Tudományos versenyen mérik össze tudásukat a had- és rendészettudományok legtehetségesebb egyetemistái

Hiszünk abban, hogy a tudásba és a tehetségbe fektetett energia megtérül és hosszú távon meghatározza nemzetünk versenyképességét, biztonságát és fejlődését – mondta Panyi Miklós csütörtökön Budapesten.
A Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Karán rendezett 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Had- és Rendészettudományi Szekciójának csütörtöki zárórendezvényén kiemelte:
aki a köz szolgálatát, azon belül is egy olyan hivatást választ, amelynek célja Magyarország békéjének a biztosítása, a magyar polgárok személyi és vagyonbiztonságának a megóvása akár a saját életének a kockáztatásával is, az tiszteletet parancsol.
„Akik azon dolgoznak, hogy a közösségi szolgálatot, a biztonság és a tudomány világát összekapcsolják, kölcsönösen megtermékenyítsék, összhangba rendezzék, új és újító gondolatokat, ötleteket és megoldásokat alkossanak, a legelkötelezettebbek között is példamutató elhivatottságról tesznek tanúbizonyságot” – hangsúlyozta az államtitkár.
„Ők úgy szolgálnak és úgy készülnek a szolgálatra, hogy mellette a legmagasabb szintű szakmai kiválóságra törekednek, ezért példát mutatnak a hivatásukkal szembeni alázat, fegyelem, szorgalom kérdésében is”
– tette hozzá Panyi Miklós.
Mint mondta, az Országos Tudományos Diákköri Konferenciák több mint három évtizede szolgálják a magyar tudományos életet, fontos szerepet töltenek be a fiatal kutatók, hallgatók szakmai fejlődésében és kiemelt fontosságú részei a magyar felősoktatás tehetséggondozási intézményrendszerének.
Az OTDK Had- és Rendészettudományi Szekciójában különösen nagy jelentősége van annak, hogy a fiatal szakemberek elmélyüljenek a biztonság, a védelem és a rendészet kérdéseiben, megismerjék a nemzetközi folyamatokat, részt vegyenek a tudományos vitákban, kövessék a legújabb trendeket és újításokat, hiszen ez a terület kulcsfontosságú hazánk biztonságának megőrzésében – hívta fel a figyelmet az államtitkár.
„Szabadságunk, biztonságunk és a béke pedig nem egy magától értetődő állapot. Azért is meg kell küzdenünk, azt is meg kell védelmeznünk”
– fogalmazott Panyi Miklós, aki szerint a versenyen résztvevő hallgatók munkája nem csupán a tudományos közösség, hanem a társadalom egésze számára jelent értéket.
A béke, a biztonság és a rend a társadalmi-gazdasági fejlődés feltétele és minden egyes kutatás, minden egyes új ismeret hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország még hatékonyabban tudjon fellépni a jövőben jelentkező kihívásokkal szemben – emelte ki az államtitkár.
Hangsúlyozta: a kormányzat számára kiemelten fontos, hogy a fiatal tehetségek, a kutatók és szakemberek megfelelő támogatást kapjanak. „Ezért is dolgozunk azon, hogy a felsőoktatás és a kutatás-fejlesztés területén a lehető legjobb feltételeket biztosítsuk” – tette hozzá Panyi Miklós.
A 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Had- és Rendészettudományi Szekciója részeként 35 témakörben – egyebek mellett büntetés-végrehajtás, gazdaságvédelem, kriminalisztika, migráció, regionális biztonság és rendészeti bűnmegelőzés – mérhették össze tudásukat az egyetemi hallgatók szerdán.
A felsorolt területeken túl a nem kifejezetten hadtudományi vagy rendészettudományi témájú, de a Had- és Rendészettudományi Szekció tudományágaihoz kapcsolódó, így például a civil biztonság, védelem aspektusából elkészített társadalomtudományi, valamint interdiszciplináris pályamunkák is nevezhettek a Had- és Rendészettudományi Szekcióba.
A 37. OTDK Had- és Rendészettudományi Szekciója témaköreinek eredményhirdetésére a csütörtöki ünnepségen került sor.
Vezetőkép: Panyi Miklós, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára beszédet mond a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Hadzáró rendezvényén Budapesten, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Karán, az M. Szabó Miklós Díszteremben 2025. április 24-én. Fotó: MTI/Kocsis Zoltán