WHO: 40 millió, 13–15 éves gyermek használ valamilyen dohányterméket

Világszerte legalább 40 millió 13–15 éves gyermek használ valamilyen dohányterméket, a fiatalok körében folyamatosan növekszik az e-cigaretták és nikotinos tasakok használata.
Nemrég volt Dohányzásmentes Világnap, ebből az alkalomból az Egészségügyi Világszervezet (WHO) felhívást intézett világ kormányaihoz, védjék meg az új generációt a dohány- és nikotintermékek függőségétől.
A WHO figyelmeztet, hogy a dohány- és nikotingyártók szándékosan úgy tervezik termékeiket, hogy vonzóbbá, könnyebben használhatóvá és nehezebben leszoktathatóvá tegyék azokat, különösen a serdülők és a fiatalok számára.
„Miközben a dohány továbbra is emberek millióit öli meg, a nagy dohányipari vállalatok újraértelmezik üzleti modelljüket,
továbbra is profitálnak a halálos cigarettákból, miközben agresszíven erőltetik az ízesített e-cigarettákat, nikotinos tasakokat és más nikotintermékeket, amelyek célja a következő generáció függővé tétele”
– mondta Dr. Etienne Krug, a WHO Egészségügyi Meghatározó Tényezők, Promóció és Megelőzés Osztályának igazgatója.
Sokan nem is tudják, milyen nagy népszerűségnek örvenedenek a nikotinos tasakok, amelyek egyfajta új generációs snüssz-ként terjedtek el a közelmúltban. Különösen a fiatalok és a nemdohányzók számára csábítóak, mivel többféle ízesítésben, vonzó csomagolásban kerülnek forgalomba és diszkréten használhatóak. Ezeket főképp azokban az országokban forgalmazzák, ahol szigorú jogszabályokat vezettek be a nemdohányzók védelme érdekében, illetve ahol korábban már elterjedt volt az úgynevezett snüssz (rágódohány) használata.
Azonban az ízesítés és a magas nikotintartalom miatt rendszeres használattal ugyanúgy kialakulhat erős nikotinfüggőség.
A WHO külön felhívja rá a figyelmet, hogy a nikotin rendkívül erős függőséget okoz különösen nagy koncentrációban káros, főként a fejlődésben lévő agyú gyermekek, serdülők és fiatal felnőttek számára.
Hirdetés
A túlzott nikotinfogyasztás pedig nikotinmérgezést eredményez – írja az egeszsegvonal.gov.hu. Tájékoztatásuk szerint ennek első tünetei a gyomor- és béltraktusban jelentkeznek, hányinger és hányás formájában. Hamar kialakulnak a központi idegrendszeri tünetek – fejfájás, szédülés, zavartság, tudatállapot-változás –, súlyos túladagolás esetén akár kóma is felléphet alacsony vérnyomással. Emellett a légzőizmokat érintő izombénulás is jelentkezhet. Súlyos esetben a nikotin a központi idegrendszer légzőközpontján keresztül elnyomhatja a légzést, ami oxigénhiányos állapothoz vezet. Megjelenhetnek görcsök és szívritmuszavarok, jellemző tünet továbbá az izzadás.
A nikotinos tasakokat a WHO szerint különösen agresszívan reklámozzák a közösségi média influenszerei, életmódmárkákat és a fiataloknak szóló ízeket használva.
Jelentésük szerint mintegy 160 országban még mindig nincsenek külön szabályozások ezekre a termékekre vonatkozóan, annak ellenére, hogy világszerte gyorsan növekszik az eladásuk, ami emberek millióit teszi védtelenné.
Magyarországon nagyon szigorú a dohánytermékek-szabályozása, az újabb termékek, mint az e-cigaretták és a népszerű nikotinpárnák (snus jellegű termékek) szintén a hatálya alá esnek. Ezekre is érvényes a 18 éves eladási korhatár, az értékesítési tilalom dohányboltokon kívül, és a meghatározott nikotintartalom, valamint az egy csomagban lévő tasakok számának maximális korlátja.
A WHO figyelmeztet: a dohányzás évente több mint 7 millió ember halálát okozza. Továbbra is a megelőzhető halálokok egyik vezető oka világszerte, és összefüggésbe hozható a szív- és érrendszeri betegségekkel, a légzőszervi megbetegedésekkel és a rák több mint 20 különböző típusával vagy altípusával.
A nikotinos tasak veszélyeiről bővebben az Egészségvonal cikkében olvashatunk.
Vezetőkép: Pixabay







