Megrongálták, összetörték és meggyalázták az aradi evangélikus-lutheránus egyházközség templomának háromnyelvű emléktábláját – közölte hétfőn Jakab István, a gyülekezet lelkésze.
A lelkész a Krónikaonline erdélyi portálnak úgy nyilatkozott, hogy az eset hétfőre virradóra történt, a pajzs alakú, román, magyar és angol nyelven feliratozott márványtábla a templom külső falán, a bejárat mellett volt látható. Jakab István közösségi oldalán fényképeket is közzétett a rongálásról. Ezeken az látható, hogy a táblát darabokra törték, darabjait a földre dobták, a falon maradt darabra pedig egy szilikonból készült játékkígyót aggattak. A lelkész feljelentést tett a rendőrségen, a helyszínelők azt ígérték, egy hét múlva értesítik a nyomozás eredményéről – mondta a hírportálnak.Az Arad megyei rendőr-főkapitányság rongálás gyanújával indított bűnvádi eljárást az ügyben.Jakab István lelkész szerint egyértelműen látszik a károkozás szándéka, az idegengyűlölet.„Négynyelvűek vagyunk, ezért is érthetetlen, ami történt” – mondta a Krónikaonline-nak a több mint 500 lelket számláló, több nemzetiségű (magyar, román, német és szlovák) gyülekezetre utalva.Úgy vélte, a rongálás összefüggésben állhat azzal, hogy a december elsejei romániai parlamenti választásokon Arad megyében megerősödtek a szélsőséges pártok.A partiumi megyében a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) kapta a legtöbb szavazatot, a többi hasonló ideológiájú pártra leadott voksok száma alapján a választók 38 százaléka valamely szélsőséges mozgalommal szimpatizál. A romániai államfőválasztás – azóta érvénytelenített – első fordulója után, melyen a fasiszta eszmékkel nyíltan szimpatizáló Calin Georgescu végzett első helyen, Medgyesen is történt hasonló incidens: az egykori szász város helységnévtáblájának magyar és német nyelvű feliratát mázolták le vörös festékkel ismeretlenek, az idén immár második alkalommal.
Az Arad belvárosában, a város főutcáján álló evangélikus-lutheránus templomot Szántay Lajos aradi műépítész tervezte, 1909-ben szentelték fel. A neogótikus templom vörös téglából épült, ezért „vörös templomként” is emlegetik.