Ferenc pápa: „Aki szeret, az él, aki gyűlöl, az meghal”


Hirdetés

Ferenc pápa a vasárnapi Angelus ima során elmondott mélyreható elmélkedésében hangsúlyozta, hogyan tárja fel Jézus Krisztus a végső kritériumot, amely alapján az egész történelmet megítélik: a szeretetet.

„Aki szeret, az él, aki gyűlöl, az meghal” – mondta a pápa a Szent Péter téren összegyűlt zarándokoknak február 2-án, az Úr bemutatásának ünnepén.

A Szentatya ismételten felhívta a figyelmet a béke fontosságára világszerte, különösen a Kongói Demokratikus Köztársaság Észak-Kivu tartományában, ahol a fegyveres csoportok továbbra is terrorizálják a közösségeket, ami miatt több millióan hagyták el otthonaikat.

A háború elpusztít, mindent elpusztít, életeket vesz el, és magával az élettel való semmibe vételhez vezet” – mondta, hozzátéve, hogy „a háború mindig vereség”.

 


Hirdetés

Lukács evangéliumából ( 2:22-40 )felidézte, hogy Mária és József a jeruzsálemi templomba vitték a kisded Jézust. Ferenc pápa katekézisét Krisztus három jelentős aspektusára összpontosította, amelyek Simeon próféciáján keresztül mutatkoztak meg: megváltás, világosság és az ellentmondás jele.

Isten jelen van népe között – nem azért, mert négy fal között lakik, hanem azért, mert emberként él az emberek között”

– magyarázta Ferenc, kiemelve az üdvtörténet e pillanatának radikális újdonságát.

A pápa felhívta a figyelmet arra, hogy Mária és József „mélyen meghatódott és megdöbbent”, amikor Simeon e három jelentős szóval azonosította Jézust: megváltás, világosság és az ellentmondás jele.

Az első szempontot kifejtve Ferenc hangsúlyozta, hogy Jézus az egyetemes üdvösséget testesíti meg, és ezt „félelmetes igazságnak nevezte, amely hangsúlyozza, hogy Isten megváltó szeretete teljes mértékben egyszemélyben testesül meg”.

A második jellemzővel kapcsolatban a pápa úgy fogalmazott: Jézus úgy ragyogja be a világot „akárcsak a felkelő nap, eloszlatva a szenvedés, a gonosz és a halál sötétségét”, amely ma is sújtja az emberiséget.

Végül, amikor Jézust az ellentmondás jeleként nevezte, Ferenc pápa elmagyarázta, hogyan tárja fel Krisztus az emberi szívek mélyebb igazságait, miközben a történelmet végső soron a szeretet kritériuma alapján ítélik meg.

Elmélkedése végén a pápa arra biztatta a híveket, hogy vizsgálják meg lelki elvárásaikat, és kérdésként felvetette:

Mire várok az életemben? Mi a legnagyobb reményem? Akarja-e szívem látni az Úr arcát?”

Ezután mindenkit arra kért, hogy imádkozzanak együtt azért, hogy Mária „elkísérjen minket a történelem fényein és árnyékain keresztül az Úrhoz vezető utunkon”.

Forrás: CNA.com, Vezetőkép: Ferenc pápa 2025. február 2-án, az Úr bemutatásának ünnepén mondja el Angelus-beszédét a Szent Péter térre néző Apostoli Palota ablakából./ Vatican Media

 

 

'Fel a tetejéhez' gomb