Ferenc pápa: Szigorítás helyett biztonságos és szabályos migrációs útvonalakra van szükség

Szigorítás, a határok katonai ellenőrzése és visszautasítás helyett biztonságos és szabályos bevándorlási útvonalakat szorgalmazott, és a Földközi-tengeren aktív civilszervezetek munkáját méltatta Ferenc pápa a Szent Péter téren a szerdai audiencián mondott beszédében.

Ferenc pápa egész beszédében azokról szólt, akik – mint mondta – ezekben az órákban is tengereken és sivatagon kelnek át olyan föld felé igyekezve, ahol békében és biztonságban tudnak élni.

Megjegyezte, hogy a tengerek és sivatagok minden más nehezen járható és veszélyes útvonalat magukba foglalnak: tavakat és folyókat, erdőket, dzsungelt és sztyeppéket, ahol a migránsok egyedül menetelnek, magukra hagyatva.

„Migránsok, tenger és sivatag. A mai migrációs útvonalakat gyakran tengerek és sivatagok szelik, amelyek sok, túl sok – túlzottan sok! – ember számára halálosnak bizonyulnak”


Hirdetés

– hangoztatta az egyházfő.

Hozzátette, egyes migrációs útvonalak ismertebbek, mert gyakorta reflektorfény vetődik rájuk, mások kevéssé ismertek, de nem kevésbé jártak.

Ferenc pápa római püspökként jelképesnek nevezte a Földközi-tengert, amely szerinte népek és civilizációk egykori találkozóhelyéből temetővé vált.

Úgy vélte, tragédiának az számít, hogy a Földközi-tengerbe veszett emberek egy részét meg lehetett volna menteni.

„Világosan ki kell jelenteni: van, aki rendszerszerűen és minden eszközzel a migránsok visszautasításán dolgozik. És ez, ha tudatosan és felelősséggel teszik, súlyos bűn” – mondta Ferenc pápa.

Megjegyezte, hogy gyakran „a temetőkké vált sivatagokban” sem természetes halállal halnak meg a migránsok, akiket oda visznek, és ott magukra hagynak.

„A műholdak és drónok világában vannak migráns férfiak, nők és gyermekek, akiket senkinek sem szabad látni: elrejtik őket. Csak Isten látja őket, és hallja meg kiáltásukat. Ez civilizációnk kegyetlensége”

– jelentette ki.

Ferenc pápa szerint abban teljes az egyetértés, hogy a halálos útvonalaknak számító tengereken és sivatagokban nem kellene migránsoknak lenniük. Úgy látta azonban, hogy eredményt „nem még szigorúbb törvényekkel, nem a határok katonai ellenőrzés alá vonásával, nem visszautasítással” érünk el, hanem „a migránsok számára biztonságos és szabályos belépési útvonalak bővítésével, megkönnyítve a menedéknyújtást a háború, erőszak, üldözés és természeti csapások elől menekülőknek, olyan globális migrációs politikával, amely igazságosságra, testvériségre és szolidaritásra épül”.

Ezzel egy időben Ferenc pápa közös fellépést szorgalmazott a mások nyomorúságát kihasználó emberkereskedőkkel szemben is.

A pápa a két legnagyobb olaszországi – Lampedusa szigeténél 2013-ban és tavaly Crotone partjainál történt – hajószerencsétlenségre emlékeztetve méltatta mindazokat, akik a „sérült és a reménytelenség útjain magukra hagyott migránsokat” segítik és mentik mind az öt kontinensen. Hangoztatta, hogy a migránsokat mindenekelőtt az emberiség közönye és selejtező magatartása öli meg.

Kiemelte a „frontvonalban” szolgálókat, név szerint említve a Mediterranea Saving Humans nevű olasz civilszervezetet.

A 2018-ban született nem kormányzati szervezet a Mare Jonio hajóval aktív a Földközi-tengeren. Idén nyártól a Mare Joniót az olasz püspöki konferencia Migrantes Alapítvány nevű szervezete által finanszírozott vitorláshajó kíséri.

Forrás:
MTI

Egy hozzászólás

  1. A súlyos bűnt nem az követi el, aki – alapvető keresztény kötelességeként – a jogos önvédelmet gyakorolja az ártó támadóval szemben (itt tehát az irányított, Európa teljes tönkretételére irányuló migrációról van szó, azokról az ártó támadókról, ami miatt az ország déli határán szükséges volt a védelmi kerítés felállítása), hanem az, aki a megfelelő eszközök birtokában nem akadályozza meg népek, nemzetek, vagy akár egy egész kontinens idegen és ellenséges erők általi teljes tönkretételét, illetve az ilyen ártó támadó elemeket bármilyen módon, akár szóban is, nyilatkozatokkal támogatja.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

'Fel a tetejéhez' gomb