Patrióta áttörést hozhat az idei év
2024 után 2025-ben is folytatódhat a nemzeti erők előretörése.
A nemzeti, konzervatív, patrióta erők szempontjából kifejezetten jól állnak a csillagok most, 2025 elején. Az év első részének legfontosabb fejleményére már csak 18 napot kell várni, a tengerentúlon ugyanis január 20-án beiktatják Donald Trump amerikai elnököt. Innentől kezdve a világ legerősebb hatalmának is patrióta vezetője lesz, aki szoros szövetségese Orbán Viktor, miniszterelnöknek és ideológiai szempontból is osztja azt, amit az európai Patrióták a világról gondolnak.
Ha pedig sikerül lezárni az orosz-ukrán háborút legalább egy tűzszünettel, a világ elindulhat a normalitás irányába.
Az ugyanis már jól látszik, hogy az országok többségében az emberek véget vetnének a tomboló liberális őrületnek. Ez nem csak abban mutatkozik meg, hogy a baloldali és liberális politikusokkal szemben a társadalmak többsége békepárti, hanem abban is, hogy az uniós és a tagállami vezetők gender- és migrációpárti véleményét is egyre többen söpörnék le az asztalról. Az emberek többsége egyébként mindig is úgy gondolkodott, hogy két nem létezik, férfi és nő, és nagy részük továbbra is úgy gondolja, hogy a kultúrák olyan szintű keveredése, amit most látunk, nem viszi előre a társadalmakat. 2024-ben ezt egyre több helyen ki is fejezték, így
a tavalyi egyértelműen a patrióták erősödésének az éve volt, idén pedig akár a várva várt áttörés is
megtörténhet.
Két fontos helyen parlamenti választást tartanak ebben az évben. A németek már az év elején az urnákhoz járulnak egy előrehozott voksolás keretében. Bár itt a Patriótáknál radikálisabb jobboldali erők vannak, a győzelmet vélhetően az a CDU szerzi meg, amelynek muszáj lesz visszatérnie a gyökereihez és jobbra tolódnia, ha sikert szeretne elérni. Ezzel a jobbra tolódással pedig akár a patrióta erők is egy fontos és erős szövetségest szerezhetnek, a CDU ugyanis – ha nem is minden kérdésben, de – ügyek mentén hajlandó lehet együttműködni a tőle jobbra állókkal.
A másik fontos helyszín Csehország, ahol az év második felében, várhatóan októberben tartják a parlamenti választást. Ennek legnagyobb esélyese pedig az Andrej Babis vezette ANO, amely a Patrióták pártcsalád fontos tagja. Prága lehet tehát a következő olyan helyszín, ahol patrióta kormányfő veszi át az irányítást. Ez a V4 szövetségnek is jót tehet, hiszen Orbán Viktor és Robert Fico mellé egy olyan cseh miniszterelnök csatlakozhat, aki a felmerülő kérdések többségében osztja kollégái álláspontját, ezzel pedig teljesen új lendületet kaphat a V4-es együttműködés is.
A Patrióták ráadásul nemcsak tagállami, hanem európai szinten is komoly sikereket érhetnek el.
Ha az orosz-ukrán háborúban fegyvernyugvás jön, és az ezzel kapcsolatos törésvonalak enyhülnek, az megnyithatja az utat az Európai Parlament Giorgia Meloni fémjelezte Konzervatívok és Reformerek (ECR) és Patrióta frakciójának közeledése előtt is. A két szövetség együttesen pedig már csaknem olyan erős lehetne, mint a Néppárt. Ráadásul egy ilyen nagy szövetség és a normalitás irányába ható politikai folyamatok akár a Néppárt jobboldali szárnyának erőit is arra sarkallhatják, hogy inkább a Patriótákhoz csatlakozzanak. Így pedig könnyen valóra válhat Orbán Viktor célja, hogy hamarosan a Patrióták frakciója legyen a legnagyobb az Európai Parlamentben. Ha pedig ez megtörténik, onnantól kezdve egy teljesen más játszma kezdődik, amelyben már nem lehet a jelenlegi antidemokratikus eszközökkel figyelmen kívül hagyni több tízmillió ember akaratának a parlamenti megtestesítőjét. Ez tehát az idei év egyik komoly tétje, és ha a széljárás kedvez, az Unió intézményi szinten is léphet egyet a normalitás felé.
Vezetőkép: Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke (j), Herbert Kickl, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnöke (k) és Andrej Babis korábbi cseh kormányfő, az Elégedetlen Polgárok Akciója (ANO) párt elnöke kezet fog, miután aláírták a Patrióta kiáltvány az európai jövőért című közös nyilatkozatot Bécsben 2024. június 30-án. Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán