Magyar kutatók is részt vettek az idei „Szilícium-völgy Oscarjaként” emlegetett Breakthrough-díjas CERN-kísérletekben

A HUN-REN több kutatóközpontjának tudósa is részt vett azokban a CERN-kísérletekben, amelyek idén Breakthrough-díjat kapnak – közölte a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat az MTI-vel kedden.

A nagy tekintélyű nemzetközi elismerést fizikai kategóriában egyebek mellett a Higgs-bozon tulajdonságainak részletes megméréséért, valamint az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) Nagy Hadronütköztetőjében végzett további kutatásokért kapta több mint 13 ezer kutató, köztük a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóintézet (Wigner FK) és a HUN-REN Atommagkutató Intézet (ATOMKI) tudósai – olvasható a közleményben.

A magyar díjazottak között szerepelnek még az ELTE, a Debreceni Egyetem és a MATE munkatársai is.

A Breakthrough Prize Foundation (Áttörés-díj Alapítvány) április 5-én Los Angelesben jelentette be, hogy a Breakthrough Prize in Fundamental Physics elismerést és a vele járó 3 millió dollárt idén a CERN Nagy Hadronütköztetőjének négy nagy kísérlete (ALICE, ATLAS, CMS, LHCb) kapta.

A díjat a Higgs-bozon tulajdonságainak részletes megméréséért, az elemi részecskék tömegének létrejöttéért felelős szimmetriasértő mechanizmus tisztázásáért, az újonnan felfedezett erősen kölcsönható részecskékért, a ritka folyamatok és az anyag-antianyag aszimmetria tanulmányozásáért, valamint a CERN Nagy Hadronütköztetőjében (LHC) a természet törvényeinek a legrövidebb távolságokon és a legszélsőségesebb körülmények között történő feltárásáért ítélték oda. A díjat ünnepélyes keretek között április 12-én adják át.


Hirdetés

„A CERN LHC együttműködések a rendkívül precíz és kényes kísérletek elvégzésével az alapvető fizikai ismeretek határait soha nem látott mértékig tolták ki. A most kezdődő kísérleti periódus után a Nagy Hadronütköztető korszerűsítésével az LHC teljesítménye tovább növekszik és 2030-tól kezdődően újabb felfedezésekre, áttörő tudományos eredményekre számíthatunk a genfi nagyenergiás világlaboratóriumtól” – kommentálta a hírt a CERN.

A négy nagy kísérlet vezetőivel történt konzultáció után a Breakthrough Prize Foundation a díjjal járó összeg egészét a „CERN&Society” alapítványnak adományozta. A támogatást az alapítvány arra fogja felhasználni, hogy a négy nagy LHC együttműködés tagintézményeinek doktoranduszai számára ösztöndíjakat ajánljanak fel a CERN-ben töltött kutatási időre.

Korábban is vettek már részt magyar kutatók Breakthrouh-díjas projektekben. 2016 februárjában a Special Breakthrough Prize in Fundamental Physics díjat a gravitációs hullámokat felfedező LIGO/VIRGO együttműködések 1015 kutató tagja nyerte el, köztük a HUN-REN Wigner FK három tagja: Barta Dániel, Debreczeni Gergely és közelmúltban elhunyt Vasúth Mátyás – idézték fel.

A „Szilícium-völgy Oscarjaként” is emlegetett Breakthrough-díjat 2013 óta ítélik oda. A korábbi győztesek között volt Stephen Hawking asztrofizikus és az a kutatócsoport, amely először készített képet egy fekete lyukról.

Vezetőkép forrása: Freepik


Hirdetés

Forrás:
MTI
'Fel a tetejéhez' gomb