Az Egyesült Államok huszonegy tagállama szorgalmazza az abortusztörvény teljes körű végrehajtását
A dél-karolinai abortusztörvény – amely a magzat első szívdobbanásától tiltja a mesterséges terhesség-megszakítást – tavaly február 18-án életbe lépett hatályba, de egy hónappal később, március 19-én, az egyik szövetségi kerületi bíró betiltotta, és a tiltó határozatot idén február 22-én az Egyesült Államok illetékes kerületi fellebbviteli bírósága helybenhagyta.
A törvény értelmében az abortusz tilos, amint a magzat szívhangját észlelik.
A törvény azt is előírja, hogy az abortuszt végző klinikáknak lehetőséget kell adniuk az anyának arra, hogy ultrahang-vizsgálatot végeztessen, és megtekinthesse az ultrahangfelvételt, hallhassa a magzati szívverést, és egyéb információkat kapjon a születendő gyermekéről.
A szövetségi bírósághoz beadott kérvényben – amelyet Steve Marshall alabamai főügyész jegyez – kifejtették:
egyes tagállamokban akadályozzák az abortusz előtt kötelezően előírt ultrahangos felvételek elkészítését és bemutatását.
„A tagállamoknak megkérdőjelezhetetlen érdekük, hogy az abortuszt fontolgató anya számára elérhetővé tegyék a gyermekkel kapcsolatos információkat” – fogalmaznak a beadványban. Ebben az aláíró tagállamok felhívják a figyelmet arra is, hogy vitatott döntésével a fellebbviteli bíróság mindazonáltal elismerte az alsóbb fokú bíróság egyes tévedéseit.
A beadvány hangoztatja, hogy jelenleg legalább huszonnégy tagállamban megkövetelik az abortuszklinikáktól, hogy felajánlják az ultrahang képének megjelenítését a várandós anyának az esetleges abortusz elvégzése előtt. De „ezt a kötelezettséget a dél-karolinai fellebbviteli bíróság eltörölte, teljes mértékben figyelmen kívül hagyva a tagállam törvényben kifejezett akaratát” – fogalmaz a beadvány, amely utal arra is, hogy tizenhat másik tagállamban szintén nem alkalmazzák a törvény e cikkét.
A huszonegy tagállam beadványa a fellebbviteli bíróság döntésének felülvizsgálatát kérte. Az aláírók között van például Alaszka, Arizona, Arkansas, Georgia, Kentucky Louisiana, Missouri, Texas, Utah, vagy Nyugat-Virginia.
(MTI)
A címlapkép forrása: Lifenews