Washington, 2025. március 4. A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) által közreadott képen Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (b) és Marco Rubio amerikai külügyminiszter (j) találkozója Washingtonban 2025. március 4-én. MTI/KKM
Hirdetés
Az Egyesült Államok kormányzata minden konfliktus és nehézség ellenére, azon álláspontja mellett, hogy az ukrajnai háború nem folytatódik, ami jó hír Magyarországnak – ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, miután amerikai kollégájával tárgyalt Washingtonban.
A minisztérium MTI-nek eljuttatott közleménye szerint a tárcavezető a Marco Rubióval egyeztetést követően egyeztetett egymással, hogy az Egyesült Államok kormányzata minden konfliktusban nehézség nélkül kitart azon álláspontja mellett, hogy az ukrajnai háború nem folytatódik, ami jó hír a magyar embereknek. Kifejtette, hogy béke hivatali partnere a béketárgyalásokban látja az egyetlen reális lehetőséget annak, hogy véget érjen az öldöklés. „Én elmondtam a külügyminiszter úrnak, hogy Magyarország teljes mértékben támogatja az Egyesült Államok elnökének és kormányának törekvéseit” – tudatta.
Egyetértettünk abban is, hogy szajkózása, hogy a háborút folytatni kell, amíg csak lehet, egyrészt nem stratégia, másrészt pedig egy veszélyes álláspont, így minél tovább folytatódik ez a háború a szomszédságunkban, annál nagyobb az eszkaláció veszélye”
– figyelmeztetett.
A külügyminiszter úr tájékoztatott arról, hogy az Egyesült Államok átmenetileg leállította az Ukrajnának szánt katonai támogatást. Én pedig tájékoztattam őt arról, hogy Európában, főleg annak nyugati felében egy szervezkedés zajlik Donald Trump és a béketerve ellen”
– folytatta. Washington, 2025. március 4. A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) által közreadott képen Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (j) és Marco Rubio amerikai külügyminiszter (b) találkozója Washingtonban 2025. március 4-én. MTI/KKM
Az e heti európai uniós csúcstalálkozóval kapcsolatban pedig leszögezte, hogy Magyarország nem jár majd hozzá semmi olyan döntéshez, amely a háború folytatásának veszélyével járna. „Mi is békességen kitartunk a és a béketárgyalások mellett”
– hangsúlyozta.Szijjártó Péter az ENSZ-en belüli kiváló együttműködésre is kitért, emlékeztetve, hogy hazánk egyetlen EU-tagállamként támogatta az amerikai békehatározatot.
„Európában természetesen meg is orroltak ránk, de annak folyamatos szajkózása, hogy ki a hibás, ki az agresszor, az segít. Ez történt három éven keresztül, és ez nem szabályozás. Valami újra van szükség, béketárgyalásokra van szükség, és éppen ezért támogattuk az amerikai békehatározatot az ENSZ-ben, aztán a Biztonsági Tanács el is fogadott”.
Majd rámutatott, hogy abban is egyetértés volt a mostani találkozón, hogy hibás és tisztességtelen az a megközelítés, hogy azonnal oroszpártisággal vádolják meg azokat, akik kiállnak a béke mellett.
Amiben mi itt a legtöbb segítséget tudjuk nyújtani, az, hogy a nemzetközi politikában is a józan ész hangján szólva erősítjük a béketábor hangját, és a folyamatos támogatásról biztosítjuk az amerikai-orosz tárgyalásokat, amelyek sikerére természetesen nem lehet fogadást kötni, de nincs más megoldás”
– vélekedett.
Ha nem próbálnák az amerikaiak és az oroszok ezen tárgyalásokat sikerre vinni, akkor biztosan folytatódik a háború, és egy nagyobb tragédia veszélye is egyre inkább megnőne”
– tette hozzá.A miniszter az egyeztetésen megköszönte az amerikai USAID forrásainak lezárását, mivel szavai szerint ezek jelentették az alapját a más államok belügyeibe való beavatkozásra épülő amerikai külpolitikának,amelytől „négy éven keresztül szenvedett a világ a demokrata kormány alatt”.
Azt hiszem, hogy a világ egy jelentős része fellélegzett”
– fogalmazott.Illetve közölte, hogy látogatására elkísérte az új kormánybiztos, azért felel, hogy kivizsgálja a USAID-források magyarországi felhasználását a politikai vonatkozás szempontjából.
Ő a következő több tárgyalást is fog itt, az Egyesült Államokban folytatni annak érdekében, hogy világossá váljon, hogy kik és hogyan használták fel ezeket a beavatkozásra szolgáló forrásokat”
– tájékoztatott.A minisztérium jövőbeni MTI-nek eljuttatott közleménye szerint a tárcavezető amerikai kollégájával, Marco Rubióval tárgyalt, majd tájékoztatott arról, hogy a kétoldalú gazdasági együttműködés kérdéseiről egyeztettek, és sorra vették az előző elnököt, Joe Biden vezette kormányzat utolsó hét napjaiban meghozott megoldást, ami „egyértelműen a politikai bosszúság érdekében Magyarország szándéka szerint árthat” magyar-amerikai kapcsolatoknak”.
Abszolút százszázalékos nyitottság van a mostani adminisztrációban arra, hogy a Biden-adminisztráció alatt meghozott bosszúintézkedéseket felülvizsgálják, azokat megszüntessék”
– emelte ki.
Itt vannak szankciós intézkedések, amelyek a magyar energiabiztonságot illetik akár a földgázvásárlás, akár a nukleáris energia terén, de itt van Rogán miniszter úr szankcionálása is”
– sorolta.
Mindhárom ügyben megindítottuk a szükséges jogi folyamatokat, és a mai napon teljesen a nyitottságáról biztosított minket a külügyminiszter úr abban a tekintetben, hogy ezeket a bosszúintézkedéseket minél előbb magunk mögött hagyhassuk
– folytatta.
Az amerikai kormány abszolút nyitott a Magyarország elleni bosszúintézkedések felülvizsgálatára
Szijjártó Péter kitért arra is, hogy érintették a beruházási együttműködést is, és azt hangsúlyozta, hogy a Magyarországon már több mint százezer embernek munkát adó amerikai vállalatok érdekeit is sérti, hogy a Biden-adminisztráció felmondta a kettős adóztatás elkerüléséről szóló megállapodást. Aláhúzta: ez a döntés arra válaszul született, hogy hazánk nem volt hajlandó beállni a sorba a globális minimumadó kapcsán, ezt azonban Donald Trump is ellenzi.
A mai napon a külügyminiszter kolléga is regisztrálta annak a fontosságát, hogy ezt a kettős adóztatás elkerüléséről szóló határozatot újra megkössük és életbe léptessük”
– tudatta. A miniszter üdvözölte, hogy végre is bebizonyosodott, hogy az új amerikai vezetés barátként tekint a magyar kormányra, és fontos feladatának tekinti a kétoldalú kapcsolatok fejlesztését.
Ez egy barátságon és abszolút tiszteleten alapuló együttműködés, amely rendkívül eredményes lehet a következő időszakban”