A Vatikán szerint a „gonosz árnyéka” vetül a mesterséges intelligenciára

A technológia "kritikus aggodalmakat" vet fel az emberiség jövőjével kapcsolatban - vélekedik a pápa.


Hirdetés

Az információs technológiában a mesterséges intelligencia (MI) alkalmazásának a veszélyeire figyelmeztet a Vatikán az „Antiqua et Nova” (Régi és új) címmel kiadott iránymutatásában.

A dokumentum szerint a MI elvileg pozitívan járulhat hozzá és lehetőségeket kínálhat a társadalmi élet különböző területein, „azonban, mint minden más olyan területen, ahol az embernek döntéseket kell hozniuk, itt is leselkedik a gonosz árnyéka”.
 
A Vatikán szerint a mesterséges intelligencia jelentős kockázatokat és visszaélési lehetőségeket rejt magában, azaz „manipulált tartalmakat és hamis információkat” lehet létrehozni és terjeszteni vele „megtévesztés vagy ártás” céljából. 
 
A MI által generált hamis tartalom a társadalom alapjait is alááshatja. A veszélyekre való tekintettel a kormányoknak és a nemzetközi szervezeteknek azon kell munkálkodniuk, hogy a mesterséges intelligenciát mindenki javára használják
– olvasható a dokumentumban.
„Ez a kérdés gondos szabályozást igényel, mivel a félretájékoztatás – különösen a MI által ellenőrzött vagy befolyásolt médián keresztül – akaratlanul is terjedhet, és politikai polarizációt és társadalmi nyugtalanságot szíthat” – tették hozzá. 

A Vatikán óva int attól, hogy az emberi felelősséget valaha is átadjuk a mesterséges intelligenciának

A technológiát mindig „erkölcsi megítélésnek” kell alávetni annak eldöntése érdekében, hogy miként használjuk azt emberként. Az új irányelveket két vatikáni hivatal (kormányszék, dikasztérium) dolgozta ki, majd Ferenc pápa jóváhagyásával hozta nyilvánosságra. 
 
A katolikus egyházfő nyilvános szereplésein többször figyelmeztet a mesterséges intelligencia veszélyeire, a technológiával kapcsolatos etikai aggályait hangsúlyozva. 
A pápa a múlt héten a davosi Világgazdasági Fórumnak (WEF) küldött üzenetet a mesterséges intelligenciáról, amelyben arra figyelmeztette az ottani politikai, gazdasági és üzleti vezetőket, hogy a technológia „kritikus aggodalmakat” vet fel az emberiség jövőjével kapcsolatban.
A pápa tavaly júniusban a világ legfejlettebb országait tömörítő G7-ek olaszországi csúcstalálkozóján is beszélt a technológiáról, hangsúlyozva, hogy az embereknek nem szabad hagyniuk, hogy algoritmusok döntsenek a sorsukról.

 

Forrás: MTI, Fotó: AP

'Fel a tetejéhez' gomb