Tüntetők és a segítség
December 8-án kezdődtek és azóta is tartanak a túlóratörvényre hivatkozó kormányellenes tüntetések Budapesten. A békésnek induló tiltakozás sokszor erőszakba torkoltak, többször előfordult, hogy a rendőröket provokálták, de emlékezetes az ellenzéki képviselők leginkább egy cirkuszi előadásra hasonlító akciója az MTVA székházban.
Az ellenzéki pártok kétségbeesetten próbálják az embereket a kormánnyal szembe fordítva maguk mellé állítani. Erőfeszítéseik azonban eddig hiába valónak bizonyultak. A Századvég decemberi közvélemény-kutatásából ugyanis kiderült, a magyarok döntő többsége kiáll az alkotmányos rend mellett, és elutasítja azt, hogy tiltakozók erőszakos utcai demonstrációkkal kérdőjelezzék meg a kormány legitimitását. A felmérés adataiból az is kiolvasható, a magyar lakosság döntő többsége éppúgy elfogadhatatlannak tartja a rendőrök ellen irányuló agressziót, mint a rongálást, a gyújtogatást.
Ifj. Lomnici Zoltán a Századvég munkatársa az M1 csatornán elmondta, a januári tüntetésen jóval kevesebben vettek részt, mint amennyire a szervezők számítottak. Az alkotmányjogász szerint az ellenzéki tüntetőknek van egy erőszakos magja, de jogi védelmet csak békés demonstráció kaphat, az esetleges károkozásért pedig a szervezők is felelnek.
Az „Országos tüntetés a rabszolgatörvények ellen” elnevezésű budapesti demonstráció szombat délután indult a Hősök terétől, ahonnan a Kossuth térre vonultak.
Az ellenzéki pártok szónokai arról beszéltek, hogy cselekedniük kell, mindannyian tehetnek a változásért. Az is elhangzott, hogy egymást, a rászorulókat, a hajléktalanokat segíteni, támogatni kell. A tüntetők, bár hangos éljenzéssel fejezték ki egyetértésüket e nemes gondolatokkal, már az első próbatételnél elbuktak.
A Kossuth téren egy idős hölgy üres pohárral a kezében kért segítséget a metróba igyekvőktől. A tömeg egy pillantást sem vetve rá haladt el mellette. Negyven percig álltunk és néztük, ahogy az utolsó tüntető is elhagyja a helyszínt. Az imént még szolidaritásérzéstől fűtött tüntetők között egyetlen egy olyan ember sem akadt, aki a koldusasszonynak pár forintot adott volna. Láthatóan a kürtök hangjával együtt a segítőkészség is elillant.