Erdő Péter: Segítsünk a rászorulókon, ahogy csak tudunk!
A budapesti eucharisztikus világesemény után három hónappal elkészült az 52. NEK emlékkönyve, amely A találkozás címet kapta. Ennek előszavában Erdő Péter bíboros hálát ad a kongresszusért. Kérdésünkre, mely szerint a szeptembertől decemberig eltelt idő távlatából hogyan értékeli a NEK-et, ugyancsak ebből az írásból kapunk választ. Amikor bíboros atya felidézi a Kossuth tértől a Hősök teréig haladva imádkozó hatalmas és derűs szentségi körmenetet – amely kétség kívül az egyik csúcspontja volt a találkozónak – így fogalmaz:
„Mintha mindnyájan együtt lettünk volna, mint annak idején a tanítványok Máriával együtt az emeleti teremben, amikor egész közösségükre leszállt a Szentlélek. Nem csupán tömeglélektan! Egy szinttel magasabb valóság! Az a hajdani közösség most mi vagyunk.”
Erdő Péter összegzésében már a NEK gyümölcseire, a Krisztussal és az egymással való találkozás jövőbe mutató hatásaira is utal.
„Azóta pedig sok-sok közösségben újra megnézik, meghallgatják egyik-másik előadó tanúságtételét, és ihletet merítenek belőle a mi egyházunk megújulása számára. Mert egyszerre olvassuk, tanuljuk, idézzük a történelmi Krisztus művét és üzenetét, és tapasztaljuk, hogy közvetlen, személyes kapcsolatban lehetünk vele, amely megtart és felemel minket. Neki legyen hála az eucharisztikus világkongresszusért!”
– Bíboros úr, mit jelent az Ön számára az advent ebben az immár második „covidos karácsony” előtti készületi időben?
– Advent a mi számunkra mindenképpen a hálaadás és az öröm időszaka, ugyanakkor nem múlt el még teljesen a járvány sem, de látjuk már, hogy van ellenszere, van védekezés. Látjuk azt, hogy a tudomány is fejlődik közben. Isten az emberiségnek nemcsak természetes, biológiai védelmet ajándékozott, hanem értelmet is. Képesek vagyunk a tudományos kutatásra, képesek vagyunk arra, hogy új és új megoldásokat találjunk azokra a kihívásokra, amikkel az emberiség szemben találja magát. Ez az advent tehát egy olyan fajta készület is, amikor erőt kérünk, világosságot kérünk az emberek számára, hogy minél hamarabb túljuthassunk ezen a közös nagy gondunkon, a járványon.
– A szeptemberi világtalálkozó sikere után – a járványhelyzetet is ellensúlyozva – mi most a legfontosabb üzenete a 2021-es adventnek?
– A karácsonyra való készület. A karácsony pedig számunkra a Krisztussal való találkozás. Ennek a készületnek a során az akadályokat kell elhárítani az útból. Mik az akadályok? Elsősorban az emberi önzés és a bűn. Ezért van az, hogy az advent mindig az adakozásnak, a segítő szeretetnek az időszaka. Gondolni kell például azokra, akik mondjuk Kárpátalján az emelkedő gázárakkal küszködnek, vagy akiknek nincs elég tüzelőjük. Segítsünk, ahogy tudunk. Azt hiszem, hogy a saját környezetünkben is vannak rászorulók. Járjunk nyitott szemmel, és ha észrevesszük, hogy valakinek olyan nagyságrendben van problémája, amin mi is tudunk segíteni, akkor ne habozzunk!
A találkozás és Ők tizenketten
Ha valaki szeretné felidézni a budapesti világtalálkozón átélt eseményeket, vagy éppen nem lehetett ott, de szeretne minél többet megtudni róla – képes és szöveges információkkal –, akkor keresse A találkozás című emlékkönyvet, melyben sok más mellett a Vasárnap.hu (Szennyes Krisztián) NEK-en készült fotói is megtalálhatók.
Az ünnepekre és az után is felemelő és élményteli olvasmány lehet a NEK 12 hírnökével készült interjúkötet, az Ők tizenketten. (A NEK hírnökei: Baricz Gergő zenész, dalszerző; Böjte Csaba ferences szerzetes; Csókay András idegsebész; Dolhai Attila énekes, előadóművész; Kubik Anna színművész; Lackfi János író, költő; Petrás Mária népdalénekes; Pindroch Csaba színész; Sena Dagadu énekesnő; Szalóki Ági énekesnő; Szikora Róbert rockzenész; Ürge-Vorsatz Diana fizikus, klímakutató.)