Hölvényi György: Az Európai Unió védelme nem jelenthet végeláthatatlan és hisztérikus háborús készülődést

Kiemelkedő feladatot jelent Európa védelmének jövője

Az Európai Unió előtt álló feladatok között kiemelkedik saját védelme biztosításának jövője, illetve kihívást jelent az EU számára az ukrajnai háború és a közel-keleti konfliktus is – jelentette ki az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője Strasbourgban kedden.

Az Európai Parlament plenáris ülésének a közös uniós kül- és biztonságpolitika 2024-es végrehajtásáról szóló vitáján Kaja Kallas kijelentette: az Európai Uniónak nagyobb felelősséget kell vállalnia saját védelmének megerősítése terén. Emlékeztetett arra, hogy az európai védelem erősítéséről szóló, úgynevezett védelmi fehér könyv 2030-ig 800 milliárd eurót irányoz elő védelmi projektekre, szoros együttműködésben a nemzetközi partnerekkel.
Az unió készültségi stratégiája egy ellenállóbb Európáról szól, egy válságállóbb Európáról, mely a területét és az érdekeit is jobban képes megvédeni a világban
– mondta. Közölte:
Európának ki kell tartana Ukrajna támogatása mellett mind a tárgyalóasztalnál, mind a gyakorlatban. Sürgősen biztosítani kell Ukrajna katonai szükségleteit
– jelentette ki.
A helyzet súlyos a Közel-Keleten is, mindent meg kell tenni az erőszak megfékezésére
– hangoztatta.
Az EU prioritása a tűzszünet és a túszok szabadon bocsátása – tette hozzá.
Politikai elkötelezettségünk továbbra is fennáll a Libanon és Izrael közötti tűzszünet megőrzése érdekében és a humanitárius támogatás biztosítása terén”
– fogalmazott. Szíriával kapcsolatban a főképviselő azt mondta: az országban nagyon bizonytalan a helyzet.
Az EU ideiglenesen felfüggesztett néhány kulcsfontosságú szankciót, hogy segítse az országot az újrakezdésben
– emlékeztetett. Ezek a példák is mutatják, hogy az EU béketeremtőként lép fel a világ számos válsággócában.
Az Európai Unió Külügyi Szolgálata (EKSZ) a jövőben még hatékonyabban fogja használni a külpolitikai eszköztárát, mint eddig valaha, ami azt is jelenti, hogy kiáll a nemzetközi jog, a nemzetközi rend mellett, a többoldalú egyeztetések elve mellett
– tette hozzá beszédében az uniós diplomácia vezetője.
Gál Kinga, a Fidesz-KDNP európai parlamenti (EP-) delegációjának elnöke, a Patrióták Európáért frakció első alelnöke a vitában ijesztőnek nevezte, hogy „az EU háborús pszichózist propagál”. Közölte: ebben a szellemben született a közös kül- és biztonságpolitikáról szóló éves jelentés is, ami – szavai szerint – igencsak kiábrándító és elfogult.
Ha ezzel a külpolitikai stratégiával haladunk előre, akkor nem csoda, hogy az unió magára marad az új geopolitikai erőtérben”
– fogalmazott.
Az uniónak a pánikkeltés helyett sokkal inkább a béketeremtő diplomácia és az európai védelempolitika megerősítésén, valamint a polgárok számára közvetített intézményi hitelesség kiépítésén kellene dolgoznia
– jelentette ki.
A fideszes politikus arra hívta fel a figyelmet, hogy az Európai Bizottság eszkalációs narratívát gyárt.
Legújabb, „készenléti” stratégiai javaslata, hogy az európai polgárok halmozzanak fel 72 órára elegendő vészhelyzeti tartalékot, félelmet kelt. Azt az üzenetet közvetíti, hogy a háború eszkalálódik, a katasztrófa bármikor bekövetkezhet, folyamatos veszélyérzetet keltve.

„Európában nincs háború, és reméljük, nem is lesz”

Az uniónak el kellene ismernie az amerikai vezetés tűzszünet és béke irányába tett erőfeszítéseit – szögezte le. Európának a béke hangján kell szólnia, hiszen békeprojektként jött létre. Nem működhet katalizátorként a háborús gépezetben – érvelt a politikus.
Arra hívta fel a figyelmet, hogy a közös uniós kül- és biztonságpolitika 2024-es végrehajtásáról szóló jelentés elfogadhatatlan nyomást gyakorol Magyarországra, amiért nem támogatja a fegyverszállítást Ukrajnába.
A szöveg támadja Orbán Viktor miniszterelnök békemisszióját is, holott – mint kiemelte – azóta számos akkori kijelentése beigazolódott. 
Az egyhangúság megkerülésére tett javaslatokat elutasítjuk a jelentésben. A külpolitika és a védelempolitika terén a tagállami szuverenitás sérthetetlen”
– tette hozzá beszédében Gál Kinga.
Hölvényi György, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) európai parlamenti képviselője írásbeli felszólalásában azt mondta:
a közös biztonság- és védelempolitika végrehajtása, Európa védelmi képességeinek a fejlesztése nem szólhat Ukrajnáról, a két kérdést el kell választani egymástól. Védelmi ügyekben továbbra is a tagállamoké a döntés joga
– húzta alá.
Az Európai Uniónak meg kell erősítenie a védelmét. Ez nem jelentheti a végeláthatatlan és hisztérikus háborús készülődést. Erre az európai polgárok nem adtak felhatalmazást”
– fogalmazott.
Európa biztonságát a versenyképesség, a gazdasági fejlődés és a védelempolitika megerősítése adják. Az unió ereje pedig éppen abban rejlik, hogy képes volt megteremteni a békét egy olyan kontinensen, ahol évszázadokon át háborút folytattak
– hangoztatta felszólalásában Hölvényi György.
Forrás: MTI, Vezetőkép: MTI

Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb