Kevesebben dobják el az életüket

Rétvári Bence hangsúlyozta, a csökkenés hátterében egyrészről az egészségügyi rendszer fejlődése, másrészről a gazdaság élénkülésével a kilátástalanság csökkenése áll.
Az adatokat ismertetve az államtitkár elmondta: míg 2010-ben 2492-en haltak meg öngyilkosságban, addig 2017-ben ez a szám 1634-re mérséklődött. A legnagyobb arányú, 70 százalékos csökkenés a 40-49 éves korosztály körében történt, ami nemzetközileg is kiemelkedőnek számít.

Kitért arra is, hogy az elmúlt 50 év alatt eddig egyszer sem fordult elő ilyen mértékű javulás Magyarországon. Ez is jól mutatja, hogy nem eseti javulásról van szó, hanem a magyarországi, 2010. óta bevezetett többirányú tudatos beavatkozásoknak köszönhetően tartósan kedvezőbb tendenciáról beszélhetünk. Hozzátette: a csökkenés üteme jóval meghaladja mind az OECD-átlag, mind pedig a V4-átlag csökkenésének ütemét.

Rétvári Bence álláspontja szerint az, hogy Magyarországon gyorsabban sikerül visszaszorítani az öngyilkosságot, mint Európa többi országában, annak is köszönhető, hogy jól működnek a depresszió korai felismerése és hatékonyabb kezelése érdekében hozott kormányzati intézkedések. Az egészségügyi többletforrások és a Nemzeti Mentális Egészségügyi Program is segíti. Mint mondta: nemcsak a felismerésben, hanem a kezelésben is egyre jobban áll az ország: a 100 ezer lakosra jutó pszichiátriai kórházi ágyak száma 89,51, ami jelentősen meghaladja az EU 71,22-es átlagát. Magyarországon lakosságarányosan 25 százalékkal több pszichiátriai kórházi ágy áll rendelkezésre, mint az EU-ban.

Az államtitkári tájékoztatás alapján a 2010 óta tartó gazdasági fellendülés, a növekvő foglalkoztatottság és az emelkedő bérek, a családok javuló anyagi helyzete miatt a magyar embereknek egyre inkább jó kilátásaik vannak a jövőjükkel kapcsolatban, melyek mind az öngyilkosságok számának csökkenése irányában hatnak. Ezt mutatja az is, hogy az Eurostat felmérései szerint 2010-hez képest minden háztartástípusban jelentősen csökkent a szegénység vagy társadalmi kirekesztődés kockázatának kitetettek aránya – mutatott rá Rétvári Bence, megjegyezve, a nagyobb anyagi és társadalmi biztonság is segít megelőzni az öngyilkosságokhoz vezető helyzeteket.


Hirdetés

(MTI)

'Fel a tetejéhez' gomb