Józan Egyesült Államok, józan Kína és idegi alapon cselekvő Európa: itt tartunk most – mondta Czepek Gábor Gödön

Az európai energiapolitika hibája, hogy ideológiát visznek bele, miközben ez egy realista szakma – mondta Czepek Gábor, az Energiaügyi Minisztérium (EM) parlamenti államtitkára Gödön, a MAVIR alállomás avatóünnepségén szerdán.

Hozzátette: a „zagyva európai energiapolitika” másik hibája, ha megfeledkezik a reálfolyamatok gazdaságpolitikai, katonai összefüggéseiről.

Az államtitkár leszögezte: nem helyes a szén-dioxid-kvóta abban a formában, ahogy alkalmazzák, továbbá az atomipar és a gáz háttérbe szorítása, anélkül, hogy felmérték volna következményeit. Megjegyezte, hogy mindezek miatt 2021-22-ben 400 milliárd euró áramlott ki felárként az európai energetikából. Európa az Egyesült Államokhoz és Kínához képest lényegesen magasabb energiaárakkal dolgozik, emiatt Európa „versenyképessége földbeállt” – mondta Czepek Gábor.

Hozzáfűzte, hogy az Energiaügyi Minisztérium a zöld átállás pártján áll, de ehhez pénz kell.

Akarunk-e olyan elsötétedést mint a Spanyolországban? Ha nem, ahhoz drót kell meg hálózat, ezért is örvendetes a gödi 30 milliárdos beruházás, amit a MAVIR az állam segítségével valósított meg

– mondta Czepek Gábor, aki gratulált a szakembereknek.

„Utánunk Európa! Mert ilyen beruházásokra van ahhoz szükség, hogy nagyobb biztonságban érezzük magunkat” – fogalmazott az államtitkár.

Hozzátette, hogy ezekhez a beruházásokhoz is pénz kell, ahhoz pedig józan brüsszeli politikára van szükség. Ezzel viszont nincs összhangban az orosz gáz kitiltása, az e miatti felár ugyanis gyengíti az európai gazdaságot, ahogy az orosz urán bojkottja is nehéz helyzetbe hozza az európai atomipart – figyelmeztetett Czepek Gábor.

„Józan Egyesült Államok, józan Kína és idegi alapon cselekvő Európa: itt tartunk most, s ezen kell változtatni”

– fogalmazott.

Czepek Gábor szerint szükség van az európai energiapolitikában az atomenergia reneszánszára, a szén-dioxid-kvóta revíziójára, energiatárolási akciótervre és tűzszünetre. Ha ez a négy feltétel teljesül, radikálisan csökkennek az európai energiaárak – mondta.

A MAVIR ZRt. által szerdán az MTI-nek eljuttatott közlemény szerint a főváros térségének ellátásbiztonsága szempontjából kiemelt jelentőségű volt a MAVIR Göd Kelet alállomásának megépítése. A 34,3 milliárd forintos beruházás három évvel ezelőtt kezdődött.

A Göd Kelet Alállomás egy hozzávetőlegesen 95 ezer négyzetméteres területen, három 400/132 kilovoltos, 250 megavoltamperes transzformátor beépítésével valósult meg.

Rámutattak, hogy az elmúlt években felgyorsult elektrifikáció nyomán dinamikusan megnőtt a villamosenergia-igény az országban, így Budapest térségében is. A lakossági felhasználáson felül – fűtés-hűtés és közlekedés –, jelentős ipari beruházások kezdődtek, amelyek ugyancsak komoly fogyasztást generálnak majd a jövőben.

A MAVIR ezekben az években korábban nem látott mennyiségű és mértékű beruházási programot hajt végre az ellátásbiztonság érdekében. Példaként említették, hogy az ország több pontján új al- és kapcsolóállomások létesülnek, a meglévőket bővítik. Közép- és hosszú távon pedig a nemzetközi összeköttetések bővítése is napirenden van Szerbia, Románia és Szlovákia irányába.

Kapcsolódó:

Nyolcszáz milliárd forintba kerülne Magyarországnak az EU embargója az orosz energiahordozókra – jelentette ki Czepek Gábor

Ezért ugrottak meg az áramárak Európában és a régióban

Vezetőkép forrása: Facebook/Czepek Gábor

Forrás:
MTI
'Fel a tetejéhez' gomb