Vasszigort alkalmaz a kormány a drogkereskedőkkel szemben


Hirdetés

A héten benyújtott törvénymódosítás az eddigieknél jóval keményebb szankciókat helyez kilátásba.

Februári évértékelőjén jelentette be Orbán Viktor, miniszterelnök, hogy a kormány harcot hirdet a vidéken, főleg a falvakban egyre nagyobb méreteket öltő drogfogyasztás ellen. Az olcsó tudatmódosító szintetikus anyagok ugyanis nagyon elterjedtek és nagyon veszélyesek. Mivel könnyű hozzájutni és az áruk is alacsony, hamar népszerűvé váltak. Hatásuk ugyanakkor sokkal károsabb, mint az alkoholé, hiszen egy más bódultsági állapotot eredményeznek és gyorsan függővé is válhat, aki fogyasztja ezeket. A drogfüggőség pedig könnyen ronccsá teheti a fogyasztót és egy életre tönkre teheti a családját is. Nem beszélve a közbiztonsági hatásokról, hiszen a tudatmódosult állapotban sokan betörnek és lopnak, hogy biztosítsák a következő adag kábítószerre való pénzt.

Ennek vetett véget drákói szigorral a kormány. Az évértékelő után nem sokkal felállított különleges bevetési egység azóta már rengeteg elfogáson van túl és sikerült több dílert is gyorsan rács mögé juttatni. A héten pedig az a módosító csomag is megérkezett, amely az eddigieknél sokkal szigorúbban bünteti a fogyasztást és a terjesztést is, ezzel próbálva elrettenteni a használókat és a kereskedőket egyaránt.

A lépések szükségességét mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy évről évre növekszik a tiltott szereket kipróbálók aránya. Aki pedig belép ezen a „kapun”, az könnyen a rabjává válik a drogoknak.


Hirdetés

A héten benyújtott tervezet változtat a drog fogalmán is és bevezeti a „tudatmódosító anyaggal való visszaélés” tényállását. Ez azért fontos, mert alkalmazkodik a megváltozott világhoz. Manapság ugyanis szinte napról napra változhatnak egy drog összetevői, a kábítószereket tartalmazó lista pedig nem tudja tartani ezzel a lépést. Ezt küszöböli ki az új jogszabály azzal, hogy minden tudatmódosító szert egy kalap alá vesz.

Szigorúbban büntetik a fogyasztást is. Az eddigi leggyakoribb szankciónak számító elterelést például csak akkor választhatja valaki, ha elmondja a hatóságoknak, hogy kitől szerezte a kábítószert. Elterelésre ráadásul összesen kétszer lesz lehetőség, utána már biztosan szigorúbb büntetéssel számolhat a fogyasztó. A kereskedőktől ráadásul az új szabályozás értelmében az ingatlanjukat is elkobozhatják.

A módosítás, valamint a drogfogyasztás és terjesztés visszaszorítását célzó további intézkedések jól rezonálnak arra a társadalmi igényre, amely a vidéki körülmények javítását szorgalmazza.

Magyarország lakosságának nagyjából egyharmada, hárommillió ember él azokon a kistelepüléseken, amelyeket súlyosan érint ez a probléma.

Ez ugyanakkor csak az egyik eleme azoknak az intézkedéseknek, amelyek a falusi emberek életminőségének emelését célozzák. A boltok és a kocsmák felújítása, a templomok rendbetétele, a készpénzfelvétel lehetőségének biztosítása és a Magyar Falu Program többi eleme mind-mind arról szól, hogy a kistelepülésen élők ne legyenek hátrányban a városiakhoz képest.

A családtámogatásokkal kapcsolatban sokszor említettük már, hogy hogyan illeszkednek egymáshoz az elemei és mennyire végiggondolt és egymásra épülő intézkedésekből álló programot látunk megvalósulni. Hasonló történik most a falvakkal is, hiszen kormány nem egy-egy ponton avatkozik be, hanem egy átfogó, döntések sorából álló csomagot ad az itt élő hárommillió embernek. Bízzunk benne, hogy ez a program hasonlóan sikeres és eredményes lesz, mint a családokat támogató intézkedéscsomag.

A vezetőkép illusztráció. A spanyol csendőrség 2025. március 11-én közreadott felvétele a hatóság által lefoglalt közel 80 kilogramm marihuánáról és 30 kilogramm hasisról, amelyre nemrégiben bukkantak egy garázsban álló járműben, Valencia tartományban. Fotó: MTI/EPA/EFE/Spanyol csendőrség


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb