Závogyán Magdolna: A Kárpát-medencében is megerősödtek a magyar identitás szempontjából kulcsfontosságú szakmai együttműködések


Hirdetés

Az elmúlt tizenöt évben nemcsak az anyaországban, hanem a Kárpát-medencében is megerősödtek a magyar identitás megőrzése szempontjából kulcsfontosságú hálózatok, partneri együttműködések – mondta az MTI-nek szombaton a szovátai és a kolozsvári látogatása kapcsán Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár.

Az MTI-nek telefonon nyilatkozó politikus emlékeztetett: a magyar kormány 15 éve a kulturális területen következetesen építi ezeket a hálózatokat, partneri együttműködéseket az egész Kárpát-medencében, amelyek hozzáárulnak a magyar nemzet fennmaradásához, virágzásához.

Závogyán Magdolna fontosnak nevezte, hogy azok a magyar közösségek, amelyek az elszakított nemzetrészek tagjaiként aktívan, a vészterhes időszakokat is túlélve megőrizték identitásukat, a későbbiekben is megerősödjenek. Ezért tartotta fontosnak, hogy pénteken este részt vegyen Kolozsváron az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) fennállásának 140. évfordulója alkalmából tartott ünnepi gálán – mondta.

Hozzátette: jó volt látni, hogy az EMKE működésébe nemcsak a magyar házak kapcsolódnak be, hanem más magyar közösségek is – kistelepülések szervezetei, színjátszó körök, citerazenekarok vagy akár kórusok -, amelyek nemcsak „fogyasztják”, de meg is élik a magyar kultúrát, a magyar hagyományokat.

Fontosnak nevezte, hogy az egyre erősödő multikulturalitással szemben nemzeti kultúránkat megélve „tudjuk önmagunkat és közösségeinket feltölteni”. Rámutatott: míg déd- és nagyszüleink megélték a kultúrát, énekeltek, zenéltek, táncoltak, mára kultúrafogyasztásról beszélünk, vagyis már nézzük az éneket, zenét, táncot. „Szerintem a kultúra területén ez a legnagyobb kihívás most, és a magyar kormány minden támogatást megad, hogy a helyi közösségek meg is tudják élni azt” – mondta.


Hirdetés

Hangsúlyozta: az egyik legfontosabb erdélyi kulturális szervezetként az EMKE az elmúlt 140 évben ebben a szellemiségben dolgozott, és jelenleg is hálózatban tartja össze az erdélyi közművelődési területet.

Az államtitkár szombaton Szovátán, az Erdélyi Hagyományok Háza meghívására az Együtt a sikeres pályázatokért konferencián vett részt, amely a népi kultúra területén működő erdélyi szervezetek számára nyújt segítséget. Közölte: az intézmények mellett a magyar kormány számára a kulturális programok támogatása is fontos. A Csoóri Sándor Program a népi közösségek fejlesztését segíti, a többi között a kézművesség, a néptánc, a népzene ápolását. Erre 2025-ben is 2,5 milliárd forint támogatást biztosítanak – mondta.

Kitért a kulturális szolgáltatók számára is rendelkezésre álló Petőfi Kulturális Programra, amely szeptembertől Erdélyben, Felvidéken és Délvidéken is elérhető. Fontosnak nevezte, hogy ezen támogatások a helyi közösségeket segítsék, az aktív civil szervezeteket, magánembereket, baráti közösségeket a magyar identitásuk erősítésében.

Azt mondta, a statisztikák szerint Erdélyben folyamatos és nagy az érdeklődés az anyaországi kulturális támogatási lehetőségek iránt. Ezt a szovátai konferencián is megtapasztalhatták – mondta. Közölte: a forrás biztosítása mellett egy-egy ilyen szakmai fórum révén módszertani segítséget is nyújtanak a pályázó szervezeteknek.

Kapcsolódó témáink:

Vezetőkép: Závogyán Magdolna Szovátán 2025.04.12-én. Fotó: Facebook/Kinda Botond


Hirdetés

Forrás:
MTI
'Fel a tetejéhez' gomb