Orbán Viktor: Az Európai Unió olyan döntést hozott, ami gazdasági hidegháborút jelent

A döntés a mi export-orientált működésünket sújtja legelőször.

Egy őszi idényt elindító kormányülés volt Geszten. A kormány működésének a szempontjából az arányok beállítása volt a fontos – fogalmazott Orbán Viktor a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország című műsorának adott interjúban. A miniszterelnök elmondta, óriási a csábítás, hogy Magyarország a figyelmét külpolitikai kérdésekre fordítsa, de közben lesősorban a gazdasággal kell foglalkoznia a kormánynak. – Végig vesszük minden minisztériumnak a következő fél évét – jegyezte meg a kormányülés kapcsán. 

A kormányfő a gazdasági helyzet kapcsán jelezte, hogy az EU egy gazdasági hidegháborút csinál. Mint mondta, ez a legrosszabb, ami történhet Európával és Magyarországgal is. 

Ha a világkereskedelmet megbénítják, a termékek eladása nehezebbé válik, ami a családok mindennapi életszínvonalával is összefüggő kérdés. Ezért építjük fel a gazdasági semlegességet 

– tette hozzá.


Hirdetés

Orbán Viktor szerint a gazdasági semlegesség stratégiája óriási vitákat szül, de ha a szavak mögé nézünk, akkor arról van szó, hogy Magyarországot megpróbálják letéríteni a gazdasági semlegesség útjáról. 

Ha jól csináljuk, a gazdasági semlegesség politikájával 3 és 6 százalék közé tudjuk növelni a gazdaság teljesítményét, ami béremelést jelent. A gazdasági semlegesség hozza a fejlődést és a magasabb életszínvonalat. Ki kell állni magunkért, ezt a pozíciót meg kell védeni, sikeresnek kell lenni. Ha lesz jövőre 4 százalékos növekedésünk, a nyugati országoknak pedig nulla, 1 vagy 2 százalék, akkor nehéz visszahozni minket a blokkba. Nekünk siker kell

 – szögezte le a kormányfő.

Hangsúlyozta, a turizmus rekordévet zárt, az élelmiszeriparunk jó állapotban van, az autóipar viszont „köhög”. de ez változni fog. Amikor átvették a kormányzást 2010-ben, óriási volt a munkanélküliség,  ma viszont mindenkinek van munkája, sőt, több álláshely van ma, mint amennyi dolgozni tudó és akaró magyar ember. 

Jó minőségű, képzett és fegyelmezett munkásaink vannak, ennek erős köze van ahhoz, hogy Magyarországon van növekedés

– mutatott rá a miniszterelnök.

A miniszterelnök elmondta, az elmúlt évek legnagyobb ütése a magas infláció volt, amit sikerült 10 százalék alá hozni. 

Meg tudtuk védeni az embereket attól, hogy az árak nagy ütemben növekedjenek

– tette hozzá. Mint jelezte, a legnagyobb segítség az embereknek a bérnövekedés ütemének fenntartása, amihez meg kell egyezni a munkaadókkal és a munkavállalókkal. Kiemelte, el akarnak jutni oda, hogy az átlagbér 2-3 éven belül egymillió forint legyen. Jelezte, hogy a gazdasági miniszternek azt szabták feladatul, hogy az erről szóló megállapodás az év végére megszülessen.

Szót ejtett róla, hogy azt az egyensúlyt kell megtalálni, hogy a magángazdaságban legyen bérnövekedés, de az állami szektorban is növekedjenek a fizetések. Elmondta, a pedagógusoknak, az orvosoknak és az ápolóknak jelentős béremelést sikerült elérni. Leszögezte, a következő feladat a vízügyesek bérprogramja lesz.

Forrás: Magyar Nemzet, fotó: MTI
 

'Fel a tetejéhez' gomb