Régi bűnnek hosszú az árnyéka, avagy: miért támadta meg Elon Musk a brit miniszterelnököt?
Keir Starmer (teljes nevén: Sir Keir Rodney Starmer) tavaly július 5-e óta az Egyesült Királyság miniszterelnöke. 2014-ben Károly, aki akkor még walesi herceg volt, lovaggá ütötte. A magas elismerést részint annak köszönhette, hogy 2008 és 2013 között a Brit Korona Ügyészségének (Crown Prosecution Services, CPS) a vezetője volt, amely Angliában és Walesben felügyelte a büntetőeljárásokat.
Éppen abban az időszakban, amikor egyre-másra jelentek meg hírek arról, hogy – elsősorban – pakisztáni migránsok angol gyermeklányokat szoktatnak hozzá a kábítószerhez majd erőszakolnak meg egyedül vagy csoportosan, főként az észak-angliai Rotherham, Rochdale és Oldham városokban.
A nem kormánypárti média egyre többet írt a „grooming gang” – jelenségről, míg az akkori kormányhoz hű sajtó igyekezett elhallgatni a tényeket. (Az is tény, hogy 2008 előtt és 2013 után is történtek ilyen esetek. Például 2018-ban, szintén Rotherhamban, a legdurvább egy 16 éves lány esete volt, akit – éppen úgy mint 13-16 éves társait előbb udvarlással körberajongtak, majd kábítószerre és alkoholra szoktattak, végül pedig megzsarolták őket, hogy mindent elmesélnek a szüleiknek. Ezután a megfélemlített lányokat „körbeadogatták” egymásnak… A szóban forgó 16 éves kislányt körülbelül 100 bevándorló tette magáévá…)
2014-ben megjelent egy összefoglaló statisztika amelyet Alexis Jay professzor, gyermekvédelmi szakértő írt a Rotherhami esetekről. Ebben azt állította, hogy 2013 végéig csak abban a városban 1400 (!!!), főként hátrányos családi helyzetű gyermeklányt molesztáltak és erőszakoltak meg a „grooming gang” tagjai, miközben a helyi és nemzeti hatóságok, beleértve a rendőrséget, szinte semmit sem tettek az esetek felgöngyölítése érdekében, mert „idegesek voltak az elkövetők etnikai származását illetően, féltek attól, hogy rasszistának gondolják őket”.
Elon Musk tech-milliárdos, az X szociális hálózat tulajdonosa most több cikkben is felemlegette Keir Starmert, mint abban az időszakban a CPS (majd lovagi címmel kitüntetettet… – a szerk.) vezetőjét, azzal, hogy „mélyen bűnrészes volt…a tömeges nemi erőszakban”.
Tény, hogy Starmer vezetése alatt a CPS úgy döntött, hogy nem indít eljárást egy banda tagjai ellen Rochdale-ben, miután az ügyvédek azt tanácsolták neki, hogy a fő áldozat „megbízhatatlan”.
Musk nem csak őt támadta meg, hanem a Starmer által kinevezett Jess Philipps államtitkárt is, aki tavaly óta a nők és lányok védelméért és a velük szembeni erőszakos ügyekért felelős. Őt a „nemi erőszak apologetájának” nevezte, akinek „börtönben lenne a helye”. Ennek az volt az oka, hogy Oldham városa a kormány segítségét kérte a korábbi erőszakos-bántalmazási ügyek kivizsgálására, de Jess Philips ezt elutasította.
Musk azt is állította, hogy „lányok százezreit könyörtelenül célba vették”. Bár ez túlzásnak tűnik, tény, hogy ezt több mint 7000 áldozat és túlélő vallotta a gyermekek szexuális zaklatásával kapcsolatos, 2022-ben lezárult független vizsgálatban.
A napokban Starmer azzal védekezett, hogy megbízatásának utolsó hónapjában (…) felülvizsgálta a CPS-nek a gyermekek szexuális kizsákmányolására vonatkozó útmutatásait, hogy megkönnyítse a büntetőeljárásokat.
Az ellenzékben lévő politikusoknak persze jól jött Musk támadása. Közülük Kemi Badenoch a Konzervatív Párt új vezetője is egyetértett azzal, hogy újabb országos vizsgálatra van szükség. Szerinte Jay professzor korábbi vizsgálatában megfogalmazott ajánlások egyikét sem hajtották végre az egymást követő konzervatív kormányok, és most ez a feladat a Munkáspártra hárul.
Vezetőkép: Elon Musk amerikai milliárdos vállalkozó a képviselőház republikánus tagjainak konferenciáján, amelyen Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel találkoznak egy washingtoni szállodában 2024. november 13-án. Fotó: MTI/EPA/AFP pool/Allison Robbert