A diabétesz világnapján: három szent, aki cukorbetegséggel élt
Ha mi, vagy valamelyik családtagunk érintett, bizonyára sokat tudunk a cukorbetegségről. De azt vajon tudtuk-e, hogy több szent is ezzel a betegséggel élt?
Akár mi vagyunk cukorbetegek, akár a családunkban él valaki ezzel a diagnózissal, fontos tudnunk, hogy nem vagyunk egyedül, hiszen a felnőttek több mint 10 százaléka küzd diabétesszel világszerte. Számukra a mai nap különös jelentőséggel bír, ugyanis november 14-e a diabétesz világnapja.
A WHO szerint az 1991 óta megrendezett világnapnak azért is van különösen nagy jelentősége, mert lehetőséget teremt arra, hogy felhívják a figyelmet erre a kritikus mértéket öltő, globális közegészségügyi problémára.
„Ilyenkor tudjuk kihangsúlyozni, milyen óriási jelentősége van a cukorbetegség megelőzésében, diagnosztizálásában és kezelésének sikerességében a kollektív és egyéni cselekvésnek.”
Az Egészségügyi Világszervezet közlése szerint az idei év témája, „A korlátok áttörése, a szakadékok áthidalása” segíti „elkötelezettségüket a cukorbetegség kockázatának csökkentésében”, mindamellett biztosítja, hogy minden cukorbeteggel diagnosztizált ember méltányos, átfogó, megfizethető és minőségi kezeléshez és ellátáshoz jusson. Felhívásukban felszólítanak, hogy mindannyian csatlakozzunk az akcióhoz, figyelemfelkeltéssel, ismeretterjesztéssel hogy tartós változás jöhessen létre a cukorbetegek életében.
Sokan talán nem tudjuk, de több olyan szentünk is van, aki ugyanezzel a diagnózissal élte az életét:
Szent Josemaria
Josemaría Escrivá de Balaguer katolikus pap, a római katolikus egyház szentje, az Opus Dei alapítója, mely lelkiségi mozgalom célja, hogy segítsen a laikusoknak – férfiaknak és nőknek egyaránt – megszentelni hétköznapi életüket, munkájukat, törekedve az életszentségre.
Ő a cukorbetegek védőszentje is, akinek saját, rendkívüli tapasztalata volt a betegséggel kapcsolatban: egy évtizedes, diabétesszel való küzdelem után Szent Josemaria orvosilag megmagyarázhatatlan módon meggyógyult, miután súlyos, inzulinra adott reakció lépett fel nála.
Szent Rafael Arnáiz Barón
Szent Rafael Arnáiz-t a cukorbetegek nem hivatalos védőszentjének tartják. A 20. század egyik nagy misztikusának tartott Arnáiz cukorbetegsége miatt nem tudta teljesíteni azt a vágyát, hogy trappista szerzetes legyen, konventuális oblátus volt. Egészen fiatalon, 27 évesen halt meg, de szentsége miatt széles körben ismerték és szerették.
Egyetlen vágya az volt, hogy a szeretetért éljen: Jézus szeretetéért, Mária szeretetéért, a Kereszt szeretetéért, és a Trappista Rend szeretetéért. Személyes lelkiségének ez kiemelkedő jellemzője. Szentté avatása után az Egyház az ifjúság példaképéül állította.
Szent Paulina
A Haldokló Jézus Szívéről nevezett Visintainer Szent Paulina az első női szent Brazíliából, a szegényeket szolgáló Szeplőtelen Fogantatás Kis Nővérei Kongregáció alapítója.
Paulina élete végéig diabéteszben szenvedett, betegsége folyamatosan rányomta bélyegét egészségügyi állapotára. Ennek ellenére kitartott az Isten iránti hűségben és hálában.
Szintén a cukorbetegek nemhivatalos védőszentjeként tartják számon.
Címlapkép forrása: Pixabay