Nagyon súlyos befolyásolási kísérlet miatt ülésezik a nemzetbiztonsági bizottság, mutatjuk a részleteket!

Kocsis Máté kezdeményezésére kedden ismét összeül az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága, miután a fideszes politikus szerint olyan újabb információk jelentek meg a sajtóban az ukrán befolyásolási tevékenységek és a Tisza Párt kapcsolatáról, melyek tisztázása elengedhetetlen – írta a Magyar Nemzet.

Mindezzel a Fidesz parlamenti frakcióvezetője arra célzott, hogy kitiltották Magyarországról azt az ügynököt, aki Magyar Péter ukrajnai kapcsolata lehetett, és akiről kiderült, hogy az ukrán katonai közigazgatás magas rangú tisztviselője.

A politikus szerint

alapos feltárást és magyarázatot igényel Magyar Péter és az ukrán katonai közigazgatás magas rangú tisztviselője közötti kapcsolat a hazai titkosszolgálatok részéről.

A bizottság fideszes tagja azt ígérte, amennyiben lehetőség nyílik rá, indítványozzák a rendelkezésre álló információk nyilvánosságra hozatalát.

Ahogy a Magyar Nemzet is emlékeztet, a nemzetbiztonsági bizottság múlt szerdán ült össze legutóbb az ukrán kémbotrány kapcsán, de ülésen elhangzottak jó részét ötven évre titkosították.

Az ülés után Kocsis Máté azt közölte, a magyar szolgálatok már régóta érzékelnek intenzív ellenérdekű tevékenységet az ukrán szolgálatok részéről, az ukrán fél pedig múlt hét pénteken előzetes egyeztetés nélkül kényes információkat tett közzé, erre kellett választ adniuk a magyar szolgálatoknak.

Kocsis megnevezte azokat az ukrán kémeket, akiket kiutasított Magyarország.

A politikus szerint kérdéseket vet fel, hogy az ukrán szolgálatok már egy hónappal ezelőtt elkészítették a felvételeket az állítólagos magyar kémek elfogásáról, amelyekkel később összehangolt kampányt indítottak Magyarország ellen.  

A magyarországi kémbotrány az elmúlt hetekben robbant ki, és mára a nemzetbiztonsági bizottság összehívásához vezetett, miközben a magyar-ukrán viszonyt is jelentősen megterhelte. Az ügy középpontjában ukrán titkosszolgálati műveletek állnak, amelyek célja a magyar közélet befolyásolása, különösen az ellenzéki politikusok körében. Tseber Roland, egy ukrán állampolgár, éveken át tevékenykedett a magyar ellenzék közelében, és végül kiutasították Magyarországról kémtevékenység gyanújával.

Ilyen titkosszolgálati módszerekkel dolgozhatott az ukrán ügynök

Tseber Roland a befolyásoláshoz több módszert alkalmazott, amelyek egyaránt politikai, propagandisztikus és titkosszolgálati elemeket ötvöztek:

  • : Tseber szoros kapcsolatot ápolt elsősorban az ellenzéki politikusokkal, például Magyar Péterrel és más baloldali szereplőkkel, akikkel közös fotókat posztolt, és kampányolt mellettük, így személyes és politikai hálózatokat épített ki.

  • : Aktívan részt vett magyarországi politikai eseményeken és kampányokban, különösen a Tisza Párt és Magyar Péter támogatásában, ami lehetővé tette számára, hogy közvetlenül befolyásolja a politikai kommunikációt és a választói közvéleményt.

  • : Tseber rendszeresen használta a közösségi médiát, hogy terjessze az ukrán titkosszolgálat és Zelenszkij politikájának üzeneteit, valamint hogy népszerűsítse az általa támogatott magyar politikusokat, ezzel alakítva a közvéleményt és erősítve az ukrán narratívát.

  • : A magyar hatóságok szerint Tseber nem csupán politikai befolyásoló volt, hanem aktív kémtevékenységet is folytatott, információgyűjtés és hálózatépítés céljából, amit a magyar kormány kémkedésként értékelt és kiutasítással szankcionált.

  • : Tseber részt vett humanitárius utak szervezésében és koordinálásában, például Magyar Péter kijevi útján, amely alkalmat adott a politikai kapcsolatok elmélyítésére és a propagandatevékenység folytatására.

A botrány kirobbanását az ukrán biztonsági szolgálat (SZBU) május 9-én bejelentett akciója indította el, amikor két Magyarországnak dolgozó kém elfogását hozták nyilvánosságra, akik ukrán csapatmozgásokat figyeltek Kárpátalján. Magyarország azonnal reagált: két ukrán diplomatát kiutasítottak, és egy másik gyanúsítottat a Terrorelhárítási Központ fogott el Budapest belvárosában.

Itthon: Az ukránok azt állítják, hogy ellenséges magyar ...

Több ukrán ügynököt is lelepleztek a szolgálatok

Nemcsak Tseber Roland volt az egyetlen ukrán ügynök, aki Magyarországon tevékenykedett. A Fidesz frakcióvezetője, Kocsis Máté megnevezte Jurij Kenicsit, Dmitro Kisfalusit és Szerhij Alexandronovot is, akiket szintén kiutasítottak az országból az ukrán titkosszolgálatokkal való összefüggésük miatt1.

Az ukránok azt állítják, hogy ellenséges magyar kémeket ...

Az ukrán biztonsági szolgálat (SZBU) közlése szerint több ukrán állampolgár is működött Magyarországon, akik a magyar katonai hírszerzésnek dolgoztak, illetve az ukrán katonai helyzetre vonatkozó információkat gyűjtöttek Kárpátalján és Magyarországon. Ezek az ügynökök különböző feladatokat láttak el, például katonai erők mozgásának megfigyelését, fegyverek és katonai felszerelések feketepiaci helyzetének feltérképezését, valamint a helyi lakosság politikai nézeteinek vizsgálatát.

Az SZBU videókon és lehallgatott beszélgetéseken keresztül bizonyítékokat mutatott be, amelyek alapján a magyar szolgálatok által beszervezett ukrán állampolgárokat, illetve egykori ukrán katonákat tartóztattak le. A magyar szolgálatok reagálása után a kiutasítások mellett a magyar hatóságok fokozott felderítő tevékenységet indítottak az ukrán befolyásolási műveletek ellen.

Összefoglalva, a magyarországi ukrán kémbotrányban több ukrán ügynök is érintett volt, akik különböző titkosszolgálati és hírszerzői feladatokat láttak el Magyarországon, és nem csupán Tseber Roland volt az egyetlen, aki az ukrán titkosszolgálat nevében tevékenykedett.

 

A magyar kormány és a Fidesz vezetői szerint az ügy mögött nem csupán kémkedés, hanem politikai lejárató kampány is áll, amelynek célja Magyarország elszigetelése az EU-n belül, különösen az ukrán uniós csatlakozás kapcsán.

 Orbán Viktor miniszterelnök hangsúlyozta, hogy Magyarország célkeresztbe került, mert a magyar emberek dönthetnek Ukrajna uniós tagságáról, és emiatt indultak ellene lejárató akciók.

A botrány súlyosságát jelzi, hogy a nemzetbiztonsági bizottság többször is összeült, és az ott elhangzott információk nagy részét ötven évre titkosították.

Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője szerint a magyar szolgálatok régóta érzékelik az ukrán titkosszolgálat intenzív ellenérdekű tevékenységét, és az ukrán fél előzetes egyeztetés nélkül tett közzé kényes információkat, amelyekre válaszolni kellett.

A kémbotrány nem csak a magyar-ukrán diplomáciai kapcsolatokra van hatással, hanem a belpolitikai színtéren is mély nyomokat hagy. Különösen érzékeny pont, hogy Magyar Péter a botrány kulcsfigurájává vált, az ukrán oldalhoz közel került, és a magyar érdekek helyett az ukrán érdekeket képviselte a feltételezések szerint.

Az ügy hátterében egyértelműen felsejlik a háborús és geopolitikai játszma, amelyben Magyarország és Ukrajna is érintett. Az ukrán fél a magyarországi kémkedési ügyet időzítette az EU-s csatlakozási viták és a magyar belpolitikai folyamatok mellé, ami tovább bonyolítja a helyzetet.

Összességében a magyarországi kémbotrány nem csupán egy egyszerű titkosszolgálati ügy, hanem egy komplex, nemzetközi és belpolitikai érdekekkel átszőtt konfliktus, amelynek következményei még hosszú ideig érezhetők lesznek a magyar közéletben és a nemzetközi kapcsolatokban.

A nemzetbiztonsági bizottság összehívása és a titkosított információk arra utalnak, hogy a kormány komolyan veszi a fenyegetést, és mindent megtesz a magyar szuverenitás védelmében.

Vezetőkép: MTI

'Fel a tetejéhez' gomb