Vissza a frontra! Drogokkal kezelik a sebesült katonákat Ukrajnában


Hirdetés

Katerina (álnév) 45 éves és Kijevben él. Testvére, a 37 éves Bohdan (álnév) több mint egy éve harcol a kelet-ukrajnai frontvonalon. 2023 végén Katerina hívást kapott egy dnyiprói kórházból. A bátyját a sürgősségi osztályon találta meg. Még élt, de hisztérikus rohamai voltak. Túladagolta a metadont. Miután megsérült, már nem sok mindenre emlékezett, csak arra, hogy drogokat keresett, és pontosan tudta, mit kell beszereznie, kihez kell fordulnia, és mennyibe kerülnek a gyógyszerek.

2021 és 2023 között Ukrajnában annyira megnőtt a szintetikus kábítószerek használata, hogy már a második helyet foglalja el egész Európában – írta a szervezett bűnözéssel foglalkozó Globalinitiative.net. A háború borzalmait és a sebesüléseket valamivel könnyebb elviselni, ha drog hatása alatt harcol a katona. A drog terjedése általában aktív vagy korábbi drogfogyasztókkal kezdődik, akiket megfelelő orvosi szűrés nélkül soroznak be a hadseregbe, és akik továbbra is megtalálják a módját függőségük támogatására. Ugyanakkor belőlük lesznek a kikapcsolódásra vágyók ellátói is. Vannak olyanok, akik azért használnak drogokat, hogy éberek maradjanak, amikor  egy pillanatra sem alhatnak el ha az ellenség csupán néhány méterre van.

A drogellátó bandák sokszor a fronthoz közelebb viszik kezdetleges „laboratóriumaikat”, hogy csökkentsék a szállítási költségeiket.

Nagyobb mennyiségeket gyakran önkéntesek szállítanak – néha tudtukon kívül -, amikor barátoktól és rokonoktól csomagokat és ajándékokat visznek a katonáknak, valamint szervezett bűnözői csoportok, akik kenőpénzt és magas rangú katona- és rendőrtisztek védelmét használják fel, hogy a kábítószereket átjuttassák az ellenőrző pontokon. Egyre gyakrabban toboroznak civileket, például taxisofőröket, akik segítenek a kábítószerek szállításában. Több olyan  kórház is van, ahol legális és illegális kábítószereket is lehet vásárolni.

De ez még nem minden.


Hirdetés

Ukrajna ketamin terápiával bocsátja harcba megfogyatkozott seregét – írta a múlt héten az Independent.

Az illegális partidrogot, állatnyugtatót és harctéri érzéstelenítőt arra használják, hogy Ukrajna élő halottait visszahozzák a való életbe. A ketaminterápia reményt ad a poszttraumás stressz zavar gyors gyógyítására – áll a cikkben.   

A ma 23 éves Kátya két évet töltött a tűz alatt álló ukrán különleges erők evakuálásával.  Emlékszik az első alkalomra, amikor robbanás érte. Több métert repült, és összetörte a fejét. Arra is emlékszik, amikor egy 155 mm-es tüzérségi lövedék a földbe csapódott mellette, de nem robbant fel. „Minden küldetésen agyrázkódást kaptam” – mondta.

Katya megszenvedte a gyászt is amikor bátyja meghalt, miközben egy orosz gyalogság elleni támadást vezetett. „Miután a bátyám meghalt, nagyon agresszív és szétszórt lettem” – emlékezett vissza. „Egyáltalán nem emlékszem két hónapra az életemből. „Küldetés küldetés után, pihenés nélkül. Annyira kimerült voltam, hogy nem tudtam aludni, nem tudtam beszélni az emberekkel. Dadogtam, állandóan fájt a fejem, alkalmatlannak éreztem magam. Nem voltam stabil és koherens. Nem én irányítottam”.

Sokakhoz hasonlóan ő is úgy döntött, hogy Kijev külvárosába merészkedik, ahol ukrán orvosok PTSD-s veteránokat kezelnek a Lisova Polyana pszichiátriai kórházban. Az ottani terapeuták több mint 1,000 volt hadifogollyal dolgoztak együtt, akik közül sokakat megkínoztak Oroszországban.

A hagyományos terápiák, mint például a kognitív viselkedésterápia, „két, három vagy öt évig” is eltarthatnak – mondta Dr. Kseniia Vosnitsyna neurológus, a kórház vezetője. De a ketamin szoros felügyelete melletti terápia megdöbbentően gyors eredményeket hozott. Dr. Vosnitsya, aki úttörő szerepet játszott a ketamin használatával kapcsolatos kormányzati programban (!!!), el szeretné kezdeni a pszichedelikus szerekkel kapcsolatos kutatásokat.

„A pszichedelikus terápia gyorsabb eredményeket ad. És szükségünk van rá, mert minél gyorsabban vissza kell juttatnunk az embereket a frontvonalba. A katonai imperatívusz szigorú. Ukrajnában kevés a katona. Meg kell javítani őket, és vissza kell küldeni őket a harctérre”. A Lisova Poljana klinikán keresztül érkező katonáknak akár 80 százaléka is visszatér a hadseregbe. A ketamin pedig felgyorsíthatja ezt a folyamatot.

A szer használatához Ukrajnában nem kell semmilyen külön engedély. A betegek intenzív terápián vesznek részt.

Felügyelet mellett szedik a kábítószert, gyakran bekötött szemmel és fülhallgatóval, nyugtató zene hallgatása közben. Az olyan drogok, mint a pszilocibin (más néven varázsgomba), az LSD és az ayahuasca (minden terápiát máshol vizsgálnak) neuroplaszticitást ad az agynak, amely gyorsabban „tanul”. Egyre több tudományos bizonyíték van arra, hogy ezek a terápiák hatékonyan újrahuzalozzák az emberi elmét és javítják a kiégett áramköröket.

„Ez az élmény fájdalmas lehet, nem könnyű séta a parkban” – mondta Iryna Feofanova, a Kijevhez közeli Forest Glade klinika ketaminterapeutája, ahol traumatizált katonák kóborolnak a folyosókon, csendben ülnek az erdőben, és csendben biliárdoznak a termekben. „Ez nem valami eufórikus élmény. Többnyire fájdalmas, szúrós benyomás”.

„Nagyon fontos volt számomra, hogy abbahagyjam a túlélést és elkezdjek élni” – magyarázta az egykori tengerészgyalogos őrmester az Independentnek. „Az egyetlen célom az volt, hogy minél több oroszt öljek meg, hogy nyerjünk. Azt hittem, már halott leszek, és nem lesznek kérdéseim a jövőbeni életről. De kiderült, hogy még nem haltam meg.”

Kapcsolódó témáink:

Vezetőképünk illusztráció. Forrás: Freepik


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb