Sikeresség, versenyképesség, karrier és élmény, ilyen menő ma a magyar felsőoktatás – mondta a kultúráért és innovációért felelős miniszter az Educatio oktatási szakkiállítás csütörtöki megnyitóján, Budapesten.
A tárcavezető úgy fogalmazott: segíteni kell a fiataloknak, „hogy lássák, mi lesz holnap, holnapután, tíz vagy húsz év múlva”. A kormány ezért az elmúlt években megújította a felsőoktatást, versenyképességi fordulatot hajtott végre az ágazatban – tette hozzá. „Azt tűztük ki célul, hogy 2030-ra legyen magyar intézmény a világ száz legjobb egyeteme között” – mutatott rá. Hankó Balázs kiemelte, olyan fejlesztéseket hajtanak végre, amelyek nemcsak a magyar gazdaságot erősítik, hanem szebbé, jobbá is teszik az életünket. „A döntés a tiétek, mi ehhez szempontokat adhatunk, hogy hogyan fog alakulni a jövő. Na, ez az igazi kihívás” – mondta a miniszter. Hankó Balázs beszámolt arról is, hogy az elmúlt évtizedben az idén volt a legmagasabb jelentkezői szám a felsőoktatásban. Hozzátette, egyre több képzés közül válogathatnak a fiatalok: csak az idén 17 új mesterszak indult. Kitért arra is, hogy a magyar felsőoktatási intézmények között már „elitligás egyetemek” is vannak, mivel 12 intézmény szerepel a világ legjobb 5 százalékában, három egyetem a legjobb 2 százalékban, egy magyar intézmény pedig a világ egyetemeinek legjobb 1 százalékához tartozik. Hankó Balázs elmondta: a fiatalok tanulmányait 100 milliárd forint értékű ösztöndíjrendszerrel támogatják, ami 260 ezer hallgatónak jelent segítséget. A Pannónia-programmal pedig a világ legjobb egyetemeire juthatnak el a hallgatók, akiket diplomaszerzés után másfélszeres bérszorzóval vár a munka világa
– mutatott rá. „Az egyetemek a hallgatókért vannak” – jelentette ki a miniszter, aki fontosnak nevezte, hogy a hallgatók inkább diákok legyenek, akik aktív részesei az egyetemi életnek.
Forrás: MTI, Fotó: MTI/Balogh Zoltán