CPAC: Trump győzelme felszabadító hullámot indít Európa felé

Összefoglalót közölt az Origo.hu a szerdán kezdődött Konzervatív Politikai Akció konferenciáról (CPAC), amelyet ezúttal Washingtonban rendeztek meg. A rangos eseményen felszólalt többek között J.D. Vance amerikai alelnök, míg Európát Jordan Bardella, a francia Nemzeti Tömörülés, valamint a Patrióták Európáért párt elnöke, Nigel Farage, a brit Reform UK párt vezetője, illetve Robert Fico, Szlovákia miniszterelnöke és Mateusz Morawiecki, korábbi lengyel miniszterelnök képviseli.
J.D. Vance amerikai alelnök a megnyitón a világon tapasztalható tömeges migráció ellen emelt szót, de beszélt szuverenitásról és szólásszabadságról, továbbá az ukrajnai konfliktusról is. Mint kiemelte,
a legnagyobb veszélyt a nyugati kultúra számára az jelenti, hogy az amerikai és az európai vezetők úgy döntöttek, hogy milliószám beengedik az ellenőrizetlen migránsokat az országaikba. Ez így nem mehet tovább, most kell felemelni a hangunkat az illegális migráció ellen!
Csütörtökön Mateusz Morawiecki szólalt fel, aki az európai kontinens hanyatlásáról beszélt, emellett bírálta a francia-német gazdaságon alapuló fejlesztési modellt, amely lényegében elavult. Ennek okát abban látta, hogy a brüsszeli bürokrácia nem tudja leváltani a reálgazdaságot. A lengyel politikus kitért arra,
az Európai Unió legnagyobb butasága, amit történelemkönyvekből fognak tanítani, hogy négy új iparágat teremtett, csak nem Európában, hanem Kínában. Ezek a szélkerékipar, a napelemipar, az elektromosautó-ipar, valamint az akkumulátoripar, melyek mind európai pénzből működnek.
A volt lengyel miniszterelnök kétségbe vonta, hogy az Európai Unióban mennyire biztosított a szólásszabadság és a demokrácia, hiszen „bizonyos európai országokban az ellenzéket börtönbe zárják”.
Az eseményen felszólalt Nigel Farage, a brit Reform UK konzervatív párt vezetője is, aki elöljáróban kiemelte, pártja vezet a közvélemény-kutatások szerint és eséllyel nyerhet akár választást is. Úgy vélte, hogy a 2016-os Brexit volt az elindítója a világon végigsöprő konzervatív reformnak.
Ezúttal Trump győzelme nemcsak szabadabbá és virágzóbbá teszi Amerikát, hanem egy Brexithez hasonló erejű hullámot indít el Európa felé
– fogalmazott.
Steve Bannon a washingtoni CPAC-en többek között arról beszélt, az új adminisztráció kormányzati ellenőrzési szervei csak eddig 55 milliárd dollárnyi felesleges költést találtak. Trump egykori kampánytanácsadója elmondta, a 2020-as elnökválasztást „ellopták”, mivel Biden akkor 11 millióval több voksot szerzett, mint 2016-ban Hillary Clinton. Kijelentette, újra egészséges nemzetté kell tenni Amerikát. Bannon arról is beszélt, hogy az elnöknek harmadik ciklusra is indulnia kell, annak ellenére, hogy az amerikai alkotmány ezt nem teszi lehetővé.
Vezetőkép: Nigel Farage, a brit ellenzéki Reform UK párt vezetője beszél a Konzervatív Politikai Akció Konferencián (CPAC) a Maryland állambeli National Harborban 2025. február 20-án. Fotó: MTI/EPA pool/Will Oliver
