Harcol a kormány az Ausztriában dolgozó magyar munkavállalók jogaiért
Novák Katalin emlékeztetett, hogy az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított Ausztria ellen az úgynevezett indexálásról szóló törvény miatt, amelyet októberben fogadtak el, január elsején lépett hatályba és megváltoztatja a korábbi családtámogatási gyakorlatot.
A törvény értelmében a korábbinál kevesebb családtámogatásra jogosultak azok az Ausztriában dolgozó, az EU más tagállamaiból érkező munkavállalók, akik az országban fizetnek adót és járulékokat, viszont gyermekeiket nem ott nevelik. Ez leginkább a magyar munkavállalókat érinti „súlyosan hátrányosan”, hiszen közülük vannak a legtöbben ilyen helyzetben. Novák Katalin példaként említette, hogy ha egy magyar ember a határ mentén él, ezért a családja Magyarországon van, de ő napi szinten Ausztriába jár dolgozni, ott fizet adót és járulékokat, mint egy osztrák állampolgár, akkor 2019-től lényegesen kisebb juttatásra, csak a korábbi összeg mintegy 60 százalékára lesz jogosult, mivel az osztrákok döntése alapján azokat a magyar életszínvonalhoz igazították. Ez csaknem 40 ezer gyermeket érint Magyarországon.
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a kormány a lehető leghatározottabban lépett fel ez ellen az osztrák jogszabály ellen európai szinten. Ehhez V4-es partnereket is kerestek, a visegrádi országok novemberben közösen fordultak – Bulgáriával, Szlovéniával és Litvániával együtt – a foglalkoztatásért és szociális ügyekért felelős EU-biztoshoz, Marianne Thyssenhez, és kérték, hogy lépjen fel az ügyben. A biztostól decemberben kaptak egy levelet, amelyben jelezte, hogy vizsgálatot indítanak. Januárban egyébként Trócsányi László igazságügyi miniszter is kérte, hogy indítsanak kötelezettségszegési eljárást, és ez meg is történt, ami „az unióban megszokott tempóhoz” képest gyorsnak számít, ugyanakkor a jogszabály már hatályba lépett.
Biztató jelnek nevezte, hogy elindult a kötelezettségszegési eljárás, és mint az államtitkár közölte, Marianne Thyssen is úgy kommentálta ezt, hogy „az egységes piac alapja a méltányosság és az egyenlő bánásmód, és nincsenek az EU-ban másodrendű munkavállalók”.
Novák Katalin azt mondta, hogy a magyar kormány ezzel maximálisan egyetért, és „a végsőkig harcol” a magyar munkavállalók és polgárok érdekeiért, jogaiért, mert meggyőződésük, hogy az osztrák döntés ellentétes az EU-s eszmékkel és jogszabályokkal.
(MTI)