Szili Katalin: Az identitásunk az, ami összeköt minket

Az identitásunk, az önazonosságunk, a kultúránk, a hagyományaink és a történelmünk az, ami mindvégig összeköt bennünket, és ezek azok a szálak, amelyek a jövőben is meg kell, hogy tartsanak – jelentette ki a miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Szatmárnémetiben.

Szili Katalin a Szatmári megemlékezések – évfordulók jegyében című tanulmánykötet bemutatóján arról beszélt, Szatmár megye különösen sok hírességet adott a magyarság számára, sok olyan írót, költőt, tudóst, irodalomtörténészt, irodalmárt, akik munkásságukkal nagyban hozzájárultak a magyar nemzeti kultúrához.
A miniszterelnöki főtanácsadó a kétnapos Dsida-Páskándi-Jakabffy-napok programsorozata kapcsán a Szatmárnémeti Református Gimnáziumban felemelőnek nevezte, hogy egy olyan, 450 éves intézményben tartják ezt az eseményt, amely évtizedekkel ezelőtt több jeles irodalmi személyiséget, többek között Páskándi Géza (1933-1995) írót, költőt és publicistát, Dsida Jenő (1907-1938) erdélyi magyar költőt, valamint Jakabffy Elemér (1881-1963) politikust, jogászt és publicistát „kibocsátotta” az életbe.
Mintha Szatmárban lenne valami a levegőben, hiszen a nemzeti értéktárunkban számos olyan személyiséget adott Szatmár megye, akik tényleg ennek a nemzetnek a kultúráját, hagyományait örökítették át, gazdagították”
– fogalmazott Szili Katalin. 
Kifejtette, a három életút ugyan eltérő, de mindhármuk munkásságában megjelenik valami, ez pedig a nemzethez tartozás.
Jakabffy és Dsida életét Trianon törte meg, ugyanakkor Páskándi is viselte ennek következményeit egész életében
– mutatott rá. A jelenlévő fiatalokhoz szólva a politikus hangsúlyozta, Páskándinak, Dsidának és Jakabffynak – életük nehézségei ellenére – fontos volt a nemzethez való tartozás megélése, ez a fajta lelkiség pedig például állhat és erőt adhat a magyar közösség megtartására a következő generáció számára. „A nemzet mi vagyunk a saját egyéni életutunkkal, azzal a saját hozzáadott értékkel, amit mi tudunk a közösségi létünkhöz adni” – fogalmazott Szili Katalin.
Az ismertető szerint a kötetben olvasható huszonkét tanulmányon át feltárul Dsida Jenő és Páskándi Géza gyermek- és ifjúkorának egy-egy fontos szakasza, elemzések segítenek elmélyülni Dsida Jenő verseiben és költészetében. Az olvasó emellett betekinthet az Avas román-magyar-zsidó együttélésének világába, és közelebbről megismerheti a két világháború közötti romániai magyar kisebbségpolitikában kiemelkedő szerepet játszó Jakabffy Elemér munkásságát.
Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület által szervezett programsorozat alkalmából irodalmi előadásokat, tanácskozásokat tartottak Szatmárnémetiben és a környező településeken. 
Forrás: MTI
 
 

Kapcsolódó:

https://vasarnap.hu/2025/04/12/szili-katalin-az-utokor-ne-felejtse-el-milyen-kovetkezmenyekkel-jarhat-egy-kozosseg-bunosse-kikialtasa/

 

'Fel a tetejéhez' gomb