Eltűnt épületek nyomában – A bosnyák téri Páduai Szent Antal kistemplom

A Bosnyák téri kistemplom a XX. század elején épült, hogy a zuglói katolikus hívek számára helyet biztosítson a szentmisék megtartásához. A templom létrehozásának előzményei a környék rohamos fejlődéséhez köthetők, hiszen Zugló ekkoriban kezdett sűrűn lakott városrésszé válni, ahol egyre nagyobb igény mutatkozott egy állandó egyházi épület iránt.


Kezdetben a hívek egy lakásban, majd egy vendéglőből kialakított kápolnában gyűltek össze a misékre. Az igények növekedésével azonban hamarosan szükségessé vált egy megfelelő méretű templom felépítése. 1923 nyarán a Bosnyák tér délkeleti sarkában, a mai Diego áruház helyén, bauxitbetonból épült fel a körülbelül 150-200 hívő befogadására alkalmas Páduai Szent Antal plébániatemplom, amelyet kistemplomként emlegettek. (Ezen elnevezését valószínűleg nagyobb társa megépülését követően kapta).



A kistemplom késői historizáló stílusban épült, belső terei a neogótika és a neoromán stílusjegyeit viseli magán. Az oltár díszítése, a festett ornamentikák, az íves ablakok és a részletgazdag faragások mind a 20. század elején népszerű historizáló építészeti és belsőépítészeti stílusokra utalnak.

A háromhajós templom harangtornya a Nagy Lajos király út felőli oldalon épült meg. Eredetileg mind a négy oldalára óraművet építettek volna be, de végül erre soha nem került sor. A szerkezetet bauxitbetonból alakították ki, amely akkoriban modern építőanyagnak számított a beton gyors megkötése miatt. A templom tervezője és kivitelezője nem maradt fenn az írott forrásokban.

A templom fontos szerepet töltött be a helyi közösség életében, mivel az első állandó katolikus Istenháza volt Zuglóban, így gyorsan a helyi vallási élet központjává vált. Idővel azonban a kistemplom is kicsinek bizonyult a hívek számára és az is kiderült, hogy a bauxitbeton, amelyből épült, nem bizonyult elég tartósnak. Nedvesség és hő hatására veszített a szilárdságából. (A legújabb kutatások szerint a bauxitbeton szilárdságvesztése kevésbé olyan gyors, amilyennek korábban gondolták). Egyes visszaemlékezések szerint statikai gondok jelentkeztek az épületnél és a hivatalos álláspont szerint biztonsági okokból kellett lebontani 1957-ben. A templomot lebontásáig a Görögkeleti egyház használta.


Ekkorra azonban pár száz méterre már állt a id. Rimanóczy Gyula tervezte Páduai Szent Antal templom, amelynek alapkövét 1941-ben helyezték el és 1946-ban szentelték fel. A II. világháború, majd a kommunista ideológia miatt az 54,5 méteres harangtornya végül csak 2014-re készült el. A Bosnyák téri kistemplom fontos állomás volt Zugló vallási életének történetében. Bár ma már nem áll, emléke tovább él a helyiek emlékezetében.
(A sorozat hamarosan folytatódik!)
Fecske Gábor László
Eltűnt épületek nyomában – A Magyar Királyi II. Számú Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika
Vezetőkép forrása: FSZEK

Hirdetés