Politikai csörte zajlott le az Egyesült Államok és Kolumbia között a migránsok kitoloncolása miatt
![](/wp-content/uploads/2025/01/trump-petro-780x470.jpg)
Kis híján kereskedelmi háború robbant ki az Egyesült Államok és Kolumbia között azután, hogy a dél-amerikai ország nem engedte leszállni a kitoloncolt migránsokkal teli gépeket. Donald Trump amerikai elnök ezután vámok azonnali kivetését helyezte kilátásba a kolumbiai termékekre, amire válaszul Gustavo Petro kolumbiai elnök néhány órával később meghátrált – mutatott rá legújabb Fókuszpont-elemzésében a Migrációkutató Intézet.
„Nem engedjük meg, hogy a kolumbiai kormány megszegje az Egyesült Államokba kényszerített bűnözők befogadásával és visszaküldésével kapcsolatos jogi kötelezettségeit”
– szögezte le közösségi oldalán Donald Trump amerikai elnök. Hivatalba lépésével erőteljes háborút hirdetett az irreguláris bevándorlás ellen, január 20-a óta naponta több száz, okmányokkal nem rendelkező migránst vettek őrizetbe, akiket utána visszaküldenek hazájukba. Becslések szerint 11 millió okmányokkal nem rendelkező bevándorló tartózkodik az országban – ismertették.
Kolumbia azonban vasárnap hajnalban nem engedett leszállni két, 80-80 migránssal teli katonai gépet. Amerikai tisztviselők azt állították, a dél-amerikai ország korábban jóváhagyta a migránsok visszafogadását, Kolumbia elnöke, Gustavo Petro vasárnap már vitatta ezt. Washington szerint az engedélyt azt követően vonták vissza, hogy a gépek elindultak.
A politikai csörte közepette a két ország súlyos gazdasági intézkedésekkel fenyegette meg egymást. Trump „megtorló” intézkedéseket helyezett kilátásba, köztük 25%-os vám kivetését a kolumbiai termékekre – amelyet egy hét múlva 50%-ra emelnek –, utazási tilalmat és azonnali vízummegvonást a kolumbiai kormánytisztviselőkkel és családtagjaikkal szemben, továbbá fokozott vám- és határvédelmi ellenőrzéseket valamennyi kolumbiai állampolgár és szállítmány esetében.
„Ezek az intézkedések csak a kezdetet jelentik” – fogalmazott az amerikai elnök. Hangsúlyozta továbbá, hogy a kitoloncoltak fogadásának elutasítása nemzetközi jogot sértő tettnek minősül, ugyanis bűnözőkről van szó, akiket a származási országnak vissza kell fogadnia.
Petro azonban úgy fogalmazott, az Egyesült Államok „nem bánhat úgy a kolumbiai bevándorlókkal, mint a bűnözőkkel”, és csak akkor hajlandó visszafogadni állampolgárait, ha azok polgári gépeken érkeznek. A kolumbiai elnök Trumphoz hasonlóan gazdasági szankciókat helyezett kilátásba, köztük 25%-os vámot az amerikai árukra, amelynek értéke tovább emelkedhet 50%-ig.
A kereskedelmi háború szélére sodródva, vasárnap este a kolumbiai kormány bejelentette, az Egyesült Államokkal „túljutottak a zsákutcán”, és készen állnak, hogy fogadják kitoloncolt állampolgáraikat – akkor is, ha katonai repülőgépeken érkeznek. Válaszul Washington pedig közölte, nem szabja ki a bejelentett szankciókat, hangsúlyozta ugyanakkor, hatályba léptetik azokat, ha Kolumbia nem tartja be a megállapodás rá vonatkozó részét. A következő napokban a további tárgyalások érdekében Washingtonba utazik Luis Gilberto Murillo kolumbiai külügyminiszter.
Nem Kolumbia az egyetlen ország, amely nem nézi jó szemmel a szigorodó amerikai migrációs politikát. Brazíliába szintén a hétvégén érkezett meg az első járat, amelyen 88 kitoloncolt migránst szállítottak haza. A dél-amerikai ország kormánya sérelmezte, hogy állampolgárait megbilincselték
– írták az elemzésben.
Hidvéghi Balázs: Gyors és egyszerű lecke a bevándorláspárti brüsszeli elitnek
„Mégiscsak meg lehet oldani az illegális bevándorlók kitoloncolását?” – tette fel a kérdést Hidvéghi Balázs, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára az ügyről hétfőn közzétett Facebook-posztjában.
„Miután Kolumbia megtiltotta az illegális migránsokkal megtömött amerikai gépek leszállását, Donald Trump büntetővámokat helyezett kilátásba az ország ellen” – emlékeztetett.
„Láss csodát, pár óra leforgása után Gustavo Petro bejelentette, hogy saját elnöki gépével fogja hazaszállítani az illegális bevándorlókat, és közleményében biztosította az Egyesült Államokat a migrációs kérdésben való mindennemű együttműködésre”
– írta.
„Ezzel ellentétben a németországi kitoloncolások mintegy kétharmada meghiúsult, köztük azért, mert a célország megtagadta a migránsok visszafogadását. Itt egy újabb, gyors és egyszerű lecke a bevándorláspárti brüsszeli elitnek, akik évek óta hajtogatják, hogy nem lehetséges a migránsok hazaküldése. Az illegális bevándorlás megoldása az erő, és nem a diplomáciai szívélyeskedések terepe”
– fogalmazott a politikus.
Vezetőkép: Kolumbia nem engedte leszállni az Egyesült Államok által hozzájuk küldött, kitoloncolt migránsokkal teli gépeket, ezért Donald Trump amerikai elnök (b) vámok kivetését helyezte kilátásba a kolumbiai termékekre, amire válaszul Gustavo Petro kolumbiai elnök (j) néhány órával később meghátrált. Forrás: Facebook/Hidvéghi Balázs