Magasabb fordulaton pörög jövőre a családpolitika


Hirdetés

Az elmúlt évek egyik legösszetettebb és leginkább előremutató tusnádfürdői beszédét hallhattuk Orbán Viktor miniszterelnöktől a hétvégén. A kormányfő 2050-es időtávon vázolta fel a világrendszerváltás folyamatát és a magyar nagy stratégiát. Volt ugyanakkor Orbán Viktor értekezésének egy még hosszabb időtávra vonatkozó, de azonnal intézkedést igénylő része is.

Ott jelentette be ugyanis a miniszterelnök, hogy ha béke költségvetést tudnak készíteni, akkor jövőre megduplázzák a családi adókedvezmény mértékét. Ez pedig a magyar családpolitika és családtámogatási rendszer szempontjából az egyik legjobb hír, amelyet az érintettek kaphattak. Ezt a 2010-es évek közepén vezette pedig a nemzeti-konzervatív kabinet és azonnal hatalmas sikert aratott. A családok szinte mindegyike élt is a lehetőséggel. Nem véletlen, hiszen egy gyermek esetén 10 ezer, két gyermeknél 40 ezer, három gyermeknél pedig 100 ezer forintot írhattak jóvá az adójukból havonta. 

Ez volt az egyik legnagyobb segítség, amelyet akkor a családok kaptak, az összeg ugyanis jelentős részét tette ki a havi családi költségvetésnek.

Ebből lehetett fizetni a gyermekek különóráit, iskolai felszereléseit, vagy éppen félre is lehetett tenni valamilyen nagyobb célra. A lépés jelentősen megkönnyítette főleg a nagycsaládok életét és a többi támogatási formával kiegészülve vonzóvá tette a többgyermekes létet. Nem csoda, hogy a termékenységi arányszám, amely valójában jelzi egy családpolitika sikerét, vagy kudarcát az 1,2 körüli mélypontról egészen 1,6 közelébe emelkedett az évtized végére. Csakhogy jött a Covid, majd az orosz-ukrán háború és az azt követő energiaválság, majd a magas infláció, amely miatt a korábban kifejezetten nagyvonalúnak számító támogatási forma is kevesebbet ért, egyre kisebb részét tette ki a családi kasszának.

A kormány pedig épp időben ismerte ezt fel és döntött arról, hogy megduplázza a juttatást.

Így ha minden a kabinet tervei szerint alakul, az érintettek egy gyermek után 20, két gyermek után 80, három gyermek után pedig 200 ezer forintot igényelhetnek havi szinten az adójukból, vagy ha az nincs annyi, a járulékaikból. Ennyivel több marad tehát a családoknál, így pedig ismét ez lehet az egyik legvonzóbb támogatási forma.

Persze ahhoz, hogy az ország elérje a miniszterelnök által 2035-re kitűzött célt, szükség is van a nagyvonalú kedvezményekre. Orbán Viktor ugyanis Tusványoson azt mondta, az a célja, hogy Magyarország 11 év múlva „demográfiailag önfenntartó” legyen. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a népességnek legalábbis stagnálnia, de inkább növekednie kellene. Ehhez pedig az szükséges, hogy a korábban említett termékenységi arányszám a bűvös 2 fölé emelkedjen. Ehhez minden olyan eszközre szükség van, amely megkönnyíti a párok számára a családalapítást és a minél több gyermek vállalását, a családi adókedvezmény megduplázása pedig a legjobb eszköz a cél felé vezető úton.

Persze a pénz és az ösztönzés csak egy dolog. A családot, mint értéket is meg kell jeleníteni, meg kell mutatni, hogy családban élni jó, hogy ez a társadalom egyik alappillére.

Éppen ezért örülök, hogy Magyarországon nem kell szembesülnünk a párizsi olimpia nyitóünnepségén látottakhoz hasonló jelenetekkel. 

A családtámogatások mellett ugyanis a legfontosabb, amit az elmúlt 14 évben sikerült elérni, hogy társadalmi, nemzeti konszenzus van abban, hogy a család érték. És a magyarok nem is hagyják magukat ettől eltántorítani, nem engednek semmilyen érzékenyítési, vagy befolyásolási kísérletnek. És ez így van jól, mert ez teszi lehetővé, hogy elérjük a kitűzött demográfiai célt. 


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb