Nógrádi György: Trump nem mehet haza úgy, hogy csődöt mondott

A szakértő kérdésünkre elmondta, hogy a tárgyalás eredményességét nehéz megítélni, egyelőre „minden hírügynökség csak találgat”–  viszont egy biztos: „Trump nem mehet haza úgy, hogy csődöt mondott”

Az amerikai elnöknek azt kell kommunikálnia, hogy a tárgyalás sikerrel zárult. Ennek hátterében Donald Trump személyes és üzleti ügyekkel is megbízott volt ügyvédjének, Michael Cohennek szerdán a képviselőházban tett vallomása áll, amiben súlyos vádakat fogalmazott meg az elnökkel szemben.

„Trump nagy bajban van, a Cohen vallomás miatt egyértelműen külpolitikai sikerre vágyik.” A szakértő szerint az USA első embere a tárgyalás lezárása után arra fogja a közvélemény figyelmét fordítani, hogy Amerika fontos stratégiai megállapodást kötött Vietnámmal, mivel ezt a fejleményt sikerként lehet kommunikálni.

Donald Trump amerikai elnök vietnámi zászlót lenget Nguyen Xuan Phuc vietnámi kormányfő mellett a fogadási ünnepségén Hanoiban – MTI/AP/Vincent Yu

„Én a helyében kiemelném – szerencsére nem vagyok a helyében – hogy, Vietnám a szövetségesem lett, az országgal a vietnámi háború lezárását követően én vagyok az első amerikai elnök aki rendezni tudta a kapcsolatokat.”


Hirdetés

Nógrádi György kifejtette, hogy a két fél igen eltérő stratégiai célokkal bír. Észak-Koreának nem érdeke az atomfegyverek feladása, hiszen a politikai vezetés látja, hogy ez az egyetlen esélye a nagyhatalmakkal szembeni nyomásgyakorlásra. A szakértő szerint az atomprogram lényege az a felismerés, hogy ha lett volna atombombája Japánnak ’45-ben, nincs Hiroshima és Nagaszaki. Ugyanígy ha Irak nem mondott volna le atomfegyvereiről, nem végzik ki Szaddam Husszeint, míg Líbiában könnyen lehet, hogy Kadhafi még ma is hatalmon lenne.

Az észak-koreai cél tehát az, hogy „Engem egy dolog véd meg: a saját rakéta” így az ország csak akkor hajlandó megszabadulni ezektől, ha vele szemben minden embargót feloldanak, minden szankciót törölnek, miközben óriási mennyiségű pénzt utalnak Nyugatról az országba.

A szakértő elárulta, hogy a koreai kérdésről hat ország tárgyal folyamatosan, köztük Dél-Korea, aki „Sunshine diplomáciát” folytat, ennek lényege, hogy ingyen élelmiszer, földgáz és kőolaj adományokért cserébe az atomprogram leállítását várják Kim Dzsongun-tól. Japán pedig már régen bejelentette: ha Észak-Koreának lesz atomfegyvere, akkor Japánnak is. Hivatalosan persze az ország nem rendelkezik ilyen arzenállal, de egy biztos: gőzerővel fegyverkezik. Ez pedig nagyon komolyan sérti Kína érdekeit.

Annak a Kínának, amelyik egy éve bejelentette, hogy neki a „jelenlegi nemzetközi rend” nem felel meg.

Azt is fontos látni, hogy Kína az egyik legfontosabb szövetségese az ázsiai országnak. „Minden, amit Észak-Korea tesz, Pekinggel egyezteti”

„Kína nélkül ez az Észak-Korea nem tud talpon maradni.” Habár a kínaiak többször jelezték, ha nagyon nagy baj lesz, bemennek és elfoglalják a koreai atomközpontokat,  az hogy miképpen definiáljuk a „nagy baj” fogalmát már egy teljesen más kérdés – vélekedett a szakértő.

 

'Fel a tetejéhez' gomb