„Senkit sem szabad kizárni: ez egy szent alapelv”


Hirdetés

A Centesimus Annus Pro Pontifice Alapítvány és a Katolikus Kutatóegyetemek Szövetsége közös szervezésében tartott találkozó résztvevőit fogadta Ferenc pápa a Vatikánban. A „Több női vezetés egy jobb világért. A gondoskodás mint a közös otthonunkért elköteleződés motorja” című kötetük bemutatója alkalmából Ferenc pápa a szentjózsefi „gyengéd gondoskodás” gondolata jegyében a „nagyobb belevonás, a másik nagyobb tisztelete és az új kihívásokkal szembesülés” témáit elemezte – tudósít róla a Vatican News.

Mint írják, a Centesimus Annus Pro Pontifice pápai alapítványt Szent II. János Pál pápa harminc évvel ezelőtt, 1993. június 13-án alapította világi katolikusokkal, akadémiai vezetőkkel és szakemberekkel együtt azzal a céllal, együttműködjenek a keresztény társadalmi tanítás tanulmányozásában és terjesztésében. A Katolikus Kutatóegyetemek Stratégiai Szövetsége olyan egyetemek hálózatát jelenti, melyek a kutatás és az oktatás kiemelkedő szintjére, közös elkötelezettségre és globális együttműködésre törekszenek a katolikus társadalmi tanítás alapján.

Ferenc pápa beszéde kezdetén a „Több női vezetés egy jobb világért. A gondoskodás, mint a közös otthonunkért elköteleződés motorja” címmel bemutatott kötetből azonnal kiemelte a számára oly kedves témát, a gondoskodást, a törődést.

Pápasága kezdetén ez volt az első üzenete, amelyet át akart adni az Egyháznak, amikor beiktatása napján, éppen tíz évvel ezelőtt, 2013. március 19-én, Szent József emléknapján, éppen a Megváltó „gyengéd őrzőjének” a példájára emlékeztetett.

Ferenc pápa a 90 fős egyetemi kutatócsoport tagjaihoz intézett beszédében az említett „gondoskodás” téma három szempontját emelte ki a nők nagyobb szerepvállalása összefüggésében a nagyobb befogadás, a mások iránti nagyobb tisztelet és az új kihívásokkal való újszerű szembenézés terén. E témák kapcsán

Ferenc pápa sokszor erőteljesen emlékeztetett arra, hogy a sokféleség soha nem vezethet egyenlőtlenséghez, hanem csakis hálás és kölcsönös elfogadáshoz.

A valódi bölcsességet, annak ezer árnyalatával, az együtt járás során tanuljuk meg és éljük meg, mert az így válhat béketeremtő erővé. A közösség kutatómunkája a nők révén és a nők javára egy felhívás arra, hogy ne diszkrimináljunk, hanem mindenkit integráljunk, különösen a legsérülékenyebbeket gazdasági, kulturális, faji, vallási és nemi síkon egyaránt. Senkit sem szabad kizárni: ez egy szent alapelv! – szögezte le a pápa. Valójában a Teremtő Isten terve egy „alapvetően befogadó” projekt, amely pontosan „az egzisztenciális perifériák lakóit” helyezi a középpontba. Ez a projekt, az anyához hasonlóan, úgy tekint a gyermekeire, mint egyazon kéz különböző ujjaira.

A találkozóról készült beszámolót teljes terjedelmében ITT olvashatják el.

Forrás, fotó: Vatican News


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb