Magyarország teljesíti a honvédelem területén a NATO-kötelezettségeit
Képviselői hozzászólásokkal folytatódott a 2025-ös költségvetés általános vitája csütörtökön az Országgyűlésben.
Fidesz: Magyarország teljesíti a honvédelem területén a NATO-kötelezettségeit
Kósa Lajos (Fidesz) a védelmi kiadásokról szólva kiemelte: a szomszédunkban, illetve a Közel-Keleten kitörő háborúk részben annak a következményei, hogy a nemzetközi békét biztosítani hivatott NATO nem költött annyit védelmi kiadásokra, ami kellő elrettentő erővel bírt volna. Minden, amit ezzel kapcsolatban látnak – a kétségbeesett támogatási politika, a fegyverszállítások – eső után köpönyeg – értékelt. Rámutatott: jóval korábban kell fegyverekre költeni ahhoz, hogy a békét meg tudják védeni, mert ha már kirobbant a háború, akkor már késő. Magyarország hosszú ideig olyan magatartást tanúsított a honvédelem területén, ami meghökkentő és példátlan – mondta és felrótta a baloldali kormányoknak a honvédelem és a védelmi ipar drámai mértékű leépítését. A trianoni békediktátum ehhez képest fegyverkezési program volt – fogalmazott.
Ahhoz, hogy a NATO biztonságát maguk mögött tudjuk, a tagállamoknak is erőfeszítéseket kell tenni
– húzta alá. Kósa Lajos felidézte: a 2010-es közepén meghirdették a Zrínyi Honvédelmi és Haderőfejlesztési Programot, amit azóta is következetesen végrehajtanak. Kitért az önkéntes katonák számának jelentős növelésére és arra, hogy minden haderőnemben folytatják a fejlesztéseket. A védelmi iparra fordított kiadások is jelentős mértékben nőnek – tette hozzá. Jelezte, a büdzsében a védelmi kiadásokra fordított összeg 1,7 milliárd forint, és ezzel a NATO-országok középmezőnyében vannak a GDP-arányos védelmi kiadásokat tekintve. Ez a költségvetés a békét is szolgálja, a kormány gondoskodik Magyarország védelméről, eleget tesz a vállalt szövetségi politikának – hangsúlyozta.
Kiemelte, Magyarország a GDP 2,1 százalékával teljesíti a követelményeket, és az előírt NATO-kötelezettséget, ha nem is sokkal, de meghaladja. Magyarország, ha a számokat nézik, erős tagja a NATO-nak – rögzítette. Úgy fogalmazott, mi a védelmi szövetségbe léptünk be, ami arra hivatott, hogy a tagjait védje és nem messzi országokban szálljon be háborús cselekményekbe.
Momentum: Magyarország az EU egyik legszegényebb országává vált
Lőcsei Lajos (Momentum) elmondta, a Fidesz 14 éves teljhatalmú kormányzása után Magyarország az Európai Unió egyik legszegényebb országává vált, a kormány olyan kihívásokkal küzd, amelyeket saját maga okozott.
„Nem kellett volna az elmúlt 14 évben a mérhetetlen mennyiségű európai uniós támogatást ellopni, az oligarchákat építeni és a saját családjukat erősíteni” – jegyezte meg. Kiemelte: amikor a kormány költségvetést alkot, irányokat is szab, és ez a tervezet azt üzeni, hogy nem fontos számukra a magyarok egészsége, hogy elengedték a tudásalapú társadalmat. A költségvetés számai azt is üzenik, hogy a kormánynak nem fontos a magyarok biztonsága, a vidéken élők nyugalma sem – nehezményezte. Hozzátette, hiába figyelmeztet jó ideje a dizájnerdrogok pusztítására és az ebből következő közbiztonsági problémákra. A nyugdíjasokról szólva úgy fogalmazott, a kormány teljes mértékben elengedte a kezüket. Kitért arra is, hogy lakóhelyén, Hevesben az utak állapota az elmúlt tíz évben sokat romlott, sok helyen a szennyvíz-elvezetés sem épült ki. A dizájnerdrogok teljes közösségeket sodornak a kilátástalanság felé, az általa javasolt herbálellenes központok mégsem jöttek létre.
Az ehhez szükséges forrásokat a közmédia költségvetéséből vagy a „Tiborcz-Garancsiék felé irányított” 120 milliárd forintból teremtené elő – közölte. Kormány: jelentősen nőnek az egészségügyi kiadások Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára az ellenzéki hozzászólásokat a fantasy műfajába sorolta, amelynek a valósághoz nem sok köze van. Hangsúlyozta ugyanis: a valóságban nagyon jelentős mértékben, 330 milliárd forinttal nőnek az egészségügyi kiadások. Emlékeztetett, 2010-ben „padlón volt” a magyar gazdaság, az akkori alacsony GDP-hez képest könnyű volt magas százalékokat produkálni a költségvetésben, ráadásul akkoriban a stratégiailag fontos vállalatokat nem visszavásárolták, hanem kiárusították.
Dolgoznak a kórházi adósságrendezési programon, ezen felül jelentős mértékben sikerül növelni a gyógyszerkiadások fedezetét. Készül a drogellenes stratégia is, amely három pilléren áll majd: kínálatszűkítés, keresletszűkítés és terápia; ellentétben a fővárosi drogstratégiával, amely egyedül az ártalomcsökkentésre helyezi a hangsúlyt – mondta el.
KDNP: a költségvetés bátor, de megalapozott
Aradszki András (KDNP) arról beszélt, hogy a 2025-ös büdzsé egy új gazdaságpolitika költségvetése; alapja a tartósan alacsony infláció, munkanélküliség és államháztartási hiány, ezen keresztül pedig az emberek jólétének biztosítása. Hozzátette, reparálni kell azt az elhibázott gazdaságpolitikát is, amelyet az EU követett el az elhibázott szankciókkal és energiapolitikával. Ezért a 2025-ös költségvetésben gazdaságfejlesztésre, béremelésre, otthonteremtésre és családtámogatásra fog megfelelő forrást előállítani a magyar gazdaság.
A költségvetés helyesen emeli a gyermekvállalást ösztönző adókedvezményeket, folytatja az otthonteremtési és lakhatási programokat, bevezeti a diákhitel mellett a munkáshitelt is, valamint a kis- és középvállalkozások támogatására a Demján Sándor programot. Mindez 2025-öt a magyar gazdaság megerősödésének évévé teszi – értékelt. Elmondása szerint a tervezet kockázatait az EU-s források bizonytalan helyzete jelenti, ez azonban tisztán politikai zsarolás következménye, amelyben a magyar ellenzék is közreműködik. Ez a költségvetés bátor, de megalapozott, ezért a KDNP támogatja – közölte.
Forrás:MTI