Meg kell védeni az elért eredményeket!

Az elmúlt években meghozott jóléti intézkedések mára természetesnek tűnhetnek, ugyanakkor folyamatos és komoly támadás alatt állnak.
Sokszor nem is gondolunk bele, hogy az elmúlt 15 évben mennyivel lett másabb, könnyebb az életünk és hogyan alakult át az anyagi helyzetünk. A jót hajlamosak vagyunk természetesnek venni, így nem árt időről időre megállni és végezni egy számvetést, hogy honnan indultunk és hová is tartunk pontosan?
A 2010 óta hatalmon lévő Orbán-kormányok egyik első és legkomolyabb vívmánya az egykulcsos személyi-jövedelemadó bevezetése, majd mértékének csökkentése volt, amelynek köszönhetően ma már mindenkire egységes, 15%-os SZJA teher vonatkozik. Korábban a jobban keresők egy felső sávba kerültek és fizetésük jóval nagyobb hányadát kellett az államkasszában hagyniuk, kinyitva ezzel a visszaélések lehetőségének a sorát is.
A jobban keresők mozgástere tehát már a korai 2010-es években elkezdett növekedni az egykulcsos SZJA-nak köszönhetően.
Ezt követték a nagy mértékű minimálbér és általános béremelések, amelynek eredménye az volt, hogy mindenki léphetett egyet előre, majd 2013-től a rezsicsökkentés az az eszköz, amely családok százezreit védi a magas energiaáraktól. Hogy ennek mekkora jelentősége van, az a statisztikákban látszik: Magyarországon a többi uniós országhoz képest fele-harmada azoknak az aránya, akik nem tudják fizetni a rezsiköltségeiket.
Az évek során aztán a nyugdíjasokkal kötött társadalmi szerződés hatásai is a gyakorlatban kezdtek látszódni. Ma az ellátásban részesülők kompenzációt kapnak, ha az infláció nagyobb lesz a vártnál, prémiumot, ha a gazdasági növekedés egy bizonyos szint feletti és sikerült visszaépíteni a 13. havi nyugdíjat is. Nemsokára pedig áfa visszatérítéssel is segíti a kormány idős honfitársainkat a minél nagyobb anyagi mozgástér elérésében.
15 év alatt nagyot fordult a kocka a családosokkal is. Míg a 2010 előtti kormányok a spórolást mindig rajtuk kezdték, azóta évről évre jelentősen javul a helyzetük.
A családi adókedvezmény már a korai időszakban érdemi segítséget jelentett, majd kiépült az otthonteremtési lehetőségek széles tárháza. Az utóbbi években pedig elkezdődött az adókedvezmények mellett az adócsökkentés, vagy elengedés eszközként való használata, amelynek eredményeképp 2030-ra eljutunk oda, hogy a két-, három- és négygyermekes, valamint a 30 év alatti anyák is mentesülnek az SZJA fizetési kötelezettség alól. Emellett megtörténik a családi adókedvezmény megduplázása is.
Az intézkedéseknek köszönhetően egy 40 év alatti, kétgyermekes, átlagfizetést kereső család havi szinten 130-150 ezer forinttal több pénzből gazdálkodhat.
Jól látszik tehát, hogy 2010 óta mindenki léphetett előre nem egyet és nem kettőt, de ehhez az is kellett, hogy a kormány jelentősen átalakítsa a különféle elosztási mechanizmusokat és támogatási rendszereket. A multik helyett a családok és a kiszolgáltatott rétegek kerültek az előtérbe, mi pedig 15 év alatt ehhez már hozzászoktunk és természetesnek vesszük, hogy ez így van.
Csakhogy ez a hozzáállás mulandó lehet és a viharfelhők egyre gyülekeznek az égen. Nem véletlen, hogy Brüsszel minden eszközzel igyekszik támadni a rezsicsökkentést és a 13. havi nyugdíjat. Nem véletlen, hogy a két- és háromgyermekes anyák SZJA mentességével kapcsolatban baloldali közgazdászok máris az általuk oly sokszor hivatkozott „költségvetési egyensúlyt” féltik. És az sem véletlen, hogy az újabban a Tisza Párt körül feltűnő közgazdászok hol a 13. havi nyugdíjon, hol a kétgyermekes anyák SZJA mentességén gúnyolódnak.
Ne legyenek kétségeink. Ha Magyarországon kormányváltás történik, az imént felsorolt jóléti intézkedések ellenzői új lendületet kapnak majd.
Egy más összetételű kabinetnek pedig nem valószínű, hogy lesz ereje és szándéka, hogy visszaverje az egyre erősödő támadásokat. Éppen ezért fontos, hogy minél tovább egy cselekvőképes, szuverén és a brüsszeli akaratnak ellentmondani tudó vezetése legyen Magyarországnak. Ez ugyanis a garancia arra, hogy a családok és a nyugdíjasok a jövőben is biztonságban legyenek.
Vezetőkép: Freepik

Hirdetés