Ferenc pápa homíliája Szűz Mária, Isten Anyja ünnepén (Videóval!)
"Máriát követve találjuk meg Isten nagyságát az élet kicsinységében"
„Tanuljunk meg gondoskodni minden nőtől született gyermekről, mindenekelőtt azáltal, hogy Máriához hasonlóan megvédjük az élet értékes ajándékát: az életet az anyaméhben, a gyermekek életét, a szenvedők, a szegények, az idősek életét, a magányosak és a haldoklók” – hangzott el szentbeszédében a Szent Péter-bazilikában január 1-jén.
„Mindannyian meghívást kapunk, hogy fogadjuk el a felszólítást, amely Mária anyai szívéből fakad: arra kaptunk meghívást, hogy ápoljuk az életet, törődjünk a sebesült életekkel – annyi sebesült élettel, annyival –, hogy visszaadjuk a méltóságot mindenkinek”, mert ez az alapja a békekultúra építésének – mondta, kiemelve, hogy az ünnep a Béke Világnapja is.
A pápa üzenetét a Béke Világnapja alkalmából decemberben tették közzé, és a vatikáni nagykövetek megosztják a világ államfőivel. Ebben Ferenc pápa minden nemzetet felszólított a halálbüntetés eltörlésére, a fegyverkiadások meghatározott százalékának átirányítására az éhezés és az éghajlatváltozás elleni küzdelmet szolgáló globális alapba, a fejlődő országok nemzetközi adósságának elengedésére és az emberi élet tiszteletben tartására.
A szentmisét követő Szent Péter téren az Úrangyala imádkozása után a pápa arra buzdította a keresztény gyökerekkel és hagyományokkal rendelkező országok vezetőit, hogy „mutassanak jó példát a legszegényebb országok adósságainak elengedésével vagy csökkentésével”. A jubileumi év az „adósságok elengedésére” helyezi a hangsúlyt, és azt is „kéri, hogy ezt az elengedést társadalmi szinten is fordítsuk le, hogy senkit, családot, embert ne törjön össze az adósság”.
Míg Ferenc pápa vezette a reggeli liturgiát és mondta a homíliát, Pietro Parolin bíboros, a vatikáni államtitkár volt a főcelebráns az oltárnál. Hozzá csatlakozott Michael Czerny bíboros, az Integrált Emberi Fejlődést Elősegítő Dikasztéria prefektusa és Paul Gallagher érsek, a vatikáni külügyminiszter.
Homíliájában a pápa megismételte békenapi üzenetében megfogalmazott javaslatát, miszerint „az emberi élet méltóságának tiszteletben tartása iránti szilárd elkötelezettség a fogantatástól a természetes halálig, hogy mindenki ápolja saját életét, és mindenki reménnyel tekintsen rá. a jövő.”
Bízzuk ezt az új évet Máriára, Isten Anyjára. Tanuljuk meg mi is, mint ő, felfedezni Isten nagyságát az élet apró dolgaiban”
– mondta.
Isten úgy döntött, hogy „a kicsinységen és a rejtettségen keresztül” cselekszik úgy, hogy egy jászolban ülő nőtől született tehetetlen kisgyermekként jön a világra, hogy „egy legyen közülünk, és ezért meg tud minket menteni”
– fogalmazott a pápa.
Jézus soha nem engedett a kísértésnek, hogy nagy jeleket tegyen és másokra kényszerítse magát, ahogy az ördög sugallta”
– emelte ki Őszentsége. Ehelyett „emberiségének gyarlósága és a gyengékért és sebezhetőekért való törődése révén Jézus megmutatja nekünk Isten arcát”, aki mindig közel van, együttérző és irgalmas „a testben és lélekben szenvedőkhöz”.
Mária emlékezteti a híveket, hogy „Jézus testben jött el, és mindenekelőtt mindennapi életünkben találkozunk vele, saját törékeny emberségünkben és mindazok életében, akikkel nap mint nap találkozunk” – fogalmazott Ferenc pápa.
Ha ő, aki Isten Fia, olyan kicsi lett, hogy anya karjaiban tartsák, gondozzák és szoptatják, ez azt jelenti, hogy ma is közénk jön mindazokban, akik hasonló gondoskodásra szorulnak: minden nővérben. és testvérünkkel találkozunk, mindenkiben, akinek szüksége van a figyelmünkre és a gyengéd törődésünkre”
– hangsúlyozta.
Bízzuk Szűz Máriára ezt a jubileumi szent évet
Mária, Isten Anyja és a mi Anyánk, éppen ott vár bennünket a jászolban. A pásztorokhoz hasonlóan nekünk is megmutatja Istent, aki mindig meglep, aki nem az egek ragyogásában, hanem egy jászol kicsinységében jön el. Szavai szerint: „bízzuk rá kérdéseinket, gondjainkat, szenvedéseinket, örömeinket és minden gondunkat, amit szívünkben hordozunk” és „bízzuk rá az egészet hogy a remény újjászülethessen, és végre béke teremjen a föld minden népe számára.”
Bízzuk Szűz Máriára az egész világot, hogy újjászülethessen, hogy végre kisarjadjon a béke a föld minden népe számára. Végül a pápa felidézte az efezusi zsinat történetét, amikor Isten szent népe a templomban háromszor is kiáltotta: „Isten Szent Anyja!”
– fogalmazott Őszentsége.
Vezetőkép: NS photo/Lola Gomez