Tizenkét éve nem volt ilyen magas a felsőoktatásba jelentkezők száma; míg a 2022-es modellváltás előtt 100 ezer körüli létszám volt, három éve már 120 ezer felett van a jelentkezők száma – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium Felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért és fiatalokért felelős titkára a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában kedden.
Varga-Bajusz Veronika elmondta, idén 129 730-an jelentkeztek valamilyen felsőoktatási képzésre, ezért egyfajta hozzáférhetőségi fordulatról beszélni a felsőoktatásban. Ezt az is alátámasztja, hogy a hátrányos helyzetű járásokból is 50 többen jelentkeztek 2022 óta, és minden 4. jelentkező 30 év feletti. A képzésről szólva azt mondta, az intézmények egyre inkább a nemzetgazdasági igényeknek megfelelő képzésekre képesek vonzani hallgatókat. A műszaki, természettudományos képzésekre 20 ezerrel nőtt 2022 óta a jelentkezők száma, de a pedagógusképzésre is megduplázódott a létszám.
Továbbra is a top5-ben van az orvos- és egészségtudományos képzés
– tette hozzá. A szakképzésből származó felsőoktatási jelentkezéseket említve kiemelte, a szakképzési reform óta 57 folyamatosan emelkedett a felsőoktatásba jelentkezők száma, így „a műszaki, informatikai képzések előszobájává vált a szakképzés”.
Pedagógusképzés: 21 ezer feletti a jelentkezők száma
Varga-Bajusz Veronika beszélt arról is, hogy a vidéki egyetemek az adott térség motorjai lettek, hiszen minden második hallgató vidéki intézményt választ. A pedagógusképzést említve azt mondta, idén több mint 12 ezerrel többen jelentkeztek erre a képzésre, mint 2022-ben: 21 ezer feletti jelentkezők száma. A mester- és osztatlan tanárszakokon, valamint a tanító szakokon 170-200 százalékos a bővülés.
Az MTMI-tanárképzés területén pedig megháromszorozódott a jelentkezők létszáma 2022-höz képest, ezekre 2050-en aspirálnak.
A Klebelsberg ösztöndíjprogramról szólva beszámolt arról, hogy a megújított pályázati rendszerben megemelték a képzési ösztöndíj-kategóriákat.
A korábbi 25-50-75 ezer forintos kategória helyett 100-150 ezer forintos ösztöndíj-kategóriát alakítottak ki a tanárképzésben résztvevő hallgatóknak.
– tájékoztatott Varga-Bajusz Veronika. Arról is beszélt, hogy
A két kategória közötti különbség az, hogy aki a magasabb kategóriájú választja, annak vállalnia kell, hogy a „kevésbé népszerű szakterületen tanul”, vagy hátrányos helyzetű régióban található. A képzési ösztöndíjra pályázatok száma megháromszorozódott, legutóbb 1500-1600-an adtak be pályázatot. A nyerteseket a napokban értesítik