Színdarabbal, zenével, tánccal az érzékenyítésért
A tavalyi fesztivál legfontosabb tapasztalata, hogy mindnyájan viselünk kereszteket, nehézségekkel élünk, muszáj egymást tiszteletben tartunk, és ezzel a tudattal közelíteni a másik felé – hangsúlyozta az eseményt beharangozó sajtótájékoztatón Oberfrank Pál, a Veszprémi Petőfi Színház igazgatója.
Kellerné Egresi Zsuzsanna igazgatóhelyettes, a program kezdeményezője elmondta: egy színházi produkció önmagában érzékenyítés, hiszen alkotót és befogadót egyaránt gyógyít. – Mindezt összegyűjtve, a problémákra rávilágítva született meg az Érzékenyítő fesztivál ötlete – emelte ki.
Az igazgatóhelyettes szerint a program azért különleges, mert bebizonyítja, hogy a színház – a beszélgetésekkel kiegészítve – mentálhigiénés terepként is működni tud a társadalom számára.
A programot ismertetve továbbá azt is elmondta, hogy míg tavaly kizárólag a színházra koncentráltak, ezzel szemben idén a könnyűzene, a tánc és az élettörténetek is helyet kapnak az eseményen. A változatos előadások azt mutatják majd be, hogy milyen nehézségékkel szembesülnek mindennapjaikban a hátrányos helyzetűek.
Az előadásokat követően azok tartalmáról a nézők közösen beszélgetnek majd, ennek során Kardos Klára klinikai szakpszichológus segít megérteni és feldolgozni a darabok mondanivalóját. A pszichológus a sajtótájékoztatón kiemelte, meglepte a nézők nyitottsága a múlt évi rendezvényen. – Hihetetlen sikerként éltem meg az együtt töltött estéket és beszélgetéseket, a rendkívül őszinte megnyilvánulásokat, amik a nézők részéről érkeztek – fogalmazott.
A pszichológus szerint az ehhez hasonló érzékenyítő programokra komoly szükség mutatkozik a hazai társadalomban. – A magyar embernek úgy van szüksége az érzékenyítésre, mint egy falat kenyérre – hangsúlyozta. Kiemelte azt is, hogy a fesztivál és az ahhoz hasonló rendezvények ellensúlyt képezhetnek a „túlzottan virtuális világgal” szemben.
Az érzékenyítés több esemény alkalmával is előkerül az idei évadban a Veszprémi Petőfi Színház műsorában. Az Egerek című zenés mesejáték a gyermekeket szólította meg az emberi kapcsolatok természetrajzáról szóló tematikájával, az Esőember című darab pedig az autisták helyzetére fókuszál.
Április 2-án, az autizmus világnapján kékre festik az épületet, illetve kék felsőruházatban érkeznek bérletes nézőik az esti előadásra, amin 82 autista néző is részt vesz. Gyermeknapi programjuk alkalmával pedig ismét a fiatalabbakat szólítják meg, és kérik őket, hogy egy otthonról hozott ruhával segítsék az arra rászoruló társaikat.
(A szöveg és a képek forrása: Veszprémi Petőfi Színház)