Már Németország is korlátozná az iskolai mobilhasználatot

A délnyugat-németországi Baden-Württemberg tartomány korlátozni kívánja a mobiltelefonok használatát az iskolákban. Több európai országban – így hazánkban is –  már életbe lépett a szabályozás, míg másutt csak tervezik annak bevezetését.

Theresa Schopper, a tartomány kulturális, ifjúsági és sportminisztere szerdán a dpa hírügynökségnek elmondta, hogy olyan oktatási rendeletet tervez, amely egyértelmű iránymutatásokat tartalmaz az okostelefonok iskolai használatára vonatkozóan, vagyis korlátoznák az iskolai mobilhasználatot.
„Aggódom gyermekeink és fiataljaink védelme miatt”
– mondta Theresa Schopper, az okostelefonok bizonyítottan káros hatásaira utalva. A miniszter példaként említette a mobiltelefon-használat koncentrációra, tanulási képességre és mentális egészségre gyakorolt hatásait, és figyelmeztetett a kiberbullying és az érzelmi elszigeteltség kockázataira. „Itt az ideje cselekedni” – szögezte le a miniszter.
Egyértelmű, életkornak megfelelő szabályozásra van szükség”.
A Bitkom német digitális szakmai képviseleti szervezet 2024. decemberi tanulmánya szerint a 10 és 12 év közötti gyermekek háromnegyedének van okostelefonja, a 13-15 korosztályban pedig már kilencven százalékuknak.
Egy tavaly márciusban megjelent 140 oldalas tanulmány arra a megállapításra jutott, hogy a digitális eszközök nagyarányú használata kihat a gyerekek alvásminőségére, rontja látásukat, az ülő életmód növeli az elhízás és a túlsúly kockázatát már az általános iskolásoknál is. A negatív következmények az egész társadalmat érintik. A jelentés szerint ezért célszerű lenne, ha a gyerekek 11 éves korukig egyáltalán nem használnának mobiltelefont, 13 éves korig pedig csak internethozzáférés nélkül, 15 éves korig pedig a közösségi média használatát nem javasolják. A tanulmány készítői azt is ajánlják, hogy a három év alatti gyermekek egyáltalán ne legyenek kitéve digitális eszközöknek. 

„Hatéves korig nem szükséges megismertetni a technológiával őket, ugyanis nincs szükségük erre fejlődésükhöz” – mondta Servane Mouton, neurológus és neurofiziológus, aki úgy véli, a szülőket újra meg kellene tanítani, hogyan játsszanak gyermekükkel. 

Több országban már kitiltották a mobilokat az iskolákból

Európa-szerte folyik vita a gyerekek mobiltelefon-használatáról, ennek kapcsán legtöbbször csak korlátozó intézkedéseket hoznak, nem veszik el tőlük a készüléket. Norvégiában, Svédországban, Finnországban korábban már kitiltották az okostelefonokat az iskolákból
A szlovák oktatási minisztérium a gyerekek lelki egészségére hivatkozva januártól az általános iskolák 1–3. osztályában a kisdiákoknak az egész iskola területén megtiltaná a mobiltelefon-használatot, a 4–6. osztályosoknál csak oktatási céllal a pedagógus adhatna erre engedélyt. Robert Fico miniszterelnök szerint a gyerekeknek nincs okuk a készülékek iskolai használatára, de ez forradalmat robbant ki a diákok között. 
Az iskolai mobiltelefonok tiltása más európai országokban, például Olaszországban, Dániában és Franciaországban vagy már általános vagy előkészületben van. 

Magyarországon tavaly szeptember óta van érvényben a korlátozás

Mint ismert, hazánkban 2024 augusztus végén jelent meg a Magyar Közlönyben az a rendelet, melyben azt szabályozzák, hogy a telekommunikációs eszközöket be lehet ugyan vinni az iskolába, de a használatukat korlátozzák. A rendelet szerint tehát az okostelefonokat és egyéb okoseszközöket ugyan a diákok magukkal vihetik az oktatási intézményekbe, de a nap elején, a tanítási órák megkezdése előtt (vagy kollégiumban a foglalkozás megkezdése előtt) le kell adniuk azokat. 

Az eszközöket – a házirendben meghatározottak szerint – a nap végén visszakapják a tanulók. A rendeletben ezen kívül konkrétan szerepel az is, hogy „A használatában korlátozott tárgyat az átvételt követően a nevelési-oktatási intézmény által a házirendben meghatározott elzárt helyen kell tárolni”, és e tárgyat „a házirendben meghatározott személy veszi át és tárolja visszaadásáig”.

Az előírás az általános iskolákban, középiskolákban, kollégiumokban és szakiskolákban egyaránt érvényes. Ezzel kapcsolatban konkrétan úgy fogalmaztak, hogy a szabályozás hatályos:


Hirdetés
  • „Az általános iskola 1–8. évfolyamán,
  • a gimnázium 5–12. évfolyamán,
  • a szakgimnázium 9–13. évfolyamán,
  • a foglalkozások ideje alatt a kollégiumban,
  • a foglalkozások, tanórák ideje alatt – ideértve az intézményben töltött időt is – az alapfokú művészeti iskola minden évfolyamán vagy
  • a tanórák, a szakmai oktatás, illetve a szakképesítésre felkészítő szakmai képzés szerinti foglalkozások ideje alatt – ideértve az intézményben töltött időt is – a szakiskola minden évfolyamán.”

Ezen kívül vannak tiltott tárgyak is, amelyeket egyáltalán nem lehet bevinni az iskolákba. A rendelet szövegében konkrétan az áll, hogy „nevelési-oktatási intézménybe a tanuló által nem vihető be:

  • a közbiztonságra különösen veszélyes eszközökről szóló 175/2003. (X. 28.) Korm. rendelet szerinti közbiztonságra különösen veszélyes eszköz,
  • azon tárgy, amelynek birtoklása a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvényben vagy
  • a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvényben foglaltak szerint büntetendő, vagy
  • a tizennyolcadik életévét be nem töltött személy részére nem értékesíthető termék”.

Ezeknél a tárgyaknál a tanár felszólíthatja a diákot, hogy adja át, és szükség esetén a szülőt, a „nevelési-oktatási intézmény rendjének fenntartásában közreműködő személyt” (pl. iskolaőr), vagy akár rendőrt is értesíthet.

Forrás: MTI/Vasarnap.hu, Vezetőkép: Illusztráció

Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb