Bánki Erik: A 2026-os költségvetési törvénytervezet a gazdasági stabilitás, a társadalmi jólét és a jövőbe vetett bizalom jegyében készült

"A családtámogatások terén Európa-bajnokok vagyunk"

A 2026-os költségvetési törvénytervezet a gazdasági stabilitás, a társadalmi jólét és a jövőbe vetett bizalom jegyében készült – minderről Bánki Erik, az Országgyűlés Gazdasági Bizottságának elnöke beszélt vezérszónoki expozéjában, szerdán.

A parlament plenáris ülésén a költségvetési törvény javaslatáról szóló vitában a Fidesz vezérszónoka úgy fogalmazott: a 2026-os költségvetés tervezete a békére és a gazdasági növekedésre alapoz. Bánki Erik expozéjában kifejtette: a tervezet célja, hogy minden magyar állampolgár számára biztosítsa a fejlődés lehetőségét, miközben megőrzi a fiskális fegyelmet.

Ahogy miniszter úr az expozéjában fogalmazott, a 2026-os év legnagyobb kérdése az, hogy Ukrajnába megy-e a magyarok pénze. Teljesen egyetértek ebben miniszter úrral, valóban ez lesz a következő év legfontosabb, legkiemeltebb kérdése. A brüsszeli bürokrácia és az Európai Parlament többsége ugyanis Ukrajna felfegyverzésére és az ukránok pénzügyi támogatására kívánja kötelezni az európai országokat, így Magyarországot is. Brüsszel még több fegyvert, még több pénzt tervez Ukrajnába küldeni, azonban mi nem fogjuk hagyni, hogy a magyar emberekkel fizettessék meg Ukrajna esztelen támogatásának és a háborúnak a költségeit.

– emelte ki. Hozzátette: a 2026-os költségben Magyarország forrásait nem Ukrajnára, hanem a magyar családokra fordítjuk.

A jövő évi költségvetés egy háborúellenes költségvetés, amelyben a magyar családokat helyezzük az első helyre.


Hirdetés

Kifejtette: a költségvetési törvény tervezete 4,1%-os GDP növekedéssel számol, ami ambiciózus ugyan, de elérhető cél. Ez a növekedés lehetővé teszi a jóléti kiadások növelését anélkül, hogy veszélyeztetnénk a költségvetési egyensúly fenntartását. Úgy fogalmazott:

Az elmúlt évekhez hasonlóan a 2026-os költségvetés is biztosítja majd hazánk gazdasági és társadalompolitikai eredményeinek a megőrzését. Ezzel párhuzamosan kiemelten kezeli a pénzügyi stabilitás, valamint a felelős költségvetési gazdálkodás megerősítését. Középpontjában a gazdasági növekedés ösztönzése mellett a költségvetési hiány és az államadósság további csökkentése áll.

A fideszes honatya expozéjában arra is felhívta a figyelmet: a 2026-os költségvetési törvényjavaslat 3,6%-os inflációval, valamint 3,7%-os GDP-arányos hiánnyal tervez. A költségvetés bevételi főösszegét, 39 546,3 milliárd, kiadási főösszegét pedig 43764,9 milliárd forintban határozta meg.

A várakozások szerint tovább csökken az államadósság mértéke is

A GDP-vel arányos kutatószám 73,1%-ról 72,2%-ra csökken. Szavai szerint:

Örömmel nyugtázhatjuk tehát, hogy a kormány ezen a téren is következetes, hiszen azt ígérte, hogy évről évre olyan költségvetési törvénytervezetet nyújt be a parlament elé, amely a GDP arányos költségvetési hiány csökkentését irányozza elő.

Majd Nelson Mandela örökérvényű mondását idézte, mely szerint „A gyermek nem csak a jövő, hanem a jelen ajándéka is.” Bánki Erik úgy vélekedik, ez az idézet egyszerre hangsúlyozza a gyermekek értékét, valamint az irántuk érzett felelősségünket is. Azt mondta:

A kormány szándékai 15 éve világosak. Számunkra a magyar családok, a magyar emberek a legfontosabbak. Ennek megfelelően a 2026. évi költségvetés kiemelten kezeli a gyermekeket nevelő családok támogatását. Emellett a fiatalok életkezdésének segítését, valamint a nyugdíjasok védelmét helyezi a középpontba.

Kiemelte:

Európában, sőt az egész világon is egyedülálló Magyarország történetében a valaha volt legnagyobb családi adócsökkentési programot hajtjuk végre. A gyermekek után járó családi adókedvezmény 2026. január elsejétől a jelenlegi összegnek a duplájára nő. A négy gyermekes édesanyák mellett 2025. október 1-től már a háromgyermekes édesanyák is életük végéig mentesülnek a személyi jövedelemadó fizetési kötelezettség alól. Ezt követően 2026. január 1-től életbe lép a 40 év alatti kétgyermekes édesanyák adómentessége is. Ezen intézkedések együttesen 330 milliárd forintnyi támogatást jelentenek. 

A FIdesz vezérszónoka mindezt úgy értékelte:

330 milliárd forinttal fog növekedni a két vagy több gyermeket nevelő édesanyák jövedelme Magyarországon. Ez óriási eredmény, amelyre mindannyian méltán lehetünk büszkék!

Mindemellett még a személyi jövedelemadó mentes csecsemőgondozási díj valamint a gyermekgondozási díj is 15 milliárd forintnyi támogatást jelent majd a következő évtől kezdve.

Összességében tehát a családtámogatásokra fordított összeg az idei évhez képest 765 milliárd forinttal emelkedik. 2026-ban így eléri a 4.800 milliárd forintot, amely nemzeti össztermékünk, azaz a GDP több mint 5%-a.

2026-ban a családtámogatások összege 5600 milliárd forintot fognak kitenni, ekkora támogatást még soha nem kaptak a magyar családok

„Elmondható, hogy ekkora támogatást még soha nem kaptak a magyar családok” – fogalmazott Bánki Erik, aki arra is kitért, hogy ezzel a támogatási szinttel Magyarország olyan nyugat-európai országokat előz meg, mint Franciaország, Dánia vagy az Egyesült Királyság.

A családtámogatások terén Európa-bajnokok vagyunk.

– hangsúlyozta Bánki Erik. Szavai szerint egy társadalom értékét az mutatja meg, hogyan bánik a leggyengébb tagjaival, köztük elsősorban az idősekkel.

Ferenc pápa bölcs gondolata tökéletesen megvilágítja, hogy mit jelentenek számunkra nyugdíjas honfitársaink. Éppen ezért kiemelt célunk, hogy 2010-ben tett ígéretünknek megfelelően nem csak tiszteletünkkel, de anyagi megbecsüléssel is megtalálják nyugdíjas polgártársaink több évtizedes munkáját. Ez 2026-ban is így lesz. Fontos számunkra a nyugdíjasok támogatása, a nyugdíjak értékállóságának megőrzése, valamint a nők kiemelten megbecsült szerepének elismerése a nyugdíjrendszer keretén belül is. 2026-ban a költségvetés nyugellátásokra és nyugdíjszerű ellátásokra összesen 7700 milliárd forintot fordít, ami a költségvetés legnagyobb tétele. A nyugdíjak összege 2010 óta több mint a kétszeresére emelkedett, vásárlóerejük pedig több mint 25%-al nőtt.

A kormány 2022-ben teljes összegében visszaépítette a 13. havi nyugdíjat, amelyet minden év második hónapjában, így 2026 februárjában is kifizet a nyugdíjasoknak. 

2026-ban jelentős béremelésekre kerül sor. Ezen felül kifizetésre kerül a hat havi fegyverpénz is a rendvédelmi, a honvédelmi és más hivatásos dolgozók részére. Ez az összeg meg fogja haladni 2026-ban a 450 milliárd forintot.

Magyarország történetének legnagyobb pedagógus béremelése zajlik

A tavalyi 32,2%-os emelkedés után idén januártól átlagosan 21,2%-kal nőtt a tanárok és az óvónők bére. Ennek köszönhetően 2025-re az átlagos tanári fizetés eléri a 844 ezer forintot. Mindez azt jelenti, hogy 4 év alatt összesen több mint 93%-al emelkedtek a bérek.

A 2026-os emeléssel, amelynek következtében a 880 ezer forintot fogja meghaladni a pedagógus átlagbér Magyarországon, kijelenthetjük, hogy 4 év alatt megdupláztuk a pedagógusok bérét

– fogalmazott. A minimálbér emelésben a bérmegállapodásoknak megfelelő 13%-kal számolunk 2026-ra, amely a központi közigazgatásban is megvalósul. 2010-hez képest az átlagbér több mint háromszorosára, míg a minimálbér négyszeresére emelkedett Magyarországon.

2025 márciusában a bruttó átlagkereset meghaladta a 714 ezer forintot, ami az előző év azonos időszakához képest 56 ezer forintos növekedést, azaz 8,5 %-os emelkedést jelent. A 10 ezer fő alatti önkormányzatok esetén is jelentős béremelést hajtunk végre. Az idei évben már 15%-kal emeljük a keresetüket, jövő év januárjától pedig újabb 15%-kal emeljük az önkormányzati tisztviselők illetményét. Ezzel is egy régi elmaradását tudja pótolni majd a parlament.

 

Az egészségügyre 280 milliárd forinttal többet költ az állam 2026-ban, tehát nem állják meg helyüket azok a feltételezések, amelyek szerint csökken ennek a területnek a finanszírozása 

 

A 2025-ös költségvetésben oktatásra  3717 milliárd forintot, egészségügyre pedig 3639 milliárd forintot fordítanak.

A 2026-os költségvetési tervezetben az oktatásra szánt összeg meghaladja a 4000 milliárd forintot, míg az egészségügyre 3919 milliárd forintot irányoztunk elő. Ez a növekedés tükrözi elkötelezettségünket a humán erőforrások fejlesztésére. Az oktatásra és az egészségügyre fordított kiadások tekintetében Magyarország abszolút versenyképes a régióban. Lengyelország 2025-ben GDP-jének 5,2%-át fordította oktatásra, míg Magyarország esetében ez az arány 5,4% volt. Az egészségügyi kiadások terén is hasonló tendencia figyelhető meg. 

A költségvetés kiadásait nem tudnák fedezni a gazdaság által generált bevételek nélkül.

Ezért a kormány nagyon helyesen, a jövő évben is kiemelten kezeli a gazdaság fejlesztését. A jövő évi költségvetés tervezett gazdaságélénkítésre közel 5050 milliárd forintot irányoz elő, amelyből 2200 milliárd forint uniós és 2850 milliárd forint pedig hazai költségvetési forrásokból kerül biztosításra. A 2026. évi költségvetés továbbra is biztosítja a fedezetet az új gazdaságpolitikai akcióterv megvalósítására. Az akcióterv fő pilléreit képezi a jövedelmek vásárlóerejének növelése, a megfizethető lakhatás biztosítása, valamint a Demján Sándor Program, amely a magyar kis és középvállalkozások feltőkésítését, finanszírozási lehetőségnek javítását, míg a 150 gyár új gyár program a hazai ipari kapacitások bővítését és a munkahely teremtését tűzte ki fő céljául.

Úgy fogalmazott:

A jó kormányzás nem az, ahol többet költünk, hanem az, ahol jobban költünk. A 2026. évi költségvetés tervezete egy háborúellenes költségvetés, amely a szomszédunkban folytatódó háború káros hatásainak kivédésére irányul és a gyermeket nevelő családok támogatását, a fiatalok életkezdésének segítését, valamint a nyugdíjasok védelmét helyezi a középpontba. A 2026-os költségvetési tervezet a stabilitás, a növekedés és a társadalmi jólét költségvetése. Célunk az, hogy minden magyar állampolgár érezze a gazdasági fejlődés pozitív hatásait mindennapi élete során.

A Fidesz és a KDNP frakciója is támogatja ennek a költségvetési törvényjavaslatnak az elfogadását. Azt gondoljuk, hogy ez a törvényjavaslat a lehető legszélesebb kör számára fejlődési lehetőséget, jobb életet, jobb életkörülményeket kínál. Arra kérem Önöket, hogy támogassák az önök felé fekvő törvényjavaslatot – zárta expozéját Bánki Erik.

Vezetőkép: MTI/Bruzák Noémi

'Fel a tetejéhez' gomb