Kollár Lajos hegymászó is zsűrizett a seregélyesi Kéktúra-vetélkedőn

A Seregélyesi Baptista Általános Iskolában tíz éve szerveznek a Kéktúrát feldolgozó, népszerűsítő vetélkedőt. Az Országos Kéktúra teljesítése után idén már a Magyarország nyugati, délnyugati tájain futó Rockenbauer Pál Dél-Dunántúli Kéktúra utolsó szakaszát is végigvették. A vetélkedő népszerűségét mutatja, hogy az ország egész területéről, sőt, határon túlról, Felvidékről, Kárpátaljáról, Erdélyből és Partiumból is érkeztek csapatok az idei, jubileumi kihívásra. Ebben az évben a 150 csapat közül a legjobban teljesítő négyeseket még egy megmérettetésre összehívták, részükre pénteken rendezték meg a döntőt – derül ki a szerkesztőségünknek a Baptista Szeretetszolgálat részéről megküldött közleményből.
Az esemény megnyitóján mások mellett ott volt Varga Gábor országgyűlési képviselő, Horváth Sándor polgármester, Tassy Márk, a Magyar Természetjáró Szövetség igazgatója, közreműködőként csatlakozott a rendezvényhez Kollár Lajos hegymászó, a „Magyarok a világ nyolcezresein” expedíciósorozat alapítója, Borsi Zsolt, az Egymilliomodik Lépés Egyesület vezetője, valamint a „Hazajáró” csapata. Sokat segítettek a Duna-Dráva Nemzeti Park, a Kárpátaljai Magyar Turisztikai Tanács munkatársai is – írták.
Kollár Lajos nevét mindenki ismeri, aki hallott már hegymászásról: ő egy igazi legenda, és már számát sem tudja, hányadszor jött el a gyerekek közé. De nem csak az emlékeiből él, ezúttal is kért és kapott feladatot főszervező barátjától, Sajtos Józseftől. Eljött a „Hazajárók” csapata, ők is évek óta segítik, támogatják a szervezőket. Meglepődtek azon, mennyire felkészültek a gyerekek, mennyire emlékeznek a nevezetességre, látványosságokra, de még a természetismereti filmekre is. A Duna-Dráva Nemzeti Parktól nagyon sok szakmai anyagot kaptak a helyiek, a Kárpátaljai Magyar Turisztikai Tanács könyvadományt, jutalmat ajánlott fel. Borsi Zsolt fotókat hozott és meghívta a csapatokat egy szekszárdi kirándulásra.
„Már nem is tudom, hányadik alkalommal vagyok itt” – mondta Kollár Lajos hegymászó, a „Magyarok a világ nyolcezeresein” elnevezésű kihívás alapítója. Hozzátette:
„Ezt a tevékenységet még Erőss Zsolttal kezdtem, mert ő mindig imádott itt lenni az iskolában, szerette Sajtos Jóskát [Sajtos József a seregélyesi iskola igazgatója] és a gyerekeket, a rendhagyó földrajzórákat. Együtt jártuk a környéket, előadásokat tartottunk. Egy igazán nemes, nagyszabású esemény, amit itt évek óta megvalósítanak, olyan teljesítmény, amely párját ritkítja”.
A közlemény szerint a csapatokat két részre osztották, a tizenhat seregélyesit külön értékelték. Közülük a győztes „Kékkabátos manók” a teljes mezőnyből kiemelkedett. A döntő másik 33 csapata közül – évfolyamonként külön kategóriákban – a hatvani „Cinkék”, az ugyancsak hatvani „Kossuth Kékek”, valamint a tatabányaiak „Geschriebenstein” elnevezésű csapatai bizonyultak a legjobbaknak.
A döntőre jöttek Orosházáról, Dunakesziről, Tiszaszalkáról, Monorierdőről, Várpalotáról, Székesfehérvárról, Barcsról, Nyíregyházáról, Besnyőről, Kompoltról, Kaposszekcsőről, Sorkifaludról, Tatabányáról, Szigethalomról, a felvidéki Gútáról, a kárpátaljai Papiról, a partiumi Nagyváradról, az erdélyi Tusnádfürdőről. A határon túliak közül a gútaiak voltak a legeredményesebbek.
„Sikeresen zártuk tizedik kihívásunkat, úgy érzem, ismét mindenki jó emlékekkel ment tőlünk haza
– értékelt Sajtos József igazgató, majd így folytatta:
„Egész napon át dolgoztak a gyerekek, sőt, a pedagógusokat is csapatokba osztottuk. Nem adtunk fel könnyű feladatokat, ezért készülni, tanulni kellett. Sok elismerést kaptunk, a legtöbben jelezték, hogy várják a folytatást. Eddig az Országos Kéktúrát és a Rockenbauer Pál Dél-Dunántúli Kéktúra dolgoztuk fel, ez valósult meg vetélkedő formájában. Kézenfekvő volna az Alföldi Kéktúrával folytatnunk a sorozatot, sokan ezt várják tőlünk. Meglátjuk… Személy szerint én sem fejezném be a vetélkedést, de a jövő érdekében további forrásokat kell mozgósítanunk, mert egy ilyen nagyságrendű rendezvény anyagilag is nagy kihívást jelent”.
Tanszerek még a szerszámosládában is, avagy a Kőrösi-gimnázium második aranykora
Óriási sikert ért el a Kőrösi-gimnázium diákja az amerikai tudományos világbajnokságon
Vezetőkép: Az ország, sőt a Kárpát-medence számos településéről érkeztek gyerekcsapatok a Fejér vármegyei Seregélyesen megrendezett vetélkedőre. Forrás: Baptista Szeretetszolgálat