Migrációkutató Intézet: kéz a kézben jár az ember- és a drogcsempészet a balkáni migrációs útvonalon

A balkáni migrációs útvonal mind a kábító­szer-, mind az embercsempészetnek fontos színtere, és a két szervezett bűnözői tevékeny­ség gyakran szorosan összefonódik. Az útvonal már az 1970-es évektől hírhedtté vált mint a ká­bítószerek Ázsiából Nyugat-Európába irá­nyuló csempészetének egyik kiemelt tranzitút­vonala – írta szerdai Fókuszpont-elemzésében a Migrációkutató Intézet.

Hangsúlyozták:

Csempészszervezetek tömkelegei működnek Magyarország déli határa környékén és a teljes nyugat-balkáni migrációs útvonalon. Olyan csem­pészekről van szó, akiknek az „áru”, azaz, hogy emberről vagy kábítószerről van szó, csupán má­sodlagos: tevékenységüket elsősorban a várható profit határozza meg.

A 2015-ös migrációs és menekültválsággal kezdő­dően vált tömegessé az irreguláris migráció a régi­óban. Ebben az évben a becslések szerint másfél millióan érkeztek elsősorban Szíriából és Irakból Törökországon és Görögországon keresztül, és ezzel a csempészek tevékenysége is felértékelődött – idézték fel, s hozzátették, hogy a szervezetek a kábítószer mellett már korábban is foglalkoztak más, magas haszonkulccsal értékesít­hető árukkal, mint például fegyverekkel.

A mig­rációs válság kitörésekor a bűnözői hálózatok az embercsempészettel is bővítették portfóliójukat. A szervezett bűnözői csoportok kiaknázták a régió földrajzi adottságait, a gyenge határvédelmet és a korrupt rendszereket, hogy a migránsokat és a kábítószereket Nyugat-Európába juttassák


Hirdetés

– mutattak rá, és hozzáfűzték, hogy a tudatmódosító szerek közül a legnépszerűbbek az Afganisztánból érkező heroin, valamint a mari­huána, amelynek Albánia az egyik legjelentősebb központja. Az ember- és drogcsempészet közötti összefonódások különösen a bűnszövetkezetek működésében figyelhetők meg: ugyanazok a logisz­tikai hálózatok, rejtett szállítási módszerek és kor­rumpált hatósági kapcsolatok segítik mindkét ille­gális tevékenységet.

Kitértek arra is, hogy az Európai Unió az Europol támogatásával létre­jött EMPACT nevű együttműködési platform segítségével igyekszik felvenni a harcot a szervezett bűnözői csempésztevékenységgel. Egy 2022-es, átfogó akció során a hatóságok 382 gyanúsítottat tartóztattak le, köztük 159 embercsempészt és 112 drogcsempészt. A bűnözők nem ritkán a migrán­sokkal együtt szállítják a kábítószereket, és arra is akadt példa, hogy az illegális bevándorlók pénz helyett kábítószercsempészettel térítették meg az bűnszervezetek szolgáltatásait. Az akcióban lefog­laltak 304 kilogramm heroint, 147 kilogramm marihuánát, valamint lőfegyvereket és robbanó­szert.

2025 elején Görögországban viszont a migránsok egészégügyi nyilvántartási adataival visszaélve jutottak a bűnszervezetek vényköteles, kábítószer­ként is használható pszichiátriai gyógyszerekhez. A görög hatóságok a készítményeket lefoglalták, valamint orvosokat és bűntársaikat vették őrizetbe. A csoport külföldi állampolgárok tudta nélkül használta fel társadalombiztosítási számaikat több mint ezer hamis recept kiállítására. A gyógyszereket athéni gyógyszertárokon keresztül juttatta el a kábítószer-fogyasztókhoz. Az akció során több mint százezer adag gyógyszerrel éltek vissza – írták az elemzésben.

Vezetőkép: Illegális bevándorlók ételosztásra várnak a boszniai Bihácson 2018. november 28-án. MTI/AP/Amel Emric


Hirdetés

Forrás:
Migrációkutató Intézet
'Fel a tetejéhez' gomb