlyos” az, amit Isten bűnnek nevez.
Az információözön is a sátáni megtévesztés eszköze. Az információ nem azonos az igazsággal. Lehet adatokat ravaszul úgy összeállítani, hogy hamis megállapításokat támasszanak alá. Lehet tényeket és számokat úgy hangsúlyozni, hogy elsikkadjanak a másik oldal igazságai.
Így az önmagában igaz információ is a megtévesztés eszköze lehet. A hírközlő média és más hírforrások sokszor azzal gyakorolják leginkább a hatalmukat, amiről hallgatnak.”
Ne higgyük azt, hogy a megtévesztés spontán működik, abban bizony komoly munka van!
Tehát a Karinthy által felismert, megjósolt Új Bábelben szavaink nem is annyira maguktól veszítik csak el a mögöttes jelentésüket, úgy tűnik, ebben rendkívül „komoly munka” fekszik!
Ritka pillanatok egyike az, amikor e megtévesztési technika munkálkodását kézzelfoghatóan megtapasztalhatjuk, mert zömében kis lépésekkel lopódzik be életünkbe, s nem csapja ránk látványosan az ajtót. Nemrégiben magyar zöldszervezetek írtak nyílt levelet a hazai sajtónak, amelyben azt tanácsolják az írástudóknak, hogy a „klímaváltozás” helyett a „klímaválság” vagy a „klímaösszeomlás” szavakat használják. (Előző cikkünk itt olvasható.)
Az Extinction Rebellion Magyarország, a Fridays For Future, az Energiaklub és az LMP által is támogatott nyílt levél a következőkért kardoskodik:
„Arra kérjük tehát Önöket, hogy a témával kapcsolatos cikkeikben és beszámolóikban a továbbiakban ne a »klímaváltozás« kifejezést használják, hanem a valóságot sokkal inkább leíró »klímaválság«, »klímaösszeomlás« vagy »klímavészhelyzet« szavakat. (…) Vannak, akik elkötelezettek a közönség tájékoztatásában. (…) Vannak azonban, akik pusztán az időjárás okozta kellemetlenségként számolnak be a villámárvizekről, hőhullámokról és pusztító jégesőkről”.
Ezek a most ajtót ránk rúgó új erők a szavak feletti uralommal kívánnak bánni a gondolatainkkal is. A baloldali radikális klímalobbi – meglehetős nyíltsággal – új fogalmat kíván elültetni a közvéleményben, ami a maga ribillióit jobban szolgálhatná.
Hasonlatos működés ez, mint amit a meleglobbi végez évtizedek óta az LMBT-propagandával. E jelenségéről a HírTV Terc című műsorának egyik adásában beszélgettek (2019. július 3-i adás). Ott hangzott el, hogy az AIDS elnevezése is egy nyelvpolitikai manipuláció által keletkezett, „merthogy magát ezt az immunhiányos betegséget a homoszexuálisokra jellemző immunhiányos betegségként aposztrofálták, és elérte a homoszexuális lobbi, hogy legyen a neve szerzett immunhiányos betegség, (…) elhitetve azt a szélesebb közönséggel, hogy a heteroszexuálisokra, erre az életformára ugyanúgy veszélyes vagy ugyanolyan könnyen fertőződhetnek meg ezek a betegek”. Azaz az évek során a meleglobbinak sikerült oly’ mértékben „érzékenyítenie” az orvostársadalmat és magát az orvostudományt is, hogy végül egy általánosabb nevet adtak a betegségnek.
A fent taglalt diabolikus megtévesztés-taktika jegyében már idejekorán felfedezték a nyelvpolitikát, azaz a politikai eszközökkel végzett nyelvi társadalombefolyásolást, -manipulálást, -tervezést. Olyan, mintha egy idő óta megszállott szómérnökök dolgoznának különböző társadalomszerkesztői munkákon, és a média segítségével a megtévesztés eszközrendszerével újabb és újabb szellemi csapdák felé csalogatnának bennünket.
Egyféle új kolonizációról van tehát szó, ahogy a régi mondás is tartotta, „cuius regio, eius religio” (akié a föld, azé a vallás), ez alakult át mára „cuius regio, eius lingva” (akié a föld, azé a nyelv).
Kifekvős flashmobokkal alátámasztott, kihalást jelképező erős képek, kontra „még nincs túl késő” halk tanácsa
II. János Pál pápa és I. Bartholomeiosz pátriárka 2002. június 10-én a Velencei Közös Nyilatkozatában e tanúságot tették:
„Nincs túl késő. Isten világának hihetetlen gyógyító ereje van”.
Ez a szemlélet mélységesen és minden mozzanatában eltér a baloldali zöldmozgalmaktól, az olyanokétól, mint az egyik legradikálisabb környezetvédelmi mozgalom, az Extinction Rebellion (ER), amelynek elnevezése „Kihalás elleni lázadóknak” vagy „Kihaláslázadásnak” fordítható.
Az ER azt állítja magáról, hogy az erőszakmentes ellenállást kívánja felhasználni a klímakatasztrófa (íme már a megismert nyelvpolitikai csavar!) elkerülése, a biológiai sokféleség csökkenésének megállítása, valamint az emberi kihalás és az ökológiai összeomlás kockázatának minimalizálása érdekében.
Leglátványosabbak a tömeges kihalást jelképező kifekvős figyelemfelhívó flashmobjaik, amivel szándékaik szerint erős képekben kívánnak üzenetet küldeni a politikusoknak.
A huszonnegyedik órában született Ferenc pápa Áldott légy! című enciklikája
Szilvay Gergely kollégánk, e téma kiválósága a nyelv feletti ellenőrzésünk megtartása kapcsán ezt írta egy helyütt:
„Építsük hát nyugodtan tovább a konzervatív jobboldal nyelvi konstrukcióit, kereteit és világmagyarázatait itthon és szerte a nyugati világban”.
Ehhez kaphattuk meg 2015-ben komoly szellemi munícióként Ferenc pápa LAUDATO SI’ kezdetű, közös otthonunk gondozásáról szóló, már régóta várt teremtésvédelmi enciklikáját. (Itt olvasható magyarul is.)
Már-már a huszonnegyedik órában született ez az enciklika, amely hívőnek és nem hívőnek egyaránt szól, de különösképpen a világ vezetőinek, ideértve minden felelős döntéshozót, a kormányok és a gazdasági birodalmak élén állókat.
„Az utolsó pillanatban vagyunk – írta közleményében a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Caritas in Veritate Bizottsága –, hiszen ma már tény, hogy környezeti rendszereink a talajtól, a növény és állatvilágon keresztül az óceánokig és a légkörig kritikus állapotba kerültek, és néhány éves, tízéves időléptékben lesznek olyan térségek, ahol a minimális, biztonságos életfeltételek is megszűnnek. És, bizony, ma már azt sem valószerűtlen, hogy akkor már nem tíz és százezres, hanem ennek a sokszorosa lesz majd az ún. környezeti menekültek száma, és nemcsak a háború, hanem pl. a vízhiány kergeti őket biztonságosabb területek felé. Akkor már „falakkal” nem védekezhetünk, ezért meg kell előzni, és ott kell kezelni még idejében a fenyegető ökológiai és az abból következő humán katasztrófát.”
A nyelvi, spirituális, szellemi keretek körvonalai már az enciklika első szavaiból kibontakozódnak: „LAUDATO SI’, mi’ Signore”, Áldott légy, Uram – énekelte Assisi Szent Ferenc. Ezzel a gyönyörű himnusszal arra emlékeztetett minket, hogy közös otthonunk olyan, mint egy nővér, akivel osztozunk a létben, és olyan, mint egy szép anya, aki karjába zár minket: Áldott légy, Uram, földanya-nővérünkért, ki fenntart és ellát minket, gyümölcsöket terem, színes virágokat és füvet!”.
A Föld békéje
A baloldali klímaszervezetek folyamatos „Mindennek vége” erős képeinek ijesztgetésével tehát szemben áll immár egy másik erkölcsi világkép, létszemléleti álláspont, amely a „nincs túl későt” hirdeti. Létezik a környezetvédelem mögé bújó újradikális, balos mozgalmárság helyetti krisztusi hagyományokból gyökerező szóhasználat, gondolkodásmód és keresztény teremtésvédelmi küldetés.
II. János Pál pápa a béke világnapja alkalmából, 1990. január 1-én adott nyilatkozatából is már áttetszik ez az üzenet:
„Ha az ember nem él békében Istennel, a Föld maga sem lehet békében: „Ezért ölt majd gyászt az ország, és veszíti el erejét minden lakója a mező vadjaival, az ég madaraival, sőt még a tenger halai is elemésztődnek. (Oz 4,3)”.
***
Teremtésvédelmi olvasókönyv
A Teremtés hete szeptember 29. és október 6. közötti napjaira ajánljuk szeretettel az alábbi internetes oldalakat.
Assisi Szent Ferenc Naphimnusza – eredeti nyelven, tanulmánnyal
Itt olvasható magyarul is Ferenc pápa Áldott légy! című enciklikája.
Szentes Judit 2018-ban oktatási szándékkal készült prezentációja
Laudato si – Áldott légy! – Rövid összefoglaló
Laudato si’ – az enciklika ismertetése
FERENC PÁPA, A TEREMTÉSVÉDELEM APOSTOLA – Assisi Szent Ferenc nyomdokai (Kovács Sándor)
Fenntarthatóság a Laudato si’ enciklikában és a Párizsi Klímaegyezményben (Szabó Mátyás)
A 10 legfontosabb dolog, amit tudnod kell Ferenc Ferenc pápáról, a Laudato Si-ről (beállítható magyar felirat) – Fr. James Martin, S. J. bemutatja
Francisco pápa, LAUDATO SI (SEAS BAND) enciklikája
***
Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Caritas in Veritate Bizottsága
Naphimnusz teremtésvédelmi Egyesület
DIVERZITI EGYESÜLET – fiatalok a biológiai és kulturális sokszínűségért
Magyar Kurír katolikus hírportál
***
***
Zöld filmek – 61 remek film e témakörben