Teremtésvédelem vagy környezetvédelem: ugyanazért harcolunk
A környezetvédelem az egyik legfontosabb téma – egyre több helyen érezzük a környezettudatos életre való törekvéseket. Kezdenek eltűnni a műanyag szívószálak az éttermekből, már a legtöbb helyen szelektíven gyűjtik a szemetet és az újrahasznosított termékek is egyre gyakoribbak a polcokon.
Június 5-e a környezetvédelem világnapja, amelyet lassan ötven éve tartanak meg világszerte.
„Az ember bizonyosan az első és legigazabb kincse a földnek” – írta VI. Pál pápa az 1972-es stockholmi környezetvédelmi konferenciára küldött üzenetében. A keresztény közösségek is aktívan foglalkoznak a környezetvédelemmel, csak éppen teremtésvédelemnek nevezik. Más az elnevezés, de a cél ugyan az: védeni a Földet.
A Naphimnusz Teremtésvédelmi Egyesület hirdeti és segíti a környezettudatos gondolkodást és cselekvésmódot. A természet egyre gyorsabban pusztul körülöttünk – a globális klímaváltozás már nemcsak egy távoli jövőkép része, hanem maga a realitás.
A földünk kétségbeejtő állapota mindenkit érint, politikai és vallási hovatartozástól függetlenül minden ember kötelessége, hogy tegyen a Föld pusztulása ellen. Nevezhetjük teremtésvédelemnek vagy környezetvédelemnek, ezek a felhívások hívőknek és nem hívőknek egyaránt szólnak. Kritikus állapotban vannak a környezeti rendszereink a talajtól kezdve a növény és állatvilágon át az óceánokig és a légkörig. A biztonságos életfeltételek kerülnek veszélybe évtizedeken belül.
A természet megmentéséért a legnagyobb lépéseket a világ vezetői tehetik meg, de ez nem azt jelenti, hogy a hétköznapjainkban ne tudnánk mi magunk is könnyíteni a bolygónkra nehezedő terheken.
Az egyik legnagyobb problémát a gátlástalan műanyagfelhasználás jelenti, különösen a zacskók és a különböző csomagolások. A becslések szerint olyan súlyos a helyzet, hogy 2050-re több lesz a műanyag az óceánokban, mint a hal. Ha tudatosan készülünk a bevásárlásra – viszünk magunkkal szatyrokat ahelyett, hogy a boltban még öt zacskót felkapnánk, máris tettünk valamit a természetért.
Ezek apró lépéseknek tűnnek, de közelebb viszik a Földünket egy biztonságosabb jövő felé! A természet védelme minden ember kötelessége – és melyik nap lenne megfelelőbb a környezettudatos élet elkezdésére, ha nem a környezetvédelem világnapja?