Fukuyama szerint „a történelem vége” Magyarországon következhet be
Andrew MacDowall szabadúszó brit újságíró számolt be a Twitteren arról, hogy az ismert liberális filozófus, Francis Fukuyama egy bécsi konferencián Magyarországról is nyilatkozott – elítélően, ahogy arra számítani is lehetett. A filozófus úgy fogalmazott:
„Az a nyomasztó gondolatom támadt, hogy a történelem vége nem Dániában, hanem valahol máshol, például Magyarországon következik be”.
Fukuyama itt nem az apokalipszisre utalt, hanem a saját ideológiájára. 1989-ben jelent meg A történelem vége című esszéje, amelyben azt állította, hogy a hidegháború végével a liberális demokrácia egyértelmű győzelmet aratott.
Fukuyama akkor úgy gondolta, hogy a liberalizmus politikai, kulturális és gazdasági értelemben egyaránt győzelmet fog aratni a világ felett. Úgy vélte, hogy a Szovjetunió összeomlásával véget ért a történelmi haladás, az elkövetkező években beköszönt a világbéke és szép lassan mindenhol meghonosul majd a liberális demokrácia, amely az emberiségnek szerinte a lehető legtökéletesebb kormányzati formája.
Fukuyama gondolatait már akkor is komoly kritikák érték. Samuel P. Huntington politológus A civilizációk összecsapása és a világrend átalakulásacímű munkájában, Jacques Derrida francia filozófus pedig Marx kísértetei címmel kiadott művében fogalmazott meg ellenvetést Fukuyamával ideológiájával
Ma már elmondhatjuk azt, hogy igazuk is lett vele szemben. Fukuyama világképéből gyakorlatilag semmi sem valósult meg. Nem köszöntött be a világbéke és nem jött létre a tökéletes társadalom. Sőt, a liberális demokrácia „exportkísérletei” leginkább ahhoz járultak hozzá, hogy a Közel-Kelet és az arab térségben állandósuljon az instabilitás és a háborúskodás, és ezek a térségek a terrorizmus és a radikalizmus melegágyává váljanak.
Ezek után csak annyi kérdésünk van: érdemes-e még valóban komolyan venni Fukuyamát?
(Kiemelt kép forrása: MTI/Balogh Zoltán)