Lengyelország nem engedi be a fehérorosz menedékkérőket, mert szerintük a közrend megzavarására készülnek

Felfüggesztette Lengyelország csütörtök éjféltől hatvan napra a menedékkérelmek benyújtásának jogát a Fehéroroszországgal közös határszakaszon – az erről szóló kormányrendeletet Tomasz Siemoniak lengyel belügyminiszter tette közzé az X-en.
A rendeletet azt követően adták ki, hogy Andrzej Duda lengyel elnök szerdán aláírta az ugyancsak a menedékkérelmekre vonatkozó törvénymódosítást.
A rendelet „kulcsfontosságú eszközzel ruházza fel a határőrséget a Lengyelországgal szembeni hibrid hadviselés elemét képező illegális bevándorlással folytatott harcban” – fogalmazott Siemoniak a bejegyzésben.
A varsói kormányfői hivatal szerda esti közleménye szerint az intézkedés célja az, hogy megelőzzék a lengyelországi belbiztonsági helyzet stabilitásának megingatását. Fehéroroszország „több éve egy szervezett műveletet folytat”, amelynek célja „a közrend megzavarása” Lengyelországban és más európai uniós tagállamokban, és ez a művelet a határsértések számának „hirtelen megnövekedését” eredményezte a fehérorosz határszakaszon – írták.
A közlemény szerint márciusban ugrásszerűen megnőtt a törvénytelen határátlépési próbálkozások száma a fehérorosz határon, és a következő hónapokban várhatóan jelentősen tovább fog növekedni.
A menedékkérelmi rendelet hatályát a varsói kormány a szejm jóváhagyásával szükség esetén további 60 nappal meghosszabbíthatja.
A szerdán hatályba lépett törvénymódosítás szerint – amely lehetővé tette a rendelet kiadását – az intézkedés foganatosításakor törekedni kell a nemzetközi védelemért folyamodni szándékozó külföldiek jogainak „minél kisebb körű korlátozására”.
Az érintett határszakaszon a felnőtt kíséret nélkül érkező kiskorúak, a várandós nők, az egészségi állapotuk vagy életkoruk miatt kivételes bánásmódra szorulók továbbra is benyújthatják majd a menedékjogi kérelmet.
A határőrség azoktól a belépőktől is fogad kérelmeket, akiknek az esetében egyértelmű, hogy a származási országukban „komoly bántalom valós kockázata” fenyegeti őket. A jogszabály tiltja a határátkelőre érkező családok szétválasztását is.
A törvénymódosítást a parlamenti vitához kapcsolódva több lengyelországi emberi jogi és jogászi szervezet, valamint az ombudsman is kifogásolta.
A lengyel határőrség adatai szerint a lengyel-fehérorosz szakaszon az év elejétől több mint 2200 határsértési kísérlet történt, ezen belül márciusban 1400-at regisztráltak.
Andrzej Duda szerdán felszólította Donald Tusk miniszterelnököt, hogy tegyen lépéseket Lengyelország nyugati határának védelme érdekében is. Rámutatott, hogy a hivatalos adatok szerint a német rendőrség az utóbbi hónapokban több ezer migránst szállított a lengyel határra a dublini menekültügyi eljárásra hivatkozva.
Kapcsolódó anyagaink:
Vezetőkép: Donald Tusk lengyel miniszterelnök, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz kormányfőhelyettes, nemzetvédelmi miniszter és Tomasz Siemoniak belügy- és közigazgatási miniszter Robert Bagan vezérőrnagynak, a lengyel határőrség főparancsnokának társaságában a lengyel-fehérorosz határon tett látogatásán Ozierany Maléban 2025. március 22-én. Fotó: MTI/EPA/PAP/Artur Reszko

Hirdetés