A védőnőknek is köszönhető, hogy a magyarok átoltottsága kiemelkedően magas
Június 13. a Védőnők Napja. Az idén 105 éves védőnői ellátás, ami nem csak Európában, de a világon is egyedülálló 2015-ben került a hungarikumok közé. A védőnői ellátás rendszere folyamatosan fejlődik, az egyetemes emberi értékek, a tudomány aktuális ismeretei és a családok, a gyermekek és a szülők mindenkori igényei szerint.
A magyar védőnői rendszer attól egyedülálló, hogy a mindenkori társadalmi, népegészségügyi és lakossági szükségletekre kereste, adta- és adja meg a választ. A Védőnői Szolgálat 5000 fős szakember hálózata felbecsülhetetlen érték. Többek között nekik, az ő szervező és tanácsadó munkájuknak köszönhető, hogy Magyarországon évtizedek óta a lakosság kötelező védőoltásokkal való átoltottsága nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedően magas.
A kezdetektől kialakított családgondozási alapelvekre épülve a védőnő ma is a családok otthonában, a tanácsadókban és közösségi programokon biztosítja a lakosság alapellátását. A védőnők rendszeres, személyes kapcsolatot tartanak a családokkal, melynek során az egyéni szükségleteknek megfelelően különböző élethelyzetekben, eltérő problémák megoldásában segítenek, gyakorlatilag a fogantatástól kezdve. A védőnők több, mint száz éve a családok kiemelten fontos szövetségesei.
A KINCS és a védőnők szakmai megállapodásának célja, hogy a családok érdekében a tudományos eredményeket, szellemi értékeket, tapasztalatokat hasznosítsák és együtt tovább építsék. Ez alapján közös szakmai munkába kezdenek és családügyi, demográfiai, egészségügyi vonatkozású tudásmegosztás keretében alakítják ki a szakmai együttműködés kereteit. A megállapodás öt évre szól, amely az ünnepélyes aláírással lépett életbe.
Forrás: Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért
(Kiemelt képünk forrása: KINCS)