Kritizálták a Biden-kormányt, amiért Nigériát lehagyták a vallásszabadságot leginkább veszélyeztető nemzetek listájáról

Vallásszabadság-védő csoportok kritizálják a Biden-kormányt, amiért a keresztény közösségeket sújtó folyamatos támadások és erőszak ellenére az Egyesült Államok Külügyminisztériuma lehagyta Nigériát arról a listáról, amely a vallásszabadság tekintetében a legveszélyesebb országokat tartalmazza.

Az évente összeállított listán olyan nemzetek kerülnek megjelölésre, amelyek a vallásszabadság különösen súlyos megsértésében vettek részt. Nigéria harmadik éve hiányzik a listáról, bár a Boko Haram nigériai iszlám terrorista csoport a „különösen aggodalomra okot adó entitások” kategóriában szerepel.

2020-ban a Trump-kormányzat felvette Nigériát a jegyzékbe, de a Biden-kormányzás első évében eltávolításra került.

Az ADF International Vallásszabadság Globális Tanácsa elítélte a mulasztást és kijelentette, hogy

„Nigériában több keresztényt ölnek meg hitük miatt, mint az összes többi országban együttvéve”.

A szervezet szerint az Egyesült Államoknak fokoznia kell a nyomást Nigériára az országban uralkodó állapotok miatt.


Hirdetés

Az ADF International egyike volt annak a több érdekvédelmi szervezetnek, amelyek a múlt hónapban aláírt egy levelet, amelyben a Kongresszus tagjait arra kérték, hogy támogassák azt az intézkedést, amely felszólítja a Külügyminisztériumot Nigéria megjelölésére.

A levél részletesen kitér a vallásszabadság megsértésére, amely az afrikai nemzetet sújtja, kiemelve, hogy

„tavaly, a világszerte hitükért meggyilkolt keresztények 90 százalékát Nigériában ölték meg”.

Az írásban olyan statisztikákat idéztek, amelyek dokumentálják, hogy 2022 eleje óta 100 katolikus papot raboltak el, és közülük 20-at meggyilkoltak. További adatok alapján megjegyezték, hogy 2009 óta 17 000 keresztény templomot gyújtottak fel Nigériában, amelyből többet gyülekezetekkel együtt égettek le.

A levél amellett, hogy kiemeli a nigériai keresztények ellen elkövetett bűncselekményeket, elítélte a kormány e bűncselekményekre adott válaszát.

Az érdekvédelmi szervezetek az istenkáromlásról szóló törvények gyakori betartatására hivatkoztak a keresztényekkel szemben, mint a kormány által engedélyezett üldözés példájaként.

„Ezeket a törvényeket a szabálysértőikkel szemben elkövetett bíróságon kívüli támadások büntetlenségének rutinszerű biztosítása kísérte” – áll a levélben.

Két héttel azután, hogy a levél bekerült a kongresszusi nyilvántartásba, és egy héttel azelőtt, hogy a külügyminisztérium közzétette a listát, több mint 160 keresztényt mészároltak le összehangolt támadások során, amelyek karácsony előtt kezdődtek. Nigéria túlnyomórészt keresztény lakta területein is több száz ház égett le.

Mindezen eseményekre tekintettel több szervezet is elégedetlenségnek adott hangot azért, mert Nigériát lehagyták a listáról, mivel okot sem találtak arra, hogy miért nem tette ezt meg a Külügyminisztérium.

A minisztérium elismerte, hogy „a vallásszabadság jelentős megsértése olyan országokban is előfordul, amelyek nincsenek megjelölve”.

Forrás: christiantoday.com

A címlapkép forrása: Unsplash.com

'Fel a tetejéhez' gomb